Mel2, Murat Vargı'yı 40 milyon dolar zarara uğrattı

Mel2, Murat Vargı'yı 40 milyon dolar zarara uğrattı

Julius Meinl, gayrimenkul geliştirme şirketi Meinl European Land aracılığıyla, MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı'yı 39.5 milyon dolar zarara uğrattıAvusturya'da 3 milyar dolarlık dolandırıcılıkla suçlanan ülkenin en köklü ailelerinden birine mensup 5'inci nesil Julius Meinl, MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı'yı da 39.5 milyon dolar zarara uğrattı. Bunu gayrimenkul geliştirme şirketi Meinl European Land aracılığıyla yaptı. Vargı'nın 39.5 milyon dolarlık teminat ve arsa payını yatırdığı Samsun'daki otel yapılmadı.

AVUSTURYA'nın en köklü ve varlıklı ailelerinden Meinl Ailesi'nin oğlu olan ve ülkesinde milyarlarca dolarlık dolandırıcılıkla suçlanan 5'inci nesil Julius Meinl'in gayrimenkul geliştirme şirketi Meinl European Land aracılığıyla, MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı'yı 39.5 milyon dolar zarara uğrattığı ortaya çıktı. Avusturyalı işadamının ortak olduğu Mel2 adlı şirket, Samsun Belediyesi'ne ait bir arsa üzerinde geliştireceği karma projenin otel bölümünü satmak için Vargı'nın otel şirketi Güzel Oteller A.Ş. ile anlaştı. Kendisini garantiye almak için 39.5 milyon dolar da teminat ve arsa payı aldı. Ancak, belediyeden ihale ile arsanın alınmasının üzerinden geçen 1.5 yılı aşkın sürede proje hálá başlamadı. Mel2'nin yönetim kurulu Başkanı Henrik Stig Moeller'e ulaşamayan Vargı, şimdi hem Türkiye'de hem de Avusturya'da Meinl Europe Land ve eski sahibi 5'inci nesil Julius Meinl hakkında dava açmaya hazırlanıyor. Vargı ile Meinl Land Europe'ın yollarının kesişme hikayesi bundan 1.5 yıl önce başladı. Güzel Oteller AŞ'nin İcra Kurulu Üyesi Renay Onur, bu süreci şöyle anlattı:

Piyango Vargı'ya vurdu

Kentte bir alışveriş merkezi açılması gerektiğine inanan Samsun Belediyesi, elindeki en iyi arsayı alışveriş merkezine çevirmek için ihale açtı. Arsa ihalesini 'yanında otel de yapılacak' ön şartı ile kazanan firma Meinl Europen Land Limited oldu. İhalenin aracılığını da Meinl European Land'e Türkiye'de yatırım danışmanlık hizmeti veren Acteeum adlı şirket yaptı. Acteuum, ihalenin ardından Meinl European Land adına İngiltere merkezli JLL adlı bir danışman şirket ile anlaştı. Amacı ana konusu alışveriş merkezleri olan Meinl European Land, otel projesini bitirdikten sonra satabileceği bir Türk ortak bulmaktı. JLL'in Acteuum'a tavsiye ettiği şirket, Murat Vargı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Güzel Oteller A.Ş. oldu.

Bankasına güvendi

Murat Vargı, Acteuum'un kapısını çalması ve Meinl European Land'i tanıtmasının ardından şirkete güvendi. Şirket Avusturya'nın en köklü ailesine aitti. Arkasında da Meinl Investment Bank adlı İngiltere merkezli çok büyük bir yatırım bankası vardı. Tüm bunlar etkileyince, proje içerisindeki oteli satın alması yönündeki teklife 'olur' dedi. Ancak Meinl "Siz satın almazsanız, biz zor durumda kalırız" diyerek, yazılı bir anlaşma ile yetinmedi ve Vargı'nın şirketi Güzel Oteller'den teminat istedi.

1 yıldır ses yok

Vargı da bu talebi kırmayarak yerine getirdi. Samsun'daki proje için kurulan ve yüzde 96'sı Meinl European Land'e ait olan Mel2 şirketine, 28 Mart 2008 tarihinde 22 milyon Euro (30.5 milyon dolar) teminat mektubu verdi. Arsa payı olarak da 9 milyon dolar nakit ödedi. Teminat verileli 1 yıldan fazla süre geçti. Ancak bu yılın son çeyreğinde teslim edileceği vaad edilen proje hálá başlamadı. Murat Vargı şimdi Avusturya ve ve Türkiye'de iş mahkemelerine başvurarak hakkını aramayı planlıyor.

Temel atma törenine bakanlar katılmıştı

SAMSUN'da gerçekleştirilecek otel ve alıişveriş merkezinin temel atma töreni geçtiğimiz yıl 13 Nisan tarihinde gerçekleştirilmişti. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak katılmışt. Acteeum Grup o dönemde Türkiye, Ukrayna ve Gürcistan'da 1 milyar Euro üzerinde proje geliştirdiğini ifade etmişti.

Sahip değişti Vargı oteli alamadı parası da gitti

MEINL Land Europe bir süre önce Avusturyalı Meinl Ailesi'nin elinden çıktı. İsrailli Gazit ile Citigroup, bir fon gibi çalışan ve Avusturya Borsası'nda işlem gören Meinl European Land'in çoğunluk hissesini satın aldı. Satın alımın ardından Meinl European Land'in adı Atrium European Real Estate olarak değiştirildi. Şirketin yeni sahipleri de Meinl Ailesi'nin Türkiye'de daha önce verdikleri sözlere sadık kalmak istemedi. Sahip değişse de Murat Vargı ne oteli ne de yatırdığı parayı geri alamadı.

Samsun'daki projeyi krizden erteledik

ESKİ adıyla Meinl European Land, yeni adıyla da Atrium European Real Estate olan yatırımcı şirketin Türkiye servis sağlayıcısı Acteeum'un Genel Müdürü Tomasz Szewcyzk, Samsun'daki proje için kurulan Mel2 adlı şirkette de Manhattan Real Estate Management'ın temsilcisi olarak yer alıyor. Acteeum'un Meinl ailesi ile ilgili hiç bir bağı olmadığını ifade eden Szewcyzk, şunları söyledi: "Bizim sahibimiz değiller. Biz sadece bir süre önce onlara ait olan Meinl European Land'e Türkiye'de servis sağlayıcılığı yaptık. Onlara proje bulmak dışında bir ilişkimiz olmadı. Sermayedarlarımız farklı."

Samsun'da gerçekleştirilecek ve Murat Vargı'nın şirketi Güzel Oteller'e satılacak otel projesinin iptal edilmediğini, sadece krize takıldığını dile getiren Szewcyzk, sözlerine şöyle devam etti: "Biz projeye devam edeceğiz. Projenin ertelenmesinde de şirketin eski sahibi Meinl ailesinin hiçbir etkisi olmadı. Sadece krizden kaynaklandı. Bildiğim kadarıyla eski adıyla Meinl, yeni adıyla Atrium olan firma herhangi bir sorun yaşamıyor."

135 milyon dolara kefaletle kurtuldu

İDDİALI yaşamı ve havyarlı öğle yemekleri ile tanınan Julius Meinl, 3 milyar dolarlık dolandırıcılık suçlamasıyla 2 gün yattığı cezaevinden 135 milyon dolar rekor kefaletle çıkmıştı. Skandal Meinl European Land'a yatırım yapan 60 bin Avusturyalının finansal krizle hisse senedi fiyatlarının 20 Euro'dan 3 Euro'ya düşmesi sonucu büyük kayıplara uğramasıyla patlak vermişti. Nankanın ucuzlayan hisse senetlerini Meinl'in ailesi tarafından gizlice geri aldığı ileri sürülmüştü.

Yetkili kurumlarla yüzleşmeye her an hazır olduğunu ve suçsuzluğunu ispatlayacağını savunan Meinl, "Avusturya benden nefret ediyor. Sorumluluklarımdan ya da Avusturya'dan kaçacak türde bir insan değilim. Yetkili makamlar ne zaman beni görmek isterse hazırım. Ailemin ismindeki lekeyi temizlemek için sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyım" diye konuşmuştu. Julius Meinl, kendisi ve bankası hakkındaki iddialara karşı kalabalık bir avukat topluluğu ile anlaştı.
Hürriyet