Mehveş Evin: Veliefendi'nin dev bir parka dönüşmesi güzel fikir!

Mehveş Evin: Veliefendi'nin dev bir parka dönüşmesi güzel fikir! Mehveş Evin: Veliefendi'nin dev bir parka dönüşmesi güzel fikir!

Milliyet Gazetesi yazarlarından Mehveş Evin bugünkü yazısında Şehir Parkı'na yer verdi. Evin yazısında: "Veliefendi'nin TOKİ evlerine değil, dev bir parka dönüştürülmesi ne güzel fikir" dedi...Veliefendi'nin  TOKİ  evlerine değil, dev bir parka dönüştürülmesi ne güzel fikir! Asıl marifet, İstanbul'un tarihi bostanlarını korumak... Şehrin merkezindeki Gezi Parkı'na dokunmamak İstanbullular, bir süredir Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın sessizliğini kanıksamıştı. Şehrin göbeğinde çıkan Gezi Parkı olaylarında sahneyi Vali'ye devreden Topbaş, geçenlerde iftar sofrasında müjdeyi verdi: Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu'nu, Central Park gibi 2-3 milyonun kullanacağı bir kent parka çevireceğiz... 


Düşünsenize, ilk defa İstanbul için böylesine büyük bir park projesi gündeme geliyor! Eğer Veliefendi'de bir kent park yapılabilirse 50 hektar, yani Central Park'ın (341 hektar) yedide biri kadarlık yeni bir yeşil alanımız olacak. 

"Çok kıymetli araziler bunlar" diyor Topbaş... 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fedakarlık yapmış. İnşaata açmak yerine maliyetine vermişler İBB'ye. 

"İstanbul kent merkezinde, Central Park gibi, Avrupa kentlerinde gördüğümüz gibi önemli bir park olacak." Gezi'nin kazanımı Her şeyden önce "kıymetli arazilerin" fedakarca halkın kullanımına açılıyor olması, bir ilk! İkincisi, bu defa kentle ilgili bir projenin uluslararası mimari yarışmaya açılması sözkonusu. Daha ötesi Topbaş, bu parkın nasıl yapılacağını "forumlar düzenleyerek" halkla tartışılacağını, hatta kamulaştırma ve takas modeli üzerinde çalışılacağını söylüyor. 


Tüm bunlar, jargon bile Gezi Parkı'nın kazanımı. Peki her türlü şehircilik planıyla ilgili İBB'ye yöneltilen eleştiriler, Veliefendi Park projesiyle unutturulabilir mi? Bir başka deyişle, bir güzellik yapmak, bin ayıbı örter mi? 

Yedikule'nin kıymeti Şahsen şekerle kandırılan çocuk gibi hissetmeden edemiyorum. Keşke Veliefendi Park konuşulurken şehrin en biricik, en merkezindeki ve artık en dünyanın meşhur parkı Gezi için de bir "fedakarlık" yapılsa... 


Kışla projesi tamamen rafa kaldırılsa ve parka dokunulmayacağı garantisi verilse... 

Sadece Gezi mi? Şehrin Osmanlı'dan kalma tarihi bostanlarının bulunduğu Yedikule'nin üzerine "park yapacağız" diye beton yığılmasa... 


Buyrun size Batı'da olmayan, taklidi yapılası, en orijinalinden şehir bostanı! Çocukların burada eğitim görsün, turistler gelip tohum eksin, aileler geçinsin, alemin parmakla gösterdiği bir alan yarat... Ama yok. İlla varolan bozulacak! İlla benim bildiğim ve onayladığım şekliyle yapılacak. 


Biliyor musunuz, ben bu Veliefendi Park projesinden de korktum. İster misiniz hep olduğu gibi "uluslararası yarışma" lafı rafa kalksın? Topbaş'ın Haliç metro geçiş köprüsü projesi gibi dünya mimarisinde "çığır açacak" bir proje çıksın? Her şey mümkün. 


Mehveş Evin/Milliyet Gazetesi