Mimarlığın kalbi Arkiparc'ta atacak

Mimarlığın kalbi Arkiparc'ta atacak Mimarlığın kalbi Arkiparc'ta atacak

Arkiparc 2008, dünyanın en ünlü mimarlarını ve gayrimenkul yöneticilerini buluşturacak.Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 15-17 Ekim tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek Arkiparc 2008 kongresi, dünyanın en ünlü mimarlarını ve gayrimenkul sektörünün yöneticilerini bir araya getirecek.

Basın sponsorluğunu Milliyet gazetesi ve Milliyet Emlak ekinin üstlendiği etkinlik, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Urban Land Institute (ULI) ve Serbest Mimarlık Platformu tarafından destekleniyor.

Arkiparc 2008'de dünyanın en önemli mimarları arasında sayılan Hollandalı Rem Koolhaas, dünyanın en büyük mimarlık ofislerinden SOM'in tek Türk ortağı olan Mustafa Kemal Abadan, Aslantepe Stadyumu'nun mimarı Mete Arat ve dünyanın en büyük mimarlık ofislerinden Foster & Partners'ın ortaklarından Nigel Dancey söz alacak.

Etkinlikte, ULI İcra Kurulu Üyesi Jan de Kreij ve ULI Avrupa Başkanı William Kistler, EPRA Başkanı Philip W. Charls, gayrimenkul geliştirme şirketi Urban Splash'ın yöneticilerinden Nick Johson ve ABD merkezli Portman Holding'in Başkan Yardımcısı John C. Portman III tecrübelerini aktaracak.

Etkinliğin planlamayla ilgili oturumlarında Barselona'dan Manuel de Sola-Morales, Rotterdam'dan Kees Christiaanse ve Ruhr Havzası'ndan Michael Schwarze-Rodrian söz alacak. Planlama oturumlarında Londra'nın planlamadan sorumlu kurumu Commission for Architecture and the Built Environment'in (CABE) yöneticilerinden Matthew Bell ve Design for London'ın yöneticisi Peter Bishop görüşlerini aktaracak.

Üç ayrı salonda paralel paneller şeklinde planlanan etkinliklerde kentsel dönüşüm projeleri de tartışılacak. Bu kapsamda Hafen City, Haydarpaşa-Galataport ve Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi ele alınacak. Gelişmiş teknolojiden yararlanarak kongre merkezine Arkiparc 2008 için özel olarak interaktif harita sistemi kurulacak. Altı metre genişliğinde bir ekran üzerinde Google Earth'ün el yardımıyla kaydırılabilmesini sağlayan interaktif harita, geliştirilen yeni teknolojiyle dünya üzerinde istenilen herhangi bir noktaya hızlı bir görsel erişim imkânı sunacak.

Büyükdere'nin maketi

Arkiparc 2008 etkinliği sırasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi salonlarında, Maslak-Büyükdere güzergahı üzerindeki yaklaşık 3 kilometrekarelik bir alanın 1/1.000 ölçekli maketi sergilenecek. Uluslararası etkinliklerde İstanbul'un tanıtımına  yardımcı olmayı amaçlayan maket projesi, ilk kez Arkiparc 2008'de görücüye çıkacak.

Ödüllerle renklenecek

Arkiparc 2008'de fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar da Arkiparc 2008 Ödülleri'yle onurlandırılacak.
Arkiparc 2008 Ödülleri, Kentsel Kalite için Diyalog, Gayrimenkul Ödülü, Genç Mimar Ödülü, İşveren Ödülü, RAF Ödülü olmak üzere toplam 5 başlık altında verilecek.

Milliyet