Mobilya sektörü 2017'de büyüyecek!

Mobilya sektörü 2017'de büyüyecek! Mobilya sektörü 2017'de büyüyecek!

Mobilya sektörünün öncü markalarından Doğtaş ve Kelebek Mobilya, Çanakkale’de bulunan mağazalarını yeni iş ortaklarıyla yeniledi.Mobilya sektörünün öncü markalarından Doğtaş ve Kelebek Mobilya, Çanakkale’de bulunan mağazalarını yeni iş ortaklarıyla yeniledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mobilya Sektör Meclisi Başkanı Davut Doğan, “2017 yılında sektör olarak yüzde 10 büyüme bekliyoruz” dedi. Çanakkale’de iki mağazanın açılış töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mobilya Sektör Meclisi Başkanı ve Doğtaş Kelebek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, bigalı bir aile olduklarını ve kahvecilik yapan babalarının 1972 yılında mobilya sektörüne yatırım yapmaya başlamasıyla birlikte 44 yıldır bu sektörde var olduklarını belirtti. Doğan, “bugün Türkiye’de 65 bin mobilyacı var. Ne mutlu ki bugün ülkenin en büyük ikinci yatırımcısıydık. Ama özel sektörde şu anda Türkiye’nin en büyük yatırımcısı olduk. Çünkü bu 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bazı TMSF’ye geçen firmaları devlet kuruluşu olarak kabul edersek, özel sektörde bir numara olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu da Biga’dan, Çanakkale’den çıkan bir marka olduğu için bizi ayrıca gururlandırıyor” diye konuştu. Çanakkale’nin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Doğan, “Aslında buralarda, çeşitli yerlerde Doğtaş mağazalarımız oldu. Ama büyüdükçe kendimizi yenilememiz gerekiyor. Bu mağazamızı da yeniledik. Yeni ortaklarımızla birlikte inşallah Çanakkale’ye daha iyi hizmet vermeye çalışacağız” şeklinde konuştu.


Davut Doğan, mağazayı davetlilere gezdirerek, yeni ürünler hakkında da bilgi verdi. Ardından gazetecilere değerlendirmede bulunan Doğan, “Mobilya sektörü, inşaat sektörüyle çok ilintili olduğu için inşaat sektöründe de Türkiye’de ilk 6-7 ayda ciddi bir küçülme olmuştu. Mobilya sektöründe de ilk 7 ayda yüzde 9 bir küçülme olduğunu biliyoruz. Buna rağmen biz grup olarak, Doğtaş ve Kelebek ile birlikte yüzde 15 gibi bir büyüme bekliyoruz. Tabii bizim beklediğimiz büyüme daha fazlaydı. Yüzde 30 gibi bir büyümeyi revize etmek durumunda kaldık. Ancak hükümetin almış olduğu son kararlarla birlikte emlak ve konut sektöründe bir hareketlilik olmaya başladı. Çünkü faizler ciddi oranda düşürüldü ve konut sektöründe hızlı bir toparlanma ve artış olmaya başladı. Bunun mobilya sektörüne de kısa vadede olumlu olarak döneceğini öngörüyoruz. Biz de şirketler olarak yeni yapılanmamız ile birlikte, yönetim kadrolarını yeniden düzenledik. Bütçede ciddi bir büyüme yaptık. 2017 yılında sektör olarak yüzde 10 büyüme bekliyoruz. Ama biz kendi markalarımızda yüzde 30 gibi bir büyüme bekliyoruz. Özellikle dövizin artmasıyla birlikte yurt dışı pazarlarda daha büyük fırsatlar görüyoruz mobilya sektöründe ve markalarımızda. Mobilya sektörü bu yıl bir büyüme elde etmeyebilir. Ama önümüzdeki yıl bir büyüme bekliyoruz” diye konuştu.


Amerika seçimlerinde Donald Trump’ın Türkiye ekonomisini üzerine etkisini de değerlendiren Doğan, “Sabah bir şok etkisi oldu zaten. Hani Euro’nun 3.70’e, doların 3.30 3.40 bandına kadar çıkması... Ama daha sonra toparlanmaya başladı. Çünkü beklentilerin hepsi Trump’ın kaybedeceği yönündeydi. Trump kazanmasıyla birlikte bir şaşkınlık yaşandı. Ama orta ve uzun vadede ben özellikle Trump’ın dış politikada Türkiye ile iyi geçinmek durumunda olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye çok stratejik bir bölge. Etrafta bir sürü sıkıntı var. Türkiye olmadan da buralarda çözüm bulunması çok zor. Ben Türkiye ekonomisi için de iyi olacağını düşünüyorum” dedi.


Milliyet