MÜSİAD İzmir'den imar barışı toplantısı!

MÜSİAD İzmir'den imar barışı toplantısı!Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi, “imar barışı” toplantısı düzenledi. İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladı.


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)  İzmir  Şubesi, Çevre ve Yapı Malzemeleri Kurulu’nun organizasyonunda “imar barışı” toplantısı düzenledi. Sektör temsilcilerinin soruları İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan tarafından cevaplandırıldı.

İzmir'de bir otelde düzenlenen toplantıya MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü ve İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan’ın yanı sıra MÜSİAD İzmir İnşaat, Çevre ve Yapı Malzemeleri Kurulu üyeleri katıldı.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, toplantıda konuşan MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, “İmar barışı yasasını çok önemsiyoruz, bugüne kadar her ne kadar sektörden olmasak da sadece inşaat sektörü değil bütün sektörleri ciddi anlamda ilgilendiren, hatta şuana kadar sadece İzmir’den 250 bin başvuru ve 1,5 milyon da başvuru beklentisi konuşuluyor. Bu her üç kişiden ikisinin sorumlu olduğunu bize gösteriyor. Ciddi bir rakam. Vatandaş üzerinde olan sıkıntının, sorunun çözüleceğini düşünüyoruz. Malum kentsel dönüşüm ile ilgili bir ödenek için yardım olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan ise 1950 yılından beri ülkede çarpık kentleşmenin başladığını belirtti.  Varan, “1950 yıllarında Türkiye’de kırsal kesimde yaşayan nüfusu ve şehirlerde yaşayan nüfusa baktığımız zaman kırsalda yüzde 80, şehirlerde ise yüzde 20 olduğunu görüyoruz. Bu nedenle ülkemizin geçimi tamamen tarımsal üretimken 2000’li yıllara geldiğimizde maalesef göç oluştuğunu, bu göçlerin çoğunun büyük şehirlere olduğunu anlıyoruz. Bu arada İzmir,  Ankara  ve İstanbul’u örnek vermek istiyorum, bu üç ilimizde büyük bir nüfus olduğunu ve çoğunluğun orada yaşadığını ve diğerlerinin diğer 78 ilde yaşadığını biliyoruz. Çok çeşitli sebeplere dayandırılan göçlerimiz oldu. Her birimizin bu ülkenin her karış toprağında hakkı vardır. Bugün geldiğimiz noktada siyaset hiç önemli değil sadece hep birlikte ülkemizi geliştirmek, en yüksek seviyelere çıkarmak bizim en önemli amacımız olmalıdır” dedi.

İmar barışı ile mülkiyet yapısı sorununun da çözüldüğünü belirten Varan, “İleride 1,5 milyonun üzerine çıkacağından emin olun. Türkiye’de bugüne kadar aldığımız verilerde İzmir’de müracaatın arttığını ve müracaatın da olumlu sonuçlandığını gördük. Bu çok sevindirici bir olay, iyi ki böyle bir organizasyona girdik. Vatandaşlarımıza bu imar barışını anlattık, yardımcı olduk ve onlarda bizim her zaman yanımızda oldu. Şuanda belirtmek isterim ki İzmir imar barışında Türkiye’de birinci sırada. Buradan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.