Müteahhit kurtulursa, dar gelirli konut sahibi olacak

Müteahhit kurtulursa, dar gelirli konut sahibi olacak

Konut yapımında rekor kıran TOKİ global dalgaya takıldı.


Türkiye'nin yıllardır devam eden konut açığının hafifletilmesi ve dar gelirlilerin konut sahibi olabilmesi için 500 bin yeni konut yapmayı hedefleyen Toplu Konut İdaresi'nde (TOKİ) global dalga sıkıntısı yaşanıyor. TOKİ'ye iş yapan müteahhitler demir-çelik ve akaryakıta gelen yüklü zamlar nedeniyle zarar etmeye başladıklarından şikayet ederek, artan maliyetin devlet tarafından kendilerine ödenmesini istediler.

Kararname gerekiyor

Hükümet Marmaray, hızlı tren, bazı barajlar ve otoyol gibi Türkiye'nin büyük projelerinin durmaması için kamuya yabancı para cinsinden iş yapan müteahhitlerin zararını tazmin edecek "fiyat farkı kararnamesi"ni geçen ay çıkarmıştı. Ancak bu kararnamenin YTL ile yapılan sözleşmeleri kapsamaması  TOKİ  müteahhitlerini isyan noktasına getirdi. Sıkıntıyı gören Hükümet, başta TOKİ olmak üzere YTL'li sözleşmeler için de Bakanlar Kurulu'na fiyat farkı kararnamesi çıkarma yetkisi verecek düzenlemeyi bugün Meclis'te görüşülecek İhale Kanunu'nun içerisine eklemeyi planlıyor.

5 milyon mu 500 bin mi

İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, artan fiyatlar nedeniyle müteahhitlerin artık iş yapamaz hale geldiğini söyledi. Kararnamenin bir an önce çıkarılıp müteahhitlerin zarardan kurtarılmaması halinde TOKİ inşaatlarının durabileceği uyarısını yapan Koçoğlu, "TOKİ müteahhidi yol ayrımında. Ya işe devam edip örneğin 5 milyon YTL zarar edecek. Ya da işi bırakıp 500 bin YTL'lik teminatını yakacak" dedi. Aşırı fiyat artışları nedeniyle yıl başından bu yana demire yüzde 75 zam geldiğini, akaryakıt ve diğer malzemelerdeki fiyat artışının da bunu takip ettiğini ifade eden Koçoğlu, şunları söyledi. "Müteahhidin beklenmeyen bu olağanüstü maliyeti fiyat farkı kararnamesi ile ödenmezse zincirleme şirket batmaları yaşanacak, TOKİ'den müteahhide, taşerondan bakkala ve işçiye kadar büyük bir kesim mağdur olacaktır. TOKİ'nin başarılı çalışmaları sekteye uğrayacak, dar gelirlinin konut sahibi olma hayali zora girecektir."

Erdoğan SÜZER / Bugün