Multi Turkmall da European Real Estate mağduru

Multi Turkmall da European Real Estate mağduru Multi Turkmall da European Real Estate mağduru

Avusturya'nın en köklü ailelerinden Meinl Ailesi'nin kurduğu Atrium European Real Estate yüzünden Multi Turkmall'ın da mağdur olduğu belirlendiŞirketin Citi Property Investors ve İsrailli Gazit'e geçmesinin ardından ilişkiler bozuldu. Forum TEM ile Bulgaristan'daki alışveriş merkezi inşaatları durduruldu.

MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı'dan sonra Türkiye'nin değişik şehirlerinde Forum markasıyla yaptığı alışveriş merkezleriyle tanınan Multi Turkmall'un da, eski sahibi Avusturya'nın en köklü ailelerinden Meinl Ailesi'nden Julius Meinl'in sahip olduğu Atrium European Real Estate yüzünden mağdur olduğu ortaya çıktı. Şimdi dolandırıcılıkla suçlanan Meinl Ailesi'nin o zamanki adıyla Meinl European Land olan şirketi satışından önce başlayan bu ortaklık, şirketin Citigroup ve İsrailli Gazit'e geçmesinin ardından bozuldu. Meinl Ailesi döneminde Forum Trabzon projesini hayata geçirmeyi başaran grup, Citi ve Gazit'te aynı ritmi yakalayamadı. Sahibi değişince Atrium European Real Estate adını alan şirket yükümlülüklerini yerine getirmeyince Türkiye'de devam eden Forum TEM ile Bulgaristan'da süren alışveriş merkezi projesinin inşaatları durmak zorunda kaldı. İki proje ortağının Ege Bölgesi'nde gerçekleştirmeyi planladığı bir başka proje de daha anons edilemeden bitmiş oldu.

Projeleri durdurduk

Şirketin Meinl Ailesi'ne ait olduğu dönemde ne yatırımlar ne de bu yatırımlar konusundaki para girişi ile ilgili hiçbir sorun yaşamadıklarını dile getiren Multi Turkmall'un CEO'su Levent Eyüboğlu, kendileri için sorunların Meinl Ailesi'nin şirketi devretmesinin ardından başladığını ifade etti ve şunları söyledi: "Meinl'ın devri gerçekleşip ismi değiştikten sonra işlerin eskisi gibi olmadığını biz de hissettik. Aslına bakarsanız biz Meinl Ailesi'nden hiçbir zaman şikayetçi olamayız. Çünkü sorun yaşamaya bu aile döneminde değil, hisselerini İsrailli Gazit ile Citigroup'a devrettikten sonra başladık. Aile döneminde Türkiye'de birlikte tamamladığımız Forum Trabzon adlı bir proje de var. Kontrolörleri değişip şirket Atrium adını aldıktan sonra, o güne kadar birlikte girdiğimiz ve yatırım yaptığımız işler konusunda vaad edilenleri alamaz olduk. Bu yüzden de Forum TEM projesini ve Bulgaristan'da gerçekleştirdiğimiz bir diğer projeyi şimdilik durdurduk."

Birlikte para koyduk

Meinl European Land, Multi Türkmall'un Forum Trabzon projesine yüzde 50 ortak olmuştu. 110 milyon Euro yatırım tutarı olan projenin arsası 60 bin metrekareyi kullanılabilir alanı ise 48 bin metrekareyi buluyor. Yeni ortaklığın Türkiye'yi tanımadığını, buradaki dinamikleri de bilmediğini dile getiren Eyüboğlu, şöyle devam etti: "Burada vergileri ödeme zamanı geldiğinde bile herhangi bir girişimleri olmuyor. Forum TEM ve Bulgaristan projeleri için beraber para koyduk. Ama tüm bu gerekçelerle projeleri durdurduk. Aslında bu gibi durumlar sadece onlara değil, bize de zarar veriyor. Sanki Multi Turkmall'un parası bitmiş gibi algılanıyor. Kesinlikle böyle bir durum yok. Onlar yapmasa da bizim bu projeleri yalnız yapacak gücümü var. Vazgeçerlerse kendimiz yapacağız."

Göztepe'de arsa aldı

Özellikle 2007'de Türk emlak piyasasında fırtınalar estiren Meinl'in şirketi Meinl European Land, Göztepe'deki Çocuk Esirgeme Kurumu'na ait olan 90 dönümlük dev araziyi 210 milyon TL'ye satın almıştı. Yine Acteeum'un aracılık ettiği alımda Meinl özellikle Redevco ile büyük yarışa girmişti. Acteeum ile Meinl'ın hayali Türkiye'de Ancora adıyla bir alışveriş merkezleri zinciri oluşturmaktı.

Hollandalı Corio ucuz kurtuldu

AKMERKEZ hisselerini alarak Türkiye'ye gayrimenkul yatırımı yapan ilk yabancı sermayeli şirkertlerden biri olan Hollandalı Corio, bu karmaşadan ucuz kurtuldu. Corio, Tarsus ve Malatya'da gerçekleştireceği alışveriş merkezlerinin arsalarını aldıktan sonra inşaatı yaptırmak üzere yine Acteeum aracılığıyla Atrium European Land ile anlaşmıştı. Ancak, Corio ile yapılan bu anlaşma kapsamında, Atrium sadece müteahitlik yapacak, parayı da iş bitince alacaktı. Atrium ile bir para alışverişi olmayan Corio, müteahitlik yapılmasa da birşey kaybetmeyecek.

TAV'daki payını yüzde 6.3'e indirdi

AVUSTURYALI Meinl ailesinin havaalanı yatırım şirketi Meinl Airports International, 2007 yılı Kasım ayında 190 milyon Euro'ya TAV Havalimanı Holding'in yüzde 10 hissesini 190 milyon Euro'ya satın almıştı. TAVHL'deki payını azaltma kararı alan Meinl Airports (yeni adıyla Al Airports) 6 Mayıs tarihinde 3.5 TL fiyattan 10.1 milyon adet hisse sattı. Al Airports'un TAV'da sadece yüzde 6.36 hissesi kaldı.

1997'de kuruldu iki kez isim değiştirdi

AVUSTURYALI gayrimenkul yatırım fonu Meinl European Land'in geçmişi şöyle:

1997 yılınde Central European Land Limited adıyla Avusturya'da kuruldu.

Çek Cumhuriyeti ile Macaristan'da 60 gayrimenkullük yatırım portföyü oluşturdu.

2002'de Meinl European Land Limited adını aldı.

2002 Kasım ayında hisseleri Viyana borsasına işlem görmeye başladı.

2007 yılında portföyünü 160 faal gayrimenkule çıkarmayı başardı.

Meinl European Land, Türkiye'deki ilk inşaat kontratlarını 2005'te imzaladı.

2008 yılında Meinl Eurpean Land'in hisseleri Gazit ve Citi PRoperty Investors'a geçti.

Sahip değişince isim bir kez daha değişerek Atrium European Real Estate oldu.

Teknosa ve Playland'le kira anlaşması yaptı

ACTEEUM Ancora adıyla kuracağı alışveriş merkezleri zinciri için şimdiden perakendecilerle de anlaşmaya başlamıştı. Acteuum'un projelerinde yer almak için el sıkışan perakendeci Teknosa ve Playland olmuştu. Anlaşmada para alışverişi olmadığını dile getiren Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, "Biz onların Samsun, Tokat, Göztepe, Malatya ve Tarsus projelerinde yer almak konusunda anlaştık. Kaç metre istediğimiz gibi konuları da görüştük. Ama yer tutmak için para alışverişine hiç girmedik. Zaten anlaşmaya bu gibi riskleri bertaraf eden maddeler koyarız. Örneğin yüzde 70 dolmazsa kira da ödeyememe hakkımız olur. Bu nedenle durum bizi etkilemez" dedi.
Hürriyet