Mevduat faizi yüzde 20, konut kredisi yüzde 1.65'e çıktı

Mevduat faizi yüzde 20, konut kredisi yüzde 1.65'e çıktı

Finansbank, Erzurum'da 11 milyon YTL'lik yatırımla gerçekleştirdiği Operasyon Merkezi'ni önceki gün hizmete açtı.


Toplam 4 bin 350 metrekare kapalı alan üzerine kurulan merkez 700 kişiye iş imkanı sağlayacak. Finansbank Yönetim Kurulu başkan Yardımcısı Ömer Aras, açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Erzurum'da kurduğumuz bu merkez, bölgeden göç etmeyi tercih etmeyen, yüksek öğrenim görmüş ve modern bir yapıda çalışmak isteyen gençlerimize bir yuva olacaktır. Gençlerimiz, çağrı merkezlerinin genel yapısı olan esnek çalışma saatleri nedeniyle daha üniversite okurken, çalışmaya başlayabilecek" dedi. Türkiye'de istihdam sorunundan en çok etkilenen kesimin kadınlar olduğuna da değinen Aras, "Biz bu merkezde kadınlarımızın potansiyellerini kullanmalarına imkan sağlayacağız" dedi.
ABD'de işsizlik yüzde 5.5'e çıktı, borsa değer kaybetti
Uluslararası finans sektöründe zararların artacağı endişesiyle bozulan yurtdışı piyasalara bir darbede dün ABD'den geldi. ABD'de mayıs ayında 49 bin kişi azalarak yüzde 5.5'e yükselen işsizlik son 4 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. İşsizliğin Ocak 1975'ten beri son 33 yılın en yüksek aylık artışı gerçekleştirdiğine dikkat çeken uzmanlar, işsizliğin özellikle inşaat, perakende ve üretim alanlarında yaşandığını belirtiyor. Petrolün dün elektronik işlemlerde 134.69 doları görmesi ile özellikle havayolu ve otomotiv şirketleri hisseleri gerilerken Avrupa borsaları ortalama yüzde 1.5 değer kaybetti. ABD borsalarının keskin düşüşlerle açılması ile kayıplar arttı. İMKB-100 endeksi de dış borsalara paralel yüzde 2.02 değer kaybederek, 39 bin 645 puana geriledi. Dün güne 1.23 lira seviyelerinden başlayan dolar dün siyasi belirsizlik ortamının getirdiği gerginlik ile 1.24 liraya yükseldi. Merkez Bankası'nın faizleri artıracağı beklentisi, piyasadaki likidite sıkışkılığı ile bono faizlerindeki yükseliş trendi dün de devam etti. 13 Ocak 2010 vadeli gösterge niteliğindeki tahvilin bileşik faizi dün yüzde 20.58'e yükseldi.
Dolar düştü, petrol 135 doları gördü
Uluslararası piyasalarda ham petrolünün varil fiyatı ABD Dolarının değer kaybetmesi nedeniyle tekrar 135 dolara yaklaştı. ABD ham petrolünün varil fiyatı Temmuz ayı teslimi 6.66 dolar artarak 134.45 dolara yükseldi. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 4.59 dolar artışla 132.13 dolar oldu. Böylece ham petrol fiyatları dün ve bugün yaklaşık 12 dolar arttı. Dolardaki değer kaybına bağlı olarak ABD ham petrolünün varil fiyatı geçen ay 135.09 doları görmüştü.
Stanzel: İşsizlik çok ama durgunluk yok
Beyaz Saray, geçen ay son 3.5 yılda en yüksek seviyesine çıkan işsizlik oranının "çok yüksek olduğunu, bunun durgunluğu değil, düşük büyümeyi gösterdiğini'' bildirdi. Beyaz Saray sözcüsü Scott Stanzel, işsizliğin mayısta % 5.5 ile 30 yılın zirvesine çıktığını söyledi. ABD ekonomisinin küçük de olsa büyüdüğünü, bu yüzden durumun durgunluk olarak tanımlanamayacağını söyleyen Stanzel, "Ekonomi yavaş büyüyor, ancak halen olumlu'' dedi.

Sabah