Miami'nin CocoWalk'u Bahçeşehir'e geliyor

Miami'nin CocoWalk'u Bahçeşehir'e geliyor

AKİŞ, Corio ve Garanti Koza'nın ortaklaşa 180 milyon dolar yatırımla Bahçeşehir'de gerçekleştireceği Akkoza Alışveriş Merkezi, Mimai'deki ünlü restoran sokağı CocoWalk'un bir benzerine sahip olacak.
Proje, Bahçeşehir'deki en büyük eksik olan yeme-içme mekanı açığını karşılayarak, bölge insanının İstanbul ile bağlantısını kesmeyi de hedefliyor.


AKMERKEZ ile Türkiye'nin en başarılı alışveriş merkezi projelerinden birini gerçekleştiren Akiş, Corio ve Garanti Koza ile ortaklaşa 180 milyon dolara Bahçeşehir'de Akkoza Alışveriş Merkezi'ni yapıyor. Mimai'deki ünlü restoran sokağı CocoWalk'un bir benzerine sahip olacak proje, Bahçeşehir'deki yeme-içme mekanları ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Projenin, sadece Bahçeşehir'in değil, bölgenin alışveriş merkezi (AVM) olacağını belirten Corio Türkiye CEO'su Koray Özgül, "Yaptığımız araştırmada, bölgenin bu eksiği ortaya çıktı. Oluşturacağımız restoran sokağı Miami'nin CocoWalk'una benziyor. Çok ilgi görecek. Böylece bölge halkının İstanbul ile ilişkisini keseceğiz" dedi.


900 MİLYON DOLARLIK PROJE: Üç firmanın ortaklaşa gerçekleştirdiği Esenyurt-Bahçeşehir sınırındaki Akkoza projesi, AVM dışında 5 bin 500 dairelik Akkoza Konutları, pek çok spor aktivitesine ev sahipliği yapacak Club İstanbul, 5 bin kişilik Festival Park'a ve Londra'nın ünlü HydePark'ı; New York'un meşhur Central Park'ını aratmayacak 11 bin metrekare büyüklüğünde Akkoza Park'a da sahip olacak. Ayrıca 300 yataklı iş oteli, özel okul ve özel hastane de bulunacak. Akiş Yönetim Kurulu Başkanı Raif Dinçkök, projenin tamamı için yapılacak yatırım tutarınının 900 milyon dolar civarında olacağını açıkladı.


FİYATLARI YÜZDE 10 ARTTI: Beş etaptan oluşan 5 bin 500 dairelik Akkoza Konutları projesi içinde yer alan Akkoza AVM, projedeki konutların satışını da etkilemiş. Birinci etap satışları AVM projesinin ardından hızlanmış ve fiyatlar yüzde 10 oranında yükselmiş. Yüzde 10 yükselmenin ardından fiyalar birinci etapta metrekare başına 1400-1450 dolara çıkmış.


YAZLIKÇILARI DA BEKLİYORUZ: Bahçeşehir-Esenyurt sınırında yer Akkoza AVM'nin sadece İstanbul'un bir merkezi olmaktan ziyade bölgesel bir AVM olacağını kaydeden Özgül şunları söyledi: "Bu bölge Doğu'da Ispartakule, Bahçeşehir, Kuzeyde Boğazköy, Batı'da Hadımköy, Güney'de de Esenyurt ile çevrili. Bölgede çok ciddi bir konut yatırımı var. Sadece Boğazköy'e kadar olan bölgede 2009 yılına kadar 120 bin kişinin yaşayacağı tahmin ediliyor. Esenyurt Bölgesi'nde ise 250 bin nüfus var. Özellikle AVM'nin TEM'e yakın olması büyük bir avantaj. Yaz aylarında yazlıkçılardan büyük bir potansiyel bekliyoruz."


Bölgedeki kiralanabilir alan 220 bini aştı


KORAY Özgül, bölgedeki alışveriş merkezi (AVM) sayısının artamasının ileride sıkıntı yaratabileceğine işaret ederek, "Burada bölgesel olabilen AVM yaşacak. Diğer bir AVM idare edecek. Ama diğerleri zorluk çekecek. AVM yatırımı bu bölgede çok fazla. Sadece bizim bulunduğumuz bölgede 220 bin metrekarelik kiralanabilir alan söz konusu" dedi. Özgül, konsepti buna göre belirleyerek, farklılık yaratmaya çalıştıklarını da söyledi. Akkoza projesinin konsept çalışmasını İstinye Park'ı da yapan Development Design Grup hazırladı. 


(Hürriyet)