Mimarlığın geleceği İstanbul'da aydınlanacak

Mimarlığın geleceği İstanbul'da aydınlanacak Mimarlığın geleceği İstanbul'da aydınlanacak

8 ünlü mimar, ArkiPARC 2008 etkinliğinde geleceğe dair görüşlerini, kendi projeleri ve tecrübeleri üzerinden aktaracak

Dünyanın farklı köşelerinde kentleri biçimlendiren, yeni mimari akımlara yön veren 8 ünlü mimar, 15-17 Ekim tarihleri arasında Harbiye'de düzenlenen ArkiPARC 2008 etkinliğinde geleceğe dair görüşlerini, kendi projeleri ve tecrübeleri üzerinden aktaracak.
"Kentsel Kalite için Diyalog" teması altında yüzden fazla konuşmacının katılacağı ArkiPARC 2008'de Mimarlardan Gelecek Öngörüleri adı altında ayrı bir seri konferans düzenleniyor. Bu konferanslara Amerika'dan Danimarka'ya dek uzanan farklı coğrafyalardan 8 ünlü mimar katılarak kentlerin ve mimarlığın geleceğine dair öngörülerini izleyicilerle paylaşacak.
15 Ekim'deki ilk konferans dünyanın en köklü ve en büyük mimarlık ofislerinden biri sayılan Amerika kökenli SOM'in ortaklarından ve üst düzey yöneticilerinden biri olan Mustafa Kemal Abadan tarafından verilecek. Özellikle büyük ölçekli projelerde tasarımları yöneten Abadan UBS'in (İsviçre Bankası) New York dışında gerçekleştirdiği büyük bir projede tüm tasarım sorumluklarını üzerine alarak kendisini kanıtladı. Bu proje sonunda 1995'de SOM'in ortakları arasına seçilen Abadan aynı zamanda şirketin hem en genç hem de ilk yabancı ortağı olma sıfatına sahip oldu. Gerek Amerika gerekse Dünya'nın çeşitli ülkelerinde faal olarak bulunan Mustafa Kemal Abadan, son 7 senedir SOM bünyesinde kendi projelerini yürütmektedir.
Abadan'ın ardından kürsüye çıkacak konuşmacı, LAB Architecture Studio'nun kurucularından Peter Davidson olacak. LAB'ın Melbourne, Londra, Dubai ve Sangay'da ofisleri bulunuyor. 2002'de tamamlanan ve kamusal alanların 21. yy'da çağdaş toplum formlarına nasıl uyarlanabileceğini gösteren Melbourne'deki Federasyon Meydanı Peter Davidson'un firmasının en çok bilinen projeleri arasında. LAB, Orta Doğu, Gürcistan, Avrupa, Birleşmiş Krallık, Asya ve Avustralya'da mimarlık ve sürdürülebilir planlama projelerine sahip. Peter Davidson, Sidney Teknoloji Universitesi'nde (UTS) Profesör, Cooper Union ve MIT'de de konuk Profesörlük görevlerini yürütüyor.
Aynı günün ikinci oturumunun ilk konuşmacısı ise dünyanın en büyük projelerine imza atan ve Türkiye'de de ofisleri bulunan Foster and Partners mimarlık ofisinin üst düzey yöneticilerinden biri olan Nigel Dancey. Foster and Partners, yaklaşık 40 yıl önce Norman Foster tarafından kurulup sadece İngiltere'nin değil, dünyanın en üretken ve öncü mimarlık ofislerinden biri haline geldi. Son olarak Pekin Havalanı'nda 1 milyon metrekarelik terminal binasınının inşaatını tamamlayan Foster and Partners mimarlık ofisinin ortaklarından Nigel Dancey, İstanbul'a dünyanın her köşesindeki proje deneyimlerini taşıyacak, mimarlık ve şehircilik ile ilgili öngörülerini anlatacak.
Dancey'in ardından kürsüye gelecek olan konuşmacı, Türkiye'de de bir projeye imza atmış ünlü Danimarkalı mimarlık ofisi 3XN'nin kurucularından Kim Herforth Nielsen olacak. Nielsen'in yönetimindeki 3XN, Danimarka Elçilik binası, Kopenhag Mimarlar Binası, Amsterdam Müzik Binası, Ørestad Koleji ve Liverpool Müzesi'ne imza attı. Öte yandan 3XN,  İzmir  yakınlarında Çandarlı'da büyük ölçekli bir müstakil konut sitesinin de tasarımını yaparak, Türkiye'de çalışmaya başlayan dünyanın önemli mimarlık ofisleri arasında yerini aldı. Nielsen, dünyanın pek çok bölgesindeki deneyimlerini anlatırken kent ve mimarlığın geleceği ile ilgili fikirlerini de ArkiPARC katılımcıları ile paylaşmış olacak.