Memura ucuz konut yolu açılıyor

Memura ucuz konut yolu açılıyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), alt gelir grubuna yönelik konutlar için başvurulara kolaylık sağlamak amacıyla aranan azami gelir sınırını yükseltti.Toplu Konut İdaresi (TOKİ), alt gelir grubuna yönelik konutlar için başvurulara kolaylık sağlamak amacıyla aranan azami gelir sınırını yükseltti. Alt gelir grubuna yönelik konutlara daha fazla sayıda vatandaşın başvurabilmesi için azami net aile geliri şartı, ekonomideki gelişmelere bağlı 1090 YTL'den yüzde 23,85 artırılarak 1350 YTL'ye yükseltilirken İstanbul için bu tutar, geçim standardının yüksekliği nedeniyle 2 bin YTL olarak belirlendi. İstanbul için azami aile geliri sınırı, yüzde 48,14 artırıldı. Böylece, özellikle memurlar için yeniden ucuz konut yolu açılmış oldu. Azami gelir sınırı belirlenirken ailede bir memur, bir asgari ücretli bulunduğu kabul ediliyor.

TOKİ Başkanı Bayraktar, TOKİ'in öncelikli hedefinin yoksul ve dar gelirli kesim olduğuna dikkati çekerek, zengin kesime de sosyal konutlara kaynak sağlamak amacıyla konut yaptıklarını söyledi. Bayraktar, "Fakire fukaraya verelim diye konut yapıyoruz, zenginler gelip buradan konut alıyor" yakınmasında bulundu.

İSTANBUL'DA YAKA ŞARTI

İstanbul'da alt gelir grubu için satışa çıkardıkları 300 konuta 3 bin başvuru geldiğini belirten Bayraktar, bu konutların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını çok önemsediklerini söyledi. Gerçek sahiplerine gitmesi için İstanbul Tuzla'da satışa çıkardıkları 980 konuta başvuru şartlarını ağırlaştırdıklarını kaydeden Bayraktar, "5 yıldır İstanbul'un Anadolu yakasında oturma şartı getirdik. Veya 2 yıldır Anadolu yakasında çalışıyor veya 2 yıldır Anadolu yakası nüfusuna kayıtlı olması lazım. Silivri'den birisi gelip Tuzla'da konut almasın" diye konuştu.

Alt gelir grubuna yönelik mümkün olduğunca çok proje uygulamak istediklerini kaydeden Bayraktar, İstanbul Tuzla'da 3 bin, Kayabaşı'nda 3 bin konutluk projeler başlatacaklarını, Diyarbakır ve İzmir'de de proje hazırlıklarının olduğunu açıkladı.

4-5 BİN YTL PEŞİNAT

Alt gelir grubuna yönelik projelerden konut almak isteyenler, 4-5 bin YTL peşinat ödüyor. Taksitler konut tesliminden sonra başlıyor ve 15 yıl vade uygulanıyor. Taksitleri de projeye göre 280-300 YTL'den başlıyor. Bu projelerden konut alan vatandaşlar, konutun borcu bitene kadar konutu devredemiyor ve ayrıca ikamet şartı aranıyor. TOKİ'nin yoksul ve alt gelir grubuna yönelik konut projelerine, genellikle konut sayısının 3-4 katı başvuru oluyor. Bazı illerde bu, konut sayısının 10 katına kadar ulaşıyor. Net hane geliri sınırının yükseltilmesi ile daha fazla vatandaş başvuru imkânına kavuşurken kazanma şansı azalacak.

www.emlak.mynet.com