Muş'ta inşaat sektörü zor günler geçiriyor

Muş'ta inşaat sektörü zor günler geçiriyor Muş'ta inşaat sektörü zor günler geçiriyor

Son 4 ay içerisinde demir, kireç, biriket ve tuğla önemli ölçüde zamlandıMuş'ta, yaşanan fiyat artışları yüzünden inşaat sektörde zor günler yaşandığı belirtiliyor. İlkbahar mevsimi ile birlikte inşaat sezonun açılmasının ardından malzeme almak zorunda kalan vatandaşlar, fiyat artışlarının çalışmaları olumsuz yönde etkilediğini söylediler.

Muş'ta kış mevsimi sebebiyle tamamen duran inşaat sezonu ilkbahar mevsimi ile birlikte hareketlenmeye başlarken, malzemelerdeki fiyat artışları sektörde adeta şok etkisine sebep oldu. Yaklaşık dört ay içerisinde yaşanan fiyat artışları sebebiyle inşaat sektöründe zor günlerin yaşandığını söyleyen vatandaşlar, zamların büyük sıkıntılar doğurduğunu söylediler.

Muş'ta inşaat malzemesi satıcılığı yapan Yaşar Şener, tüm zamların son dört ay içerisinde geldiğini ve geçen yılki fiyatlarla şimdiki fiyatlar arasında büyük farklar bulunduğunu söyledi. İnşaat malzemesinde en büyük zammın demire geldiğini belirten Yaşar Şener, inşaatlarda en çok kullanılan ve önemli bir malzeme olan demirin çok fazla zam almasının büyük fiyat farklarını doğurduğunu kaydetti. Geçen yıl demirin kilogramının 87 YKr ile 1.01 YTL arasında değiştiğini ancak bu yıl demirin 1.09 YTL ile 2 YTL fiyattan satışa sunulduğunu söyleyen Şener, "Biriket yüzde 35, kireç yüzde 40, tuğla yüzde 30 zamlandı. Bu fiyat artışı inşaat sektöründe çok büyük fiyat farkları doğurdu. Yani 10 bin YTL'ye evini mal etmek için hesaplar yapan vatandaşımız şimdi evini 14 bin YTL'ye ancak yapabilir. Bu fiyat farkı da çok az değil" dedi.

Muş'ta müteahhitlik yapan vatandaşlar da oldukça zor durumda kaldıklarını belirttiler. Geçen yılki birim fiyatları ile iş aldıklarını, ancak zamlar sebebiyle zarar edeceklerini söyleyen müteahhitler, "İş yaptığımız kurumdan fiyat farkı alma imkanı olabilir, ama bu bizlerin zararını kapatmaz. Kurumdan alınacak fiyat farkı de zamların çok altında kalıyor. Çok büyük sıkıntılar yaşanacaktır" diye konuştular.