Mortgage refinansmanı aceleye geldi!

Mortgage refinansmanı aceleye geldi!

Yeniden Finansman ile ilgili tebliğ geçtiğimiz hafta yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Bu tebliği incelediğimde yine hiç şaşırmadım. Mortgage yasası gibi alelacele çıkarılmış olduğunu gördüm.Yeniden Finansman ile ilgili tebliğ geçtiğimiz hafta yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Bu tebliği incelediğimde  yine hiç şaşırmadım. Mortgage yasası gibi alelacele çıkarılmış olduğunu gördüm. Her zamanki gibi çok fazla görüş alınmadan, alt yapı oluşturulmadan bir yasa tasarısı hazırlanmış ve yürürlüğe konmuş. Konmuş da bu yöntemi kullanacak insanlara ve bunu uygulayacak finans kurumlarına pratikte hiçbir çözüm getirilmemiş. Bu pratik çözümleri yine bankalar ve bu hizmetten yararlanacak   olan vatandaşlarımız yaşayarak bulacak sanırım.

Yasanın detaylarına geçtiğimiz hafta çok konuşulduğu için hiç değinmiyorum ama iki tane önemli konudan bahsedeceğim.

 

Diyelim ki bir bankada konut krediniz var  ve kredinizi yeniden yapılandırmak istiyorsunuz. Günümüz şartlarında hiçbir banka kolay kolay kendi müşterisine yeniden finansman uygulamaya yanaşmayacaktır. Müşteri o zaman ne yapacak? Başka bir bankaya başvuracak. Buraya kadar sorun yok. Başka bankaya başvurduktan sonra eski bankasından bu krediyi nasıl diğer bankaya taşıyacak? İşte bürokratik engeller burada başlıyor.

Tapu devri nasıl yapılacak? Kredinin kullanıldığı İlk banka, kredi kapanmadan tapu devri yapmak istemeyecek. Krediyi devralacak olan banka ise teminatı görmeden krediyi serbest bırakmayacaktır. Yine zor durumda kalacak kredi kullanan vatandaşlar olacak...

Bütün bu hususların  acil olarak şekil ve şarta bağlanması gerekmektedir. Ortak bir yol kararlaştırılıp, tüm finans kurumlarının buna uymaları zorunlu hale getirilmelidir.

 

Diğer bir konu da; diyelim ki bir finans kurumu inşaat henüz maket aşamasındayken bir kredi kullandırdı. Ama henüz inşaat tamamlanmadan kredi kullanan kredisini başka bir finans kurumuna devretmek istedi.  Krediyi devralacak olan finans kurumu krediden doğan yasal sorumlulukları devralamayacak. Yani bu durumda eski finans kurumu kredi müşterisini kaybettiği gibi, bu krediden doğan inşaatın bitirilmesi ve ayıptan sorumluluk gibi yasal sorumlulukları kendisinde kalmaya devam edecek. Krediyi devralan bankanın ise hiçbir sorumluluğu olmayacak. Bu finans kurumlarının maketten kredi kullandırmaya soğuk bakmalarına neden olacak. Bu da dolaylı  olarak sektöre darbe vuracak. Zaten günümüz şartlarında projelerde kredi kullandırmak riskli görülürken, bir de bunun üstüne başka bir bankaya kaptırdığı müşterinin riski eklenecek.

Bakıldığı zaman inşaat aşamasında ilk krediyi kullandıran finans kurumu oldukça zararlı çıkacak.

 E-mail: barisyilmazkaya@emlakkulisi.com

 

Gördüğünüz gibi yukarıda bahsetmeye çalıştığım iki konu önümüzdeki günlerde, finans kurumlarını, kredi kullanacakları ve dolaylı olarak da  inşaat firmalarını oldukça zorlayacak görünüyor.

 

İyi haftalar dilerim.