Michael Gratzel pencereden elektrik üretti!

Michael Gratzel pencereden elektrik üretti!İsviçreli bir bilim adamı, pencereden elektrik üreten bir sistem icat etti. İcat gelecekte binaların kendi elektriğini üretmesinin yolunu açabilir...


Her yıl Finlandiya Teknoloji Akademisi tarafından verilen ve dünyanın alanındaki en büyük ödülü olan Milenyum Teknoloji Ödülü'ne, bu yıl İsviçre'nin Lausanne Federal Teknoloji Enstitüsü'nden Profesör Michael Gratzel layık görüldü. "Elektrik üretebilen pencere" fikrinin önünü açan, düşük bütçeli bir güneş paneli icat eden Gratzel, 800 bin euro (yaklaşık 1.5 milyon TL) değerindeki ödülünü, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen törenle kabul etti.
Heyecanını basın mensuplarıyla paylaşan 66 yaşındaki bilim adamı, "Bu ödülü kazanmak harika bir deneyim ve tabii ki büyük bir onur" dedi. Finlandiya Teknoloji Akademisi Başkanı Dr. Ainomaija Haarla ise, güneş enerjisinin tutulmasının geleneksel olarak pahalı bir işlem olduğunu belirterek, "Gratzel'in panelleri güneş enerjisinin kullanımı için makul fiyatlı bir yöntem sunuyor. Yenilenebilir enerji teknolojisi için önemli bir adım" diye konuştu.

Fotosentezden esinlendi
Bitkilerin güneş ışığını tutarak enerjiye çevirmesinden esinlendiğini açıklayan profesör Michael Gratzel, aynı mantıktan yola çıkarak, doğal fotosentez sürecini taklit eden bir panel geliştirdi. Nanoteknolojik paneller, içeriğinde ışığı dağıtmayan nanokristal filmler aracılığıyla güneş ışınlarını tutuyor. İcadın gelecekte yüksek binaların kendi elektriğini üretmesini  sağlayabileceği düşünülüyor.
Milliyet