Çukurova Balkon

Metro, 14. mağazasını Merter'de açtı!

Metro, 14. mağazasını Merter'de açtı!

Devlet Bakanı Egemen Bağış, Türkiye’de yaklaşık 25 bin uluslararası sermaye yatırımının bulunduğunu belirterek, "Bu 25 bin yabancı firmanın 13 binden fazlası AB üyesi ülkelerden gelen yatırımlardır. Kimse Türkiye’nin ekseni


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Metro Cash Carry Şirketinin İstanbul Merter Mağazasının açılış törenine katılan Egemen Bağış, Türkiye’nin ekonomisine ve istihdamına çok önemli katkılar sağlayacak mağazanın açılışında bulunmaktan memnuniyet duyduğunu, geçen yıl Aralık ayında da Metro Toptancı Marketlerinin 14. mağazasını açmanın yine kendisine nasip olduğunu kaydetti.

Metro Grubunun "2010 yılında 4 mağaza birden açma" sözü verdiğini aktaran Bağış, "Bugün bu sözün yerine getiriliyor olması, Metro Grubu için olduğu kadar Türkiye için de gurur verici bir tablodur" dedi.

Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bizim kültürümüzde ’misafir bereketiyle gelir’ anlayışı var. Gerçekten Metro bereketiyle geldi. Bunun en güzel örneklerinden biri de Metro yatırımlarıdır. Metro, ülkemizde faaliyete başladığı 1990’lı yıllardan bugüne kadar ortaya koyduğu kararlı ve başarılı çalışmalarla bu coğrafyanın bereketini artırdı, binlerce ailenin umudu oldu ve bununla da kalmayıp başta bakkalcılık sektörü olmak üzere, küçük esnafımızı da destekleyici yaklaşımlarıyla çok özel bir yerde kendini konumlandırdı. Bu kriz döneminde yatırımlarına ara vermeden Türkiye’ye olan güvenlerini defalarca ortaya koydukları için Metro yöneticilerine Hükümetimiz ve halkımız adına teşekkür ediyorum."

Dünyanın 33 ülkesinde 2 binden fazla mağazası ve 290 bin çalışanıyla Metro Grubunun, Türkiye’de yatırım üzerine yatırım yaptığını vurgulayan Bağış, bununda Grubun, Türkiye’nin potansiyelinin farkında olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Egemen Bağış, dünyanın bir ekonomik krizden geçtiğini, Avrupa’nın farklı ülkelerinde krizin boyutlarının her geçen gün insanları tedirgin etmeye devam ettiğini belirtti.

Türkiye’deki yatırımların gerçekten verimli halde olduğunu dile getiren Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, şunları söyledi:
"Geçen hafta İrlanda’daydım. 5 yıl evvel bütün dünya İrlanda mucizesini konuşurken, bu ülkeye gittiğimde halkta ve yöneticilerinde bir moralsizlik gördüm. AB süreciyle ilgili destek istediğimiz İrlanda, içerisinden geçtiği ekonomik kriz üzerine bankalarının düştüğü durum nedeniyle çok büyük moral çöküntüsü içerisindeydi. Orada kendilerine moral vermeye çalıştım. ’Endişe etmeyin, bunlar geçer’ dedim. Çünkü, biz de 2001 yılında, bir gecede yüzde 8 bin faizleri yaşadık. Bir gecede kepenkler kapandı. Bizim de esnafımızın yarısı adeta iflas noktasına geldi. Ama bilinçli bir ekonomik programla, doğru yönetilen bir ekonomiyle Türkiye bu yılın ilk yarısında yüzde 11 ekonomik büyüme sağlayarak dünya rekorlarından birini kırdı. Demek ki isteyince oluyor."

Bakan Bağış, AK Parti iktidarından önce, tarihi boyunca 6 bin 200 kilometre yol yapan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, son 8 yılda 12 bin 500 kilometre yol ve otoban yaptığını, hizmet veren okulların 3’te 1’i ve hastanelerin 4’te 1’inin son 8 yıl içinde hizmete girdiğini kaydederek, "Demek ki bu millet ele ele vererek birlikte ter dökünce, ülkede çok şey değişebiliyor" dedi.

AB’nin her sene Türkiye ile ilgili bir ilerleme raporu yayınladığını, raporun Türkiye’nin bir fotoğrafını çektiğini kaydederek, bu yılın Türkiye fotoğrafının geçmiş yıllardan çok daha iyi olduğunun görüldüğünü belirtti.

-"FARKLI COĞRAFYALARA AÇILMA ŞANSI VAR"-

İlerleme Raporu’nda Türkiye’ye farklı alanlarda övgülerin yer aldığını ifade eden Bağış, şunları kaydetti:
"Övgülerin en güçlü cümlelerle yansıdığı konu Türk ekonomisine yapılan övgüler. Dün itibariyle, Türkiye, dünyanın 15’inci en büyük ekonomisi olmuştur. Bu, hepimizin kutlaması gereken büyük bir başarıdır. İnşallah 2023 yılına gelmeden, Cumhuriyetimizin 100. yılına gelmeden, dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma hedefine de ulaşacağız. Bunu, yerli ve uluslararası sermayenin ülkemizde yeni yatırımlar, istihdamlar yaratmasıyla gerçekleştireceğiz. İşte Avrupa’nın bu övgülerinden sonra Türkiye’nin hala eksenini tartışmak isteyenleri ben Metro Mağazasına alış veriş yapmaya davet ediyorum. Çünkü ülkemizde yaklaşık 25 bin uluslararası sermaye yatırımı var. Bu 25 bin yabancı firmanın, 13 binden fazlası AB üyesi ülkelerden gelen yatırımlardır. Yani yarısından fazlası AB’den geliyor. Onun için kimse, Türkiye’nin eksenini falan tartışmasın. Metro buraya yatırım yapıyorsa, Türkiye’nin ekseninden şüphe duymuyor. Metro gelip burada 17. mağazasını açıyorsa, Türkiye’yi Avrupa’nın çok doğal bir ortağı, çok önemli bir pazarı olarak görüyor. Metro, İstanbul’dan 3 saatlik bir uçuş mesafesinde sadece 72 milyonluk Türk halkına değil, 1,5-2 milyarlık bir tüketici toplumuna ulaşma şansı, farklı coğrafyalara açılma şansının olduğunu biliyor."

Türkiye’nin AB’ye tam üye olacağını aktaran Bağış, "Türkiye, daha yüksek yaşam standartlarına kavuşmak için gerekli çabaları yerine getirecek. Bizim için AB süreci, sonucundan daha önemlidir. Her geçen gün daha güçlü bir demokrasiye, daha şeffaf bir hukuk sistemine, daha temiz bir havaya, daha düzenli bir yapıya kavuşan devletimiz, ülkemiz, milletimiz her şeyin en iyisine layıktır" dedi.

Konuşmaların ardından, Bakan Bağış, Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Akın Bayer ile Merter Mağazasının açılışını yaptı. Bağış, Bayer ile birlikte mağazadaki stantları gezdi.
AA

Konuyla ilgili basında çıkan diper haberler

Metro'nun 17. mağazası Merter'de açıldı

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'de yaklaşık 25 bin uluslararası sermaye yatırımının bulunduğunu belirterek, ''Bu 25 bin yabancı firmanın 13 binden fazlası AB üyesi ülkelerden gelen yatırımlardır. Yani yarısından fazlası AB'den geliyor. Onun için kimse Türkiye'nin eksenini falan tartışmasın'' dedi.

Metro Cash Carry Şirketinin İstanbul Merter Mağazasının açılış törenine katılan Egemen Bağış, Türkiye'nin ekonomisine ve istihdamına çok önemli katkılar sağlayacak mağazanın açılışında bulunmaktan memnuniyet duyduğunu, geçen yıl Aralık ayında da Metro Toptancı Marketlerinin 14. mağazasını açmanın yine kendisine nasip olduğunu kaydetti.

Metro Grubunun ''2010 yılında 4 mağaza birden açma'' sözü verdiğini aktaran Bağış, ''Bugün bu sözün yerine getiriliyor olması, Metro Grubu için olduğu kadar Türkiye için de gurur verici bir tablodur'' dedi.
Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizim kültürümüzde 'misafir bereketiyle gelir' anlayışı var. Gerçekten Metro bereketiyle geldi. Bunun en güzel örneklerinden biri de Metro yatırımlarıdır. Metro, ülkemizde faaliyete başladığı 1990'lı yıllardan bugüne kadar ortaya koyduğu kararlı ve başarılı çalışmalarla bu coğrafyanın bereketini artırdı, binlerce ailenin umudu oldu ve bununla da kalmayıp başta bakkalcılık sektörü olmak üzere, küçük esnafımızı da destekleyici yaklaşımlarıyla çok özel bir yerde kendini konumlandırdı. Bu kriz döneminde yatırımlarına ara vermeden Türkiye'ye olan güvenlerini defalarca ortaya koydukları için Metro yöneticilerine Hükümetimiz ve halkımız adına teşekkür ediyorum.''

Dünyanın 33 ülkesinde 2 binden fazla mağazası ve 290 bin çalışanıyla Metro Grubunun, Türkiye'de yatırım üzerine yatırım yaptığını vurgulayan Bağış, bununda Grubun, Türkiye'nin potansiyelinin farkında olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Egemen Bağış, dünyanın bir ekonomik krizden geçtiğini, Avrupa'nın farklı ülkelerinde krizin boyutlarının her geçen gün insanları tedirgin etmeye devam ettiğini belirtti.

Türkiye'deki yatırımların gerçekten verimli halde olduğunu dile getiren Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, şunları söyledi:

''Geçen hafta İrlanda'daydım. 5 yıl evvel bütün dünya İrlanda mucizesini konuşurken, bu ülkeye gittiğimde halkta ve yöneticilerinde bir moralsizlik gördüm. AB süreciyle ilgili destek istediğimiz İrlanda, içerisinden geçtiği ekonomik kriz üzerine bankalarının düştüğü durum nedeniyle çok büyük moral çöküntüsü içerisindeydi. Orada kendilerine moral vermeye çalıştım. 'Endişe etmeyin, bunlar geçer' dedim. Çünkü, biz de 2001 yılında, bir gecede yüzde 8 bin faizleri yaşadık. Bir gecede kepenkler kapandı. Bizim de esnafımızın yarısı adeta iflas noktasına geldi. Ama bilinçli bir ekonomik programla, doğru yönetilen bir ekonomiyle Türkiye bu yılın ilk yarısında yüzde 11 ekonomik büyüme sağlayarak dünya rekorlarından birini kırdı. Demek ki isteyince oluyor.''

Bakan Bağış, AK Parti iktidarından önce, tarihi boyunca 6 bin 200 kilometre yol yapan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, son 8 yılda 12 bin 500 kilometre yol ve otoban yaptığını, hizmet veren okulların 3'te 1'i ve hastanelerin 4'te 1'inin son 8 yıl içinde hizmete girdiğini kaydederek, ''Demek ki bu millet ele ele vererek birlikte ter dökünce, ülkede çok şey değişebiliyor'' dedi.

AB'nin her sene Türkiye ile ilgili bir ilerleme raporu yayınladığını, raporun Türkiye'nin bir fotoğrafını çektiğini kaydederek, bu yılın Türkiye fotoğrafının geçmiş yıllardan çok daha iyi olduğunun görüldüğünü belirtti.

-''FARKLI COĞRAFYALARA AÇILMA ŞANSI VAR''-

İlerleme Raporu'nda Türkiye'ye farklı alanlarda övgülerin yer aldığını ifade eden Bağış, şunları kaydetti:
''Övgülerin en güçlü cümlelerle yansıdığı konu Türk ekonomisine yapılan övgüler. Dün itibariyle, Türkiye, dünyanın 15'inci en büyük ekonomisi olmuştur. Bu, hepimizin kutlaması gereken büyük bir başarıdır. İnşallah 2023 yılına gelmeden, Cumhuriyetimizin 100. yılına gelmeden, dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma hedefine de ulaşacağız. Bunu, yerli ve uluslararası sermayenin ülkemizde yeni yatırımlar, istihdamlar yaratmasıyla gerçekleştireceğiz. İşte Avrupa'nın bu övgülerinden sonra Türkiye'nin hala eksenini tartışmak isteyenleri ben Metro Mağazasına alış veriş yapmaya davet ediyorum. Çünkü ülkemizde yaklaşık 25 bin uluslararası sermaye yatırımı var. Bu 25 bin yabancı firmanın, 13 binden fazlası AB üyesi ülkelerden gelen yatırımlardır. Yani yarısından fazlası AB'den geliyor. Onun için kimse, Türkiye'nin eksenini falan tartışmasın. Metro buraya yatırım yapıyorsa, Türkiye'nin ekseninden şüphe duymuyor. Metro gelip burada 17. mağazasını açıyorsa, Türkiye'yi Avrupa'nın çok doğal bir ortağı, çok önemli bir pazarı olarak görüyor. Metro, İstanbul'dan 3 saatlik bir uçuş mesafesinde sadece 72 milyonluk Türk halkına değil, 1,5-2 milyarlık bir tüketici toplumuna ulaşma şansı, farklı coğrafyalara açılma şansının olduğunu biliyor.''

Türkiye'nin AB'ye tam üye olacağını aktaran Bağış, ''Türkiye, daha yüksek yaşam standartlarına kavuşmak için gerekli çabaları yerine getirecek. Bizim için AB süreci, sonucundan daha önemlidir. Her geçen gün daha güçlü bir demokrasiye, daha şeffaf bir hukuk sistemine, daha temiz bir havaya, daha düzenli bir yapıya kavuşan devletimiz, ülkemiz, milletimiz her şeyin en iyisine layıktır'' dedi.
Konuşmaların ardından, Bakan Bağış, Metro Toptancı Market Türkiye Genel Müdürü Akın Bayer ile Merter Mağazasının açılışını yaptı. Bağış, Bayer ile birlikte mağazadaki stantları gezdi.
Sabah


Merter’e 22 milyon Euro yatırdı, ‘durmak yok’ mesajı verdi

Dünyanın 31 ülkesinde 670’den fazla mağaza ile hizmet veren Metro Toptancı Market, İstanbul’daki 5’inci mağazasını 22 milyon Euro’ya Merter’de açtı. Metro Toptancı Market Genel Müdürü Akın Bayer, “Yatırıma ara vermek yok, bu yıl bir mağaza daha açacağız” dedi.

YAKLAŞIK 90 günde inşa edilen İstanbul Merter’deki Metro Toptancı Market, ilk günde 48 bin kayıtlı müşteriye ulaştı. Yatırımlara ara vermiyeceklerine dikkat çeken Metro Toptancı Market Genel Müdürü Akın Bayer, “Metro, yatırımlarına ara vermedi. 2010 yılında 4 mağaza açma sözü vermiştik ve sözümüzde duruyoruz. Bu yılın üçüncü mağazasını İstanbul Merter’de açtık. Yılı kapatmadan sözünü verdiğimiz dördüncü mağazamızı da açacağız. Açtığımız her bir mağaza ile bir yandan da küçük ve orta boylu işletmelere yeni iş alanları açıyoruz” dedi.

İstihdama katkı

22 milyon Euro yatırım değeri taşıyan Merter Metro mağazasının 140 kişiye doğrudan, 120 kişiye de dolaylı iş olanağı sunduğunu kaydeden Bayer, şöyle konuştu: “Metrekare olarak, en küçük alana sahip ilk mağazamız. Toplam satış alanı yaklaşık 5 bin 400 metrekare. Bunun 3 bin 200 metrekaresi gıda, 2 bin 200 metrekaresi de gıda dışı satış alanından oluşuyor. 90 günde inşa edilen Metro Merter mağazamızın şimdiden 48 binin üzerinde kayıtlı müşterisi bulunuyor. Bunun yaklaşık 2 bin 250 tanesi bakkal ve süpermarket, 4 bin 750’si de otel, restoran ve işletme mutfaklarıdır.”

Özel danışmanlık

Bayer, amaçlarının bölgedeki profesyonel müşterilerin iş süreçlerine ve rekabet güçlerine katkıda bulunmak olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi: “İlk kez hayata geçirilen Profesyonel Müşteri Hizmet Noktası ile artık daha kolay, hızlı ve kişiye özel hizmet devri başlattık. Profesyonel müşterilerin her biri ile tek tek ve özel ilgilenilecek. Böylece, müşterimiz mağazamıza geldiğinde, ürünü hazır olabilecek, ya da aslında neyi alırsa daha doğru olur, daha hesaplı olur, bütün bu öneri ve bilgileri aktaracak. Yine ilk kez bu mağazamızda devreye girecek olan Müşteri tanıma sistemiyle de bu bilgi akışını otomatik yapabileceğiz. Müşterimiz kapıdan içeri girerken okutacağı kartıyla, sistemde bulunan bilgiler ilgili birimlere akacak.”

Metro bereketi

Metro Cash Carry Şirketinin İstanbul Merter Mağazasının açılışına katılan Devlet Bakanı Egemen Bağış, “Bizim kültürümüzde ‘misafir bereketiyle gelir’ anlayışı var. Gerçekten Metro bereketiyle geldi. Bunun en güzel örneklerinden biri de Metro yatırımlarıdır. Metro, ülkemizde faaliyete başladığı 1990’lı yıllardan bugüne kadar ortaya koyduğu kararlı ve başarılı çalışmalarla bu coğrafyanın bereketini artırdı” dedi.

Eksen kayması yok, AB’den 13 bin şirket Türkiye’de

İLERLEME Raporu’nda Türkiye’ye farklı alanlarda övgülerin yer aldığını dile getiren Devlet Bakanı Egemen Bağış, şöyle konuştu: “Türkiye’nin hala eksenini tartışmak isteyenleri ben Metro Mağazasına alış veriş yapmaya davet ediyorum. Çünkü ülkemizde yaklaşık 25 bin uluslararası sermaye yatırımı var. Bu 25 bin yabancı firmanın, 13 binden fazlası AB üyesi ülkelerden gelen yatırımlardır. Yani yarısından fazlası AB’den geliyor. Onun için kimse, Türkiye’nin eksenini falan tartışmasın. Metro buraya yatırım yapıyorsa, Türkiye’nin ekseninden şüphe duymuyor. Metro gelip burada 17. mağazasını açıyorsa, Türkiye’yi Avrupa’nın çok doğal bir ortağı, çok önemli bir pazarı olarak görüyor. Metro, İstanbul’dan 3 saatlik bir uçuş mesafesinde sadece 72 milyonluk Türk halkına değil, 1.5-2 milyarlık bir tüketici toplumuna ulaşma şansı, farklı coğrafyalara açılma şansının olduğunu biliyor.”
Hürriyet