Metrekaresi 10 bin dolara rezidans

Metrekaresi 10 bin dolara rezidans

'İstanbul'da şehrin merkezinde yaşamanın bir bedeli var. Ödeyemeyen köyüne gider.'Berna Yılmaz, Şansal Büyüka, Şenol Güneş gibi ünlülerin de daire satın aldığı popüler rezidans markası 'Selenium'ların sahibi Yaşar Aşçıoğlu, lüks konutta çıtayı ve fiyatı daha yükseğe taşıma hazırlığında. 22 Temmuz seçimlerinden sonra konut sektöründe ilk zammı yapan isim olan Aşçıoğlu, Selenium Panorama ve Selenium Twins projelerinde 2 ay içinde ikinci kez fiyat artırdı; 1 yıl içinde 3 kez daha zam planlıyor. Fulya'daki Selenium Twins için "Metrekare fiyatı 10 bin doları geçen ilk proje olacak" diyen Aşçıoğlu, şehir merkezinde fiyatların hala yeteri kadar yükselmediğini düşünüyor ve eleştirilere şu yorumu getiriyor: "İstanbul'da ve bu şehrin merkezinde yaşamanın bir bedeli var. Ödeyemeyen köyüne gider."


* Seçimden sonra konuta ilk zam yapan inşaat şirketi Aşçıoğlu oldu. Bunun sebebi nedir? Seçim öncesi bir karmaşa vardı. Ayrıca cumhurbaşkanı da seçilmemişti. Bizim için tek başına iktidar yeterliydi. Ve sonuçta da öyle oldu, piyasaya moral pompalandı. Biz de yüzde 10 zam yaptık. Ben geçen hafta yüzde 5 daha zam yaptım. Yani 2 ayda ikinci zam... Ama benim projem örnek olamaz. Çünkü Türkiye'nin en kaliteli, en konforlu yapısını yapıyorum.


5 MİLYON $ ZARAR ETTİM


* Fiyatların çok hızlı artması lüks segmentte de olsa talepte durgunluk yaratmıyor mu? Hayır. Artık şehir merkezinde metrekaresi 10 bin dolara satılan evlere alışacağız. Hatta 3- 5 yılda daha da yukarıya çıkacak fiyat. Ben ilk Selenium'u yaparken en pahalı daireyi bin 600 dolara sattım. Fiyatlar bin 300 dolardan başlıyordu. Sene de 2003. Ama 5 milyon dolar zarar ettim. Şu anda Ulus'taki Selenium City'de 7 bin dolara sattığımız daire var. Bu olmalı, olacak. Çünkü İstanbul'da yaşamanın bir bedeli var. Merkezde yaşamanın da öyle... Bunu ödeyen burada yaşar. Ödeyemeyen köyüne gider. Zamlara devam edecek misiniz? Evet edeceğim. 1 yıl içinde 3 zam daha yaparım. Bunun bir sebebi de doların hali. Şu anda satışta Euro'ya döndük. Çünkü maliyete dolar bazında 1.5'ten başladık; şimdi dolar neredeyse 1 YTL. Ve iddiaya giriyorum: Selenium Twins'in metrekaresi 2009 yılının nisan ayında 10 bin doları geçecek ve bu çıtanın üstüne çıkacak ilk proje olacak.


* Selenium projeleri Türkiye'nin başka şehirlerine de gidecek mi? Yeni projeler var mı? Amacım Selenium'u bir zincir haline getirmek. Yeni yerler bakıyoruz. İstanbul Ataköy'de bir rezidans projesi daha olacak. İstanbul dışında da Antalya ve Bodrum'u pilot bölge seçtim. Yurt dışında ise Atina'ya Selenium'u götüreceğim. Selanik de olabilir. Şu anda tüm bunların hazırlığı yapılıyor.


* Yatırım miktarınız ne olacak? Bu henüz net değil. Projeler hazırlık aşamasında. Ama arazi arayışlarımız sürüyor.
"Sosyete müteahhidi değilim Trabzon'un Of kazasındanım"
AŞÇIOĞLU, kendisine 'sosyete müteahhidi' diyenlere şu cevabı veriyor: "Ben sosyete değilim ki sosyete müteahhidi olayım. Trabzon'un Of kazasından, oranın da Dağ köyünden geliyorum. Bayrağını ve başarıyı seven, başarıya susamış bir insanım. Önceliğim para değil yani. İşçim ile şantiyede soğan kırıp yemeyi seviyorum. Senfoni orkestrasını da seviyorum ama kemençeyi daha çok seviyorum. Ne alakası var sosyete olmakla bunların?"
'Museviler araya girdi, ama Bill Clinton konuşmaya karşılık ev teklifini reddetti'
* Kızılay'ın gecesinde bir konuşma yapması karşılığında 1 milyon dolarlık daire teklif ettiğiniz eski ABD Başkanı Bill Clinton'dan hâlâ yanıt gelmedi mi? Geçtiğimiz ay cevap maili geldi. Reddetti. Florida'da Clinton'un çiftliğine komşu bir dostumu, eski bir başbakanımızı ve hatta ABD Musevi cemaatini bile devreye soktuk, ayaklandırdık. Olmadı. Gelen yanıtta, kabul edersek her ülkeden böyle teklifler gelir dediler. Belki Ermeni lobisinden çekindiler, belki başka şeylerden. Çünkü görüşmeler başlayalı neredeyse 1 yıl olmuştu ve olumlu gidiyordu. Türkiye'de inşaat ivme kazanınca önemli bir simanın ev sahibi olması dünya kamuoyunda yer bulur, hem de o dönem gergin olan Türkiye-ABD ilişkileri için iyi olur diye düşünmüştüm. İnsanın çulu neredeyse, bir çorap bile olsa oraya bağlı olur dedim. Clinton, Kızılay gecesinde konuşma yapacaktı; karşılığında ona 1 milyon dolarlık daire verecektim, Kızılay'a da 750 bin dolar kalacaktı.


* Ünlülere bu gibi teklifleriniz devam edecek mi? Aslında aklımda başka birileri var, ama artık kesinleşmeden söylemem.
Sabah