Mustafa Koç hayatını kaybetti!

Mustafa Koç hayatını kaybetti!Kalp krizi geçiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Amerikan Hastanesi Başhekimi konuyla ilgili açıklama yaptı.


Kalp krizi geçiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.


Amerikan Hastanesi Başhekimi yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


Sayın Mustafa Koç’u hem Beykoz Devlet hastanesinde hem de Amerika hastanesinde doktorların tüm müdahalelerine rağmen kaybettik, hepimizin başı sağolsun.


Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu Beykoz devlet hastanesine getirildi.


4 saat müdahale edildi, sabah 07.00 sıralarında oldu.


Yaklaşık yarım saat önce kaybettik. 


Mustafa Koç kimdir?


Hürriyet


Haber AA'da şu şekilde yer aldı;


Koç Holding tarafından, holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği bildirildi.


Koç Holding tarafından yapılan açıklamada, "Bu sabah saatlerinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Koç'u tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Başımız sağolsun" denildi.


AAHaber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Mustafa Koç'un cenazesinin pazar günü toprağa verileceği açıklandı.


Koç Holding Mustafa Koç’un cenaze töreni ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada “Yönetim Kurulu Başkanımız merhum Mustafa Vehbi Koç’un cenazesi 24 Ocak 2016 Pazar günü öğle namazını müteakip Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak ve Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki Aile Kabristanı’na defnedilecektir. Taziyeler, 22 Ocak 2016 Cuma günü itibariyle 7 gün boyunca Elmadağ Divan Oteli’nde saat 16.00 – 19.00 arası kabul edilecektir” denildi.


SözcüHaber Bugün Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Bu sabah saatlerinde evinde spor yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Mustafa Koç'un cenaze programı belli oldu.


Koç Holding'ten cenaze programı ile ilgili açıklama şöyle;

 

Yönetim Kurulu Başkanımız merhum Mustafa V. Koç’un cenazesi 24 Ocak 2016 Pazar günü öğle namazını müteakip Teşvikiye Camii’nden kaldırılacak ve Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki Aile Kabristanı’na defnedilecektir. Taziyeler, 22 Ocak 2016 Cuma günü itibariyle 7 gün boyunca Elmadağ Divan Oteli’nde saat 16.00 – 19.00 arası kabul edilecektir.

 

BugünSözcü Gazetesi'nin yazarlarından Bekir Coşkun haberi şu şekilde kaleme aldı;


Mustafa Koç dün öldü…

Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana ülkenin en büyük sermayesinin, o gece yüreklerimizde inşa ettiği o “Önce insan olmak” değeri, en büyük yatırımıydı…


*


Sistem kapitalist ise; işadamlarının sorumlulukları, değerleri, ilkeleri, duruşları, ahlakları, tıynetleri yasalar kadar anlamlıdır…

Bir ülke, bir işadamının ölümüne ağlar mı?…

Ağlıyor işte…


*


Yoksul öğrencilerin yurtlarından, denizin dibindeki pisliğe… Kültür varlıklarının korunmasından, geleneksel sanatların yaşatılmasına kadar… Gelişmemişliği dert edinen ve bir tek gün adı yağmaya, talana, kire, pasa karışmamış sermayenin başındaki adamın son çektirdiği fotoğrafa baktım dün…

Havana’da gidip bulduğu Atatürk büstünün önü…

Yüzünde gurur…


Sözcü/ Bekir CoşkunBu haber Milliyet Gazetesi'nde şöyle yer aldı:
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, sevk edildiği Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti. 


Amerikan Hastanesi Genel Müdürü Erhan Bulutcu yaptığı açıklamada, "Sayın Mustafa Koç’u hem Beykoz Devlet hastanesinde hem de Amerika hastanesinde doktorların tüm müdahalelerine rağmen kaybettik, hepimizin başı sağolsun" dedi.


Mustafa Koç'un cenaze programı da belli oldu.


Koç Holding, geçirdiği kalp krizi nedeni ile hayatını kaybeden Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un cenazesi 24 Ocak 2016 Pazar günü öğle namazını müteakip Altunizade’deki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camii’nden kaldırılacak ve Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki Aile Kabristanı’na defnedileceğini duyurdu.


KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Mustafa Koç, evinde sabah sporu esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Mustafa V. Koç'un cenazesi 24 Ocak 2016 Pazar günü öğle namazını müteakip Teşvikiye Camii'nden kaldırılacak ve Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki Aile Kabristanı'na defnedilecek.

 
YAKLAŞIK 4 SAAT MÜDAHALE EDİLDİ. HEPİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

 

Mustafa Koç'un sağlık durumuyla ilgili Amerikan Hastanesi'nde doktorlar tarafından yapılan basın açıklamasında, "Sayın Mustafa Koç'u hem Beykoz Devlet Hastanesi'nde hem de Amerikan Hastanesi'nde doktorların tüm müdahalelerine rağmen evinde geçirdiği kalp krizi sonucu kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. Söyleyeceğim tek kelime bu. Spekülasyonlara cevap vermek istemiyorum. Söylediğim tek net şey şu: Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu maalasef buraya da getirmemize rağmen kendisini kalp krizi sonucu kaybettik. Sabah 7 sularında olay oldu. Yaklaşık 4 saat müdahale edildi. Hepimizin başı sağolusun. Yaklaşık yarım saat önce.." denildi.

 

KOÇ HOLDİNG: DERİN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİZ

 

Koç Holdingten yapılan açıklamada da, " Bu sabah saatlerinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mustafa V. Koç'u tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Başımız sağolsun. " ifadelerine yer verildi.

Mustafa Koç'un vefatıyla sonuçlanan süreçte şunlar yaşandı:

 
SAAT: 07.00

 

Mustafa Koç, evinde kalp krizi geçirdi. İlk yardım desteği spor hocası ve koruması tarafından yapıldı.

 
08.10: BEYKOZ DEVLET HASTANESİ'NE GETİRİLDİ

 

İlk yardım desteği sağlanan Mustafa Koç ilk olarak Beykoz Devlet Hastanesi aciline solunumu durmuş halde getirildiğinde saatler 08.10'u gösteriyordu

 
40 DAKİKA YENİDEN CANLANDIRMA MÜDAHALESİ
 

Mustafa Koç'a 40 dakika süren yeniden canlandırma müdahalesi uygulandı. Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Süleyman Erdoğdu tarafından yapılan yazılı açıklamada hastanede yaşananlar şöyle anlatıldı :

"Sayın Mustafa Koç Sabah sporu esnasında fenalaşıp düşmesi üzerine spor hocası ve yakın koruması tarafından ilk yardım desteği almaya başlamış. Acil 112 ekibi çağrılmış. 15 dakika sonra Beykoz Devlet Hastanesi Aciline saat 08.10 da ulaştırılmıştır. Hasta ilk geldiğinde siyanoze, asistoli (morarmış, oksijensiz kalmış) halinde idi, acilen entübe edilerek resistasyon (kalp masajı, solunum desteği) başlandı. 1 saat sonra Amerikan Hastanesi'nden gelen kendi doktor ekibiyle birlikte, kalp akciğer pompasına bağlanarak saat 10.10 da hastanemizin acilinden ambulansla alınarak helikopterle Amerikan Hastanesi'ne sevki sağlandı " denildi.

 

YAKINLARI VE AİLE DOSTLARI HASTANEDE

 

Haberin alınmasından sonra Koç ailesi üyeleri ve ailenin yakın dostları art arda Beykoz Devlet Hastanesi'ne geldi. Mustafa Koç'un eşi Caroline Koç, Rahmi Koç, Ali Koç hastahanedeydi. Bu sırada Mustafa Koç'u taşıyan ambulans helikoptere doğru hastaneden çıkış yaptı

 
SAAT: 10.38: HELIKOPTER AMERİKAN HASTANESI'NE İNDİ

 

Koç Grubu'na bağlı AW139 tipi helikopter Sabah 09.27'de Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan havalandı. Beykoz Devlet Hastanesi heliportuna inen TC-HVK tescilli helikopter, buradan Mustafa Koç'u alarak Nişantaşı'nda bulunan Amerikan Hastanesi'ne uçtu. Helikopter saat 10.38'de hastanenin çatısında bulunan heliporta indi.

 
HASTANEYE ZİYARETÇİ AKINI

 

Mustafa Koç'un kaldırıldığı Amerikan Hastanesi'ne çok sayıda ziyaretçi gitti. Koç ailesinin yakın aile dostları Sema Doğan ve kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ümit Boyner'in de aralarında bulunduğu iş dünyasından bir çok isim, Mustafa Koç'un bulunduğu hastaneye geldi.

 

SAAT 12.07: AMERİKAN HASTANESİ: MUSTAFA KOÇ'U KAYBETTİK

 

Mustafa Koç'un vefat haberi Saat 12.07'de Amerikan Hastanesi doktorları tarafından yapılan açıklalmayla duyuruldu. Açıklamada şöyle denildi,

"Sayın Mustafa Koç'u hem Beykoz Devlet Hastanesi'nde hem de Amerikan Hastanesi'nde doktorların tüm müdahalelerine rağmen evinde geçirdiği kalp krizi sonucu kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. Söyleyeceğim tek kelime bu. Spekülasyonlara cevap vermek istemiyorum. Söylediğim tek net şey şu: Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu maalasef buraya da getirmemize rağmen kendisini kalp krizi sonucu kaybettik. Sabah 7 sularında olay oldu. Yaklaşık 4 saat müdahale edildi. Hepimizin başı sağolusun. Yaklaşık yarım saat önce.." denildi.


MilliyetSözcü Gazetesi'nin yazarlarından Uğur Dündar haberi şu şekilde kaleme aldı;


Mustafa Koç…


Koç Ailesi’ni, merhum Vehbi Koç’un hayatını ekrana getirdiğim ‘İşte Hayatınız’ programını hazırlarken, onun ayrıntılı anlatımıyla tanıdım. Ölünceye kadar dostluğumun devam ettiği Koç Holding’in kurucusu ve her şeyi olan Vehbi Bey’den çok şey öğrendim.

Örneğin arkadaşlarının eğlenceden döndükleri saatlerde işe gittiğini söylediğinde her ‘ün’ün haklı bir nedene dayandığını ve çalışmadan hiçbir kalıcı başarı sağlanamayacağını bir kez daha anladım.


* * *


Vehbi Bey, çocuklarını ve torunlarını da bu anlayış doğrultusunda yetiştirmişti.

Torunları Mustafa, Ömer ve Ali, babaları Rahmi Koç’tan, Vehbi Bey’in emaneti olan bayrağı bu eğitim ve bilinçle devralmışlardı.


* * *


Koç Ailesi Türk sanayiinde önderlik ve vergi ödemede rol modellik yapmakla kalmamış, maddi imkânı bulunmayan gençlere çağdaş eğitimin kapılarını açarak, alkışlanacak bir sorumluluk üstlenmiştir.

Koç Ailesi’nin bireyleri, merhum Vehbi Bey’in vasiyet ettiği gibi, Atatürk’e, onun devrimlerine, laikliğe ve Cumhuriyet’e gönülden bağlıdırlar.

AKP iktidarında uğradıkları saldırıların nedeni işte bu bağlılıktır.

Mustafa ve Ali Koç ayrıca, Fenerbahçe’yi ve Başkan Aziz Yıldırım’ı hedef alan “3 Temmuz Kumpas ve İftira’’ sürecinde sergiledikleri dik duruşla da camianın moral ve güven kaynağı oldular.

Çok genç sayılabilecek yaşta aramızdan ayrılan Mustafa Koç’a Allah’tan rahmet, acılı ailesine, Koç Topluluğu çalışanlarına, iş dünyamıza ve Fenerbahçe camiasına sabır ve başsağlığı dilerim.


Sözcü/ Uğur Dündar


Sözcü Gazetesi'nin yazarlarından Rahmi Turan haberi köşesine şu şekilde taşıdı;


Şaşırıyorum! Nasıl bir ülke hâline geldik biz?

Seviyesizlik diz boyu! İnsanlarımızın bir bölümünün gözlerini kin ve nefret duyguları bürümüş.

Ölene bile saygıları yok! Bu ilkel ve bağnaz tiplerden tiksiniyorum!

Biz bu kadar çapsız bir toplum değildik! Ne oldu bize?

Genç sayılacak bir yaşta hayatını kaybeden Mustafa V. Koç, çok saygın, Türkiye için olağanüstü değerli bir işadamıydı.

Bu nedenle ölümü yurt çapında derin bir üzüntü yarattı. Ulusumuzun büyük bir bölümü onu rahmet ve minnetle anıyor. Fakat…

Sosyal medyada Mustafa V. Koç’un ölümü üzerine bazı olumsuz yorumlar yer aldı. Mustafa V. Koç, Gezi Direnişi’nde, patronu olduğu Divan Oteli’ni yaralılara açmış, biber gazından kaçıp otele sığınanları tedavi ettirmişti.

Koç, bu soylu ve insancıl davranışı nedeniyle birçok eleştiriye hedef olmuş ama asla geri adım atmamıştı.

Yalakalar hâlâ bunun rövanşı peşinde, seviyesizlik örneği sergiliyor!

Mustafa V. Koç, bu ülkenin en önemli işadamlarından biriydi. Türkiye için büyük kayıp oldu. Koç Ailesi’ne başsağlığı, Mustafa V. Koç’a Allah’tan rahmet diliyorum.


Sözcü/ Rahmi Turan

Bu haber Vahdet Gazetesi'nde şöyle yer aldı:


Sabah 7:00 sularında kalp krizi geçiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç hayatını kaybetti.


Mustafa Koç'a Beykoz Devlet Hastanesi'nde 40 dakika 'yeniden canlandırma müdahalesi' yapıldı. 55 yaşındaki Koç daha sonra bir helikopterle Amerikan Hastanesi'ne sevk edildi.


Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Mustafa Koç, kalp krizi nedeniyle Beykoz Devlet Hastanesi’ne acil olarak kaldırıldı. Koç'un durumunun ağır olduğu açıklandı. 55 yaşındaki Koç Beykoz Devlet Hastanesi'nden bir helikopterle sahip olduğu Amerikan Hastanesi'ne sevk edildi.


Koç Holding’den yapılan açıklamada, "Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa V. Koç, rahatsızlanarak tedavi altına alınmıştır. Tedavisi devam etmektedir. Gelişmelere ilişkin açıklama yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadeleri kullanıldı.


MUSTAFA KOÇ HAYATINI KAYBETTİ


Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Mustafa Koç, hayatını kaybetti.


MUSTAFA KOÇ KİMDİR?


1960 yılında dünyaya gelen, evli ve iki kız çocuğu babası olan Mustafa Vehbi Koç, 1984 yılında ABD'de George Washington Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu.


Çalışma yaşamına 1984’te Tofaş’ta Müşavir olarak başlayan Koç, Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 


1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü.


Mustafa Koç 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürütüyor. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyesi de olan Koç, aynı zamanda Genç Başkanlar Organizasyonu üyesi.


JP Morgan Uluslararası Konseyi’nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurullarına ve Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi’nde yer alan Koç, aynı zamanda Bilderberg Toplantılarının Yürütme Kurulu Üyesi. 2005 yılında İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanı ile ödüllendirildi.