Milpark Konutları'nda `EKOSAN' ile su tasarrufu sağlanacak

Milpark Konutları'nda `EKOSAN' ile su tasarrufu sağlanacak

Milpark: `EKOSAN' sistemi ile İstanbul'un su sorununa çözüm getirecek örnek konut projesi olacak.


Doğan Grubu şirketlerinden Milpa'nın İstanbul Esenyurt'ta yapımına başlanan 1.196 konutluk projesi Milpark Konutları'nda; "EKOSAN - Ekolojik Evsel Atıksu Yönetimi" yaklaşımı uygulanarak, Türkiye'de ilk kez bir konut projesinde büyük oranda su tasarrufu sağlanacak.

"Evsel kullanımlardan doğan atık suların niteliklerine göre ayrı olarak toplanması ve uygun bir dizi arıtma işleminden geçirildikten sonra belli amaçlara yönelik olarak yeniden kullanılması" esasına dayanan EKOSAN yaklaşımı ile Milpark'ta günde 250 bin ton su arıtılarak. daire başına yıllık su tüketiminde yüzde 50'ye varan tasarruf sağlanması hedefleniyor.

"Geri Dönüşümlü Su Tasarrufu Sistemi' ile Milpark Konutları'nda tuvalette kullanılan suların dışında kalan ve gri su olarak tabir edilen evsel atık sular (lavabolarda, duşlarda, çamaşır ve bulaşık makinalarında kullanılan sular), site genelinde toplanarak, merkezi arıtma sistemi ile arıtılıp,detarjanlanıp günde 250 bin ton su tasarrufu ile sadece klozet rezervuarları için tekrar kullanıma verilecek.
 
Mimari Projesini "Dome Doğal Mekan Mimarlık"ın yaptığı ve bu konuda ARGE danışmanları ile birlikte özel olarak geliştirilen EKOSAN - Ekolojik Evsel Atıksu Yönetimi" ile Milpark,  banyo ve mutfaklarda önemli bir tüketim alanına sahip suyun yeniden kullanıma verileceği çevre dostu sistemi ile "Sadece bugünün avantajlı yatırımı olmasının yanısıra, İstanbul'un su sorununun da bilincinde örnek bir proje"  olmayı hedefliyor.

Bireylerin en temel gereksinimi olmasının yanısıra, başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile yaşamsal kaynak olan su; hızlı nüfus artışı, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri ve bilinçsiz kullanımı ile dünyamız için giderek daha da önemli bir sorun haline geliyor.

Evsel atık suların tekrar kullanımı dünya genelinde başta Avustralya olmak üzere Almanya, İngiltere, İsrail, ABD gibi pek çok ülkede yıllardır uygulanıyor.

0212 449 04 04

www.milpark.com.tr