27 / 05 / 2022

Müşteri getiren emlakçıya 1000 YTL

Müşteri getiren emlakçıya 1000 YTL

Bankalar konut kredisi vermek için müşteri avına çıktılar...Döviz kurundaki artış ve bono faizlerinin yüzde 24'e dayanması sonucunda bankalar konut kredisi oranlarını aylık yüzde 2'lere kadar yükseltti

Konut kredisi faizleri dövizdeki dalgalanmanın yaşandığı 2006'nın mayıs ayındaki seviyeye döndü. Konut kredisi faizleri artınca krediyle yapılan konut alımları bıçak gibi kesildi. Emlak piyasasındaki durgunluk daha da perçinleşti.

Kredi kullanımı düştü

Bankalar bir yandan artan kredi maliyetlerini konut kredilerine yansıtırken, öte yandan da konut kredisi vermek için müşteri avına çıktılar. Konut alıcılarının, yüksek maliyetli kredi kullanmaktan kaçınması üzerine bankalar, çareyi emlakçılara promosyonda buldu. Bazı bankalar, konut kredisi müşterisi getiren emlakçılara 500 ile 1000 YTL arasında para ya da uçak bileti vermeye başladı.

Merkez Bankası verilerine göre 10 Ekim'de 38 milyar 59 milyon YTL olan konut kredisi hacmi, 17 Ekim'de 38 milyar 124 milyon YTL oldu. 10-17 Ekim haftasında konut kredilerindeki artış 65 milyon YTL'de kaldı. 2008 yılı başında, 3-11 Ocak haftasında 171 milyon YTL'lik konut kredisi kullanılmıştı.

Değişken faiz yok gibi

Türkiye'de mortgage yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte, sabit faizli konut kredilerinin yanı sıra değişken faizli konut kredisi de kullandırılmaya başlandı.

Ancak değişken faizli krediler, faiz oranlarının inişli çıkışlı olduğu Türkiye'de pek ilgi görmedi. Bankalar, değişken faizi cazip kılmak için faiz düşüşünü serbest, faiz artışını ise sınırlı tutan bazı uygulamalara yöneldilerse de 2001 krizindeki astronomik faizleri unutmayan konut kredisi kullanıcıları değişken faizi tercih etmediler.

Milliyet