10 / 08 / 2022

Mersin Sinap Kalesi için restorasyon talebi!

Mersin Sinap Kalesi için restorasyon talebi!

Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde metruk halde bulunan Sinap Kalesi'nin restore edilmesi isteniyor.Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde, virane görüntüsü nedeniyle tehlikelere yol açan tarihi Sinap Kalesi'nin restore edilmesi talep ediliyor.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Sinap Kalesi, 10 ve 11'inci yüzyıllarda uygulanan Ermeni savunma sisteminin bir örneği olarak biliniyor. Ortaçağ şatosu görünümü ile dikkat çeken kale, günümüzde bakımsız bir şekilde varlığına devam ediyor. Bölge halkı, dış duvarları çöken, iç süslemeleri ise yok olan kalenin ilgi gösterilmemesi durumunda yakın zamanda tamamen yıkılacağında endişesi taşıyor. Vatandaşlar, kalenin restore edilip turizme kazandırılması isteniyor.

Tarihi yapıyı görmek için Adana'dan gelen İzzet Köken, "Kalenin hali çok perişan, çocuklar görmek istedi, getirdim ama her yeri yıkılmış. İçine girmeye korkuyorum. Çocukların üzerine taş düşer diye endişe ediyorum" diye konuştu.

Kaleye ailesi ile bir arada gelen Süleyman Karabelen ise onarım çalışmalarının bir an önce hayata geçirilmesini talep etti.