MHP'li Semih Yalçın'dan Kanal İstanbul açıklaması!

MHP'li Semih Yalçın'dan Kanal İstanbul açıklaması!MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, "MHP'nin temel beklentisi, Kanal İstanbul iç suyolunun, Boğazların hükümranlık haklarını Türkiye'ye veren, bölgede ve Karadeniz'de barışın sürmesine katkıda bulunan Montrö Sözleşmesi'ne halel getirmeyecek surette düzenlenmesidir" dedi...


Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Kanal İstanbul'a ilişkin açıklama yaptı. Yalçın, birbirine rakip olan, kıyasıya eleştiren siyasi partiler ve politikacılar arasında ülkenin vazgeçilmez menfaatleri, milletin mutlak mevcudiyeti ve devletin bekası gereği bazı uzlaşmaların hayata geçebileceğini ifade etti. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Semih Yalçın, MHP'nin kuruluşundan beri yapıcı, pozitif, sorumlu, sorun çözen ve ön yargısız bir siyasi anlayış sürdürdüğünü, demokrasinin işleyişini bozan tıkanıklıkların ortadan kaldırılması için çaba gösterdiğini söyledi. Yalçın, sözlerine şu şekilde devam etti; "Sayın Genel Başkanımızın da ifade ettiği gibi MHP, temel ilkelerinden taviz vermeden, geçmişteki kimi değerlendirmelerini gözden geçirebilmekte ve memleketimizin hayrına olmak üzere, bazı siyasi adım ve projelere destek vermektedir. Kanal İstanbul Projesi de günümüzün şartlarında, bölgede ve dünyada olup bitenler bağlamında değerlendirilmiştir. Eleştiri konusu olan 2011'in şartları değişmiştir"

Türkiye'ye denizler üzerinden gelen tehdit ve tehlikelerin olağanüstü arttığını ifade edem Yalçın, "Gerek Rusya ile Ukrayna arasındaki toprak sorunları ve Kırım ihtilafı dolayısıyla yaşanan gerginliklerin Karadeniz ülkelerine yansımaları, gerek Suriye ve Doğu Akdeniz’de yaşananlar, gerekse Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin ABD, AB ve bazı bölge ülkelerini arkasına alarak attığı tehditkar adımlar karşısında Türkiye, güvenlik çıkarlarını korumak üzere bazı tedbirler almak mecburiyetindedir. Böylesi muhataralı bir küresel atmosferde devleti yönetenleri yalnız bırakmak, ihanetten farksızdır" şeklinde konuştu.

Gelişmiş ülkelerle kendilerine müstakbel tehdit olarak gördükleri Türkiye arasında her alanda adı konmamış bir savaşın cereyan ettiğinin altını çizen Yalçın, bu savaşı sürdürebilmenin yolunun savunmada millilik ve yerliliği azami ölçüde artırarak bağımlılıktan kurtulmanın yanında ekonomik ve ticarette de güçlü adımların atılmasından geçtiğini söyledi. 

Bir deniz ülkesi konumundaki Türkiye'nin deniz ticaretinin dünyadaki pastasından çok az pay aldığına vurgu yapan Yalçın, "Bu bağlamda, Türkiye'nin bazı küresel hamleler yapması doğaldır. Denizleri birbirine bağlayan su kanalları üzerindeki ticaret devasa boyutlardadır. Akdeniz'i Marmara üzerinden Karadeniz'e bağlayacak ve Türkiye'nin deniz ticaretine muazzam katkılarda bulunacak bir 'iç suyolu' olan Kanal İstanbul da bu çerçevede mütalaa edilmelidir. Kanal İstanbul'u 2011 koşullarında değerlendirip bugünkü bölgesel ve küresel fotoğrafı görememek, en hafif tabirle cehalettir. 

Bu hususta MHP'nin temel beklentisi, Kanal İstanbul iç suyolunun, Boğazların hükümranlık haklarını Türkiye'ye veren, bölgede ve Karadeniz'de barışın sürmesine katkıda bulunan Montrö Sözleşmesi'ne halel getirmeyecek surette düzenlenmesidir. O takdirde Kanal İstanbul hem siyasi hem ekonomik hem de konjonktürel açıdan stratejik bir proje değeri taşıyacaktır." ifadelerini kullandı. 

Yalçın, İstanbul Yarımadası'nın çevresel, jeolojik ve coğrafi yapısını dikkate alacak, bilimsel kriterler ışığında hayata geçirilecek bir kanal projesinin cazip bir ekonomik ve ticari hacim üreteceğine dikkati çekti ve sadece bölge ülkelerini değil, dünyada deniz ticaretinin temel figürü olan ülkeleri de Türkiye'ye çekecek olan Kanal İstanbul'un bu anlamda çok büyük getiri sağlayacağını belirtti. 

Yalçın, Kanal İstanbul'un çevre felaketine yol açacağı, depremi tetikleyeceği, rant kapısı olacağına dair iddiaların hepsinin "peşin hükümlü ve bilimsel dayanaktan" yoksun olduğunu söyledi. Yalçın, "Sadece AFAD'dan gelen ve Kanal İstanbul projesinin deprem riski oluşturduğu yönündeki iddiaları yalanlayan açıklama bile bu türden karalama kampanyalarının kofluğunu ortaya koymaya yeterlidir. Dünyada faaliyette olan kanallar üzerinden ilgili devletler milyarlarca dolar kazanırken, siyasi, ekonomik ve stratejik hedeflerine ulaşmak isteyen bazı ülkelerin harıl harıl yeni kanallar açma çabaları sürerken, Türkiye’nin önüne engel çıkarılmamalıdır." diye konuştu.

Devlet Bahçeli'den Kanal İstanbul çıkışı!

Kanal İstanbul için kim ne dedi? 

Kanal İstanbul'un ÇED raporu yayınlandı!

Meral Akşener'den Kanal İstanbul yorumu!

9 maddede Kanal İstanbul!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kanal İstanbul'un ihalesi yakında!