Metro, 100 milyon Euro'ya en çevreci çarşıyı inşa etti

Metro, 100 milyon Euro'ya en çevreci çarşıyı inşa ettiÜmraniye Tepeüstü'nde dün açılışı yapılan Meydan Alışveriş Merkezi'nin 30 bin metrekarelik çatısı yeşil alan olarak düzenlendi.


Metro Grup'un İstanbul Ümraniye'de dün açılan alışveriş merkezi Meydan'da 30 bin metrekarelik çatı çimle kaplandı. Meydan, grubun jeotermal enerji ile kurulan ilk projesi.

Teknoloji marketi Media Markt da Meydan'a geldi Dünyanın en 'çevreci' alışveriş merkezi, Alman perakende devi Metro Grup bünyesinde dün İstanbul Ümraniye'de açıldı. Metro Group Asset Management'ın 100 milyon Euro yatırımla kurduğu Meydan Alışveriş Merkezi, grubun kalorifer kazanı olmaksızın, jeotermal enerji ile kurulan ilk projesi. Grup, 2009 yılında da İstanbul Merter'de bu kez güneş enerjisiyle ısıtılıp soğutulacak yeni bir merkez açacak. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin katılımıyla yapılan Meydan ve Real Hipermarket'in açılışında konuşan Metro Group Asset Management Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Michael Cesarz, Meydan'ın temasının insan ve doğa üzerine kurulduğunu belirterek, "Meydan'da uluslararası alanda öncü olabilecek özelliklere sahip, gerçekten yenilikçi bir ticari mülkü görüyorsunuz. Metro Group olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, toplum için üstleneceğimiz önemli bir sorumluluk. Şirketimizin birçok faaliyet alanında sağlıklı yaşam için ne yapabileceğimizi araştırıyoruz. Meydan ile bunu Türkiye'de de gösteriyoruz" dedi.

İDDİALI MİMARLAR

128 bin metrekarelik bir alanda kurulu 70 bin metrekarelik alana konuşlanan 50 mağazası ve farklı tematik mağaza gruplarıyla Alışveriş Meydanı, hipermarketten mobilya ve aksesuvara, giyimden spora, medyadan sinemaya, yiyecekten çok katlı mağazaya kadar yerli-yabancı onlarca markayı ziyaretçilerine bir arada sunuyor. Mimarisini Londra merkezli Foreign Office Architects'ın (FOA) üstlendiği Alışveriş Meydanı'nın mimari açıdan en çarpıcı özelliklerinden birisi, çimlendirilmiş binaların çatısından, geniş bir meydana akıcı bir şekilde geçişin sağlanması.

* Yaklaşık 130 bin meterkarelik alanda oluşturulan Meydan'ın yarısı satış alanı.

* Çatının 30 bin metrekareyi aşkın bir alanı (4 futbol sahası büyüklüğünde) bitkilerle kaplı.

* Sinemanın şu an inşa halinde olan cephesi, görsel ilgi odağı olacak.

* Meydan, geleceğin enerji kaynakları arasında doğal bir kaynak olan jeotermal enerji sistemiyle ısıtılıp soğutuluyor.

* Jeotermal enerjinin kullanılabilmesi için, önce yüzeye getirilmesi gerekiyor. Bunun için, yerin 50 ila 100 metre derinliğine inen borularla 200'ün üzerinde jeotermal sondaj yapıldı.

* Bu ısı alışverişi için 18 kilometrelik boru kullanılıyor. Bu sistem yılda 1.3 milyon kilovatsaatlik primer enerji tasarrufu sağlıyor.

* Sistem için hesaplanan CO2 tasarrufu yılda 350 ton.

Teknoloji marketi Media Markt da Meydan'a geldi

Meydan'daki bazı mağazalar şunlar: Ikea, Real, Media Markt, Cinebonus, YKM, Nike, Intersport, Adidas, Mango, Neo Fly, Chevignon, Twist, Mudo Store, FTS 64, Koton&Ole, Mavi, Levis, Dockers, US Polo, Jeans Lab, Fabrika, LCW, Quiksilver, Apple Premium Reseller, D&R, Turkcell, Toyzz Shop.

(Sabah)