Mersin Metrosu için ilk kazma bu yıl vurulacak!

Mersin Metrosu için ilk kazma bu yıl vurulacak! Mersin Metrosu için ilk kazma bu yıl vurulacak!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in 2019 yılı yatırım programında açıkladığı Mersin Metrosu projesi için ilk kazma bu yıl vurulacak.


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in 2019 yılı yatırım programında yer alan metro projesinde ilk kazma bu yıl içerisinde vurulacak.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; raylı sistem tanıtım toplantısına, Başkan Seçer, merkez ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, mimar ve mühendisler katılım gösterdi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yatırım programına alınan Raylı sistem projesi 13,5 kilometrelik hat üzerine yayılacak. Raylı sistem kentin doğu-batı ve kuzey yönlü ana trafiğinde çalışmalarda bulunacak. Proje için 27 Şubat'ta ön yeterlilik ihalesi düzenlenecek.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Vahap Seçer, "Bazı endişeler nedeniyle projeyi kısalttık. 13.5 kilometrelik hat olacak. İlk faz Eski Mezitli Belediye binasından başlayarak, eski otogara doğru gidecek. İkinci faz şehir hastanesi, oradan otogara gidecek ve 9 kilometre olacak. 7.7 kilometre ring ile diğer bağlantılar yapılacak. Karma sistem ile maliyet aynı. Yeni karma sistemle, Mezitli, Üniversite, Marina, Forum, Çamlıbel ve Özgür Çocuk Parkı'nda istasyon var. Özel aracınız da çarşıya gelmek zül. Ama biz bunu yapacağız ve Çamlıbel de canlanacak. Metro vasıtasıyla tren garına kadar gidebileceksiniz. Yaptığımız bağlantılarla her tarafa ulaşılabilecek. Bu proje ile hem esnaf kazanacak hem de çarşı canlanacak. İhale hazırlıkları tamamlanıp EKAP’a girdik. Toplam ihale bedelinin yüzde 50'si şehirde kalacak. Bu inşaatta kullanılacak malzemeler Mersin’den alınacak. Bu süreç içerisinde şehirde ekonomik canlılık yaşanacak. Direk ve dolaylı 8 bin insan bu projeden yararlanacak. 27 Şubat'ta ön yeterlilik ihalesi yapılacak. Projemize çok rağbet var. 2020 yılı içerisinde ilk kazmayı vuracağız. Bu projeye çok inanıyorum. Biz Mersin’e çok değer katacağız. Kentler ve ülkeler kendi içerisinde yarışıyor. Bu proje tüm Mersin’i ilgilendiriyor. Burada olan herkesin sahiplenmesi gereken bir projedir. Eksik ve yanlışı düzeltmek bizim elimizde. Birilerini memnun etmek derdinde değiliz. Mersin’in memnun etmek istiyoruz" şeklinde konuştu.