Müteahhite teminat dopingi

Müteahhite teminat dopingi

Müteahhitlerin yurtdışında büyük ihalelere girmesinin önündeki en büyük engel olan teminat sorunu çözüme kavuşturuluyor. Hükümet 2008'de bir dizi yasal değişiklik yaparak dev projelerde müteahhitlerin önünü açacak.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!AK Parti Hükümeti, yurtdışında iş yapan müteahhitlerin, daha fazla iş almalarını sağlamak için, yıllardır çözülmeyen sorunlarına neşter vurmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda, 2008 yılında bir dizi yasal değişiklik yapılacak. Bu değişikliklerin başında ise, yurtdışı müteahhit firmaların en büyük sorunu olarak görülen banka teminat sıkıntısının çözümü geliyor. Yurtdışı müteahhitlerinin teminat sorunu çözümü için, bankalar konsorsiyumu oluşturulması öngörülüyor.


Mevcut sistemde, firmalar yurtdışında aldıkları işlerde istenen teminatları, yurt içinde tek bir firmadan sağlamakta zorlanıyor. Yapılacak düzenleme ile, yurtdışından istenen teminatların bankalar tarafından oluşturulacak bir komisyon aracılığı ile sağlanmasının önü açılacak. Ayrıca, teminat mektuplarına ilişkin karşılık oranlarının indirilmesi de sağlanacak. Türk hukuk sistemindeki, teminat mektupları ile ilgili hükümler de Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirilecek. Hükümet ayrıca, Türk firmalarının yurt dışında daha fazla iş almalarını sağlamak ve inşaat sektöründe çalışan firmaların kalitesini arttırmak için Yapı Kanunu Tasarısı'nı değiştirecek. Yapılacak değişikliği ile yapı müteahhitleri için ayrı kriterler getirilecek. Yapı müteahhitliği zorlaşacak ve herkesin yapı müteahhidi olması önlenecek..


YURTDIŞINDA BU YIL 20 MİLYAR DOLARLIK İŞ ALINDI


Son yıllarda dünyada önemli projelere imza atan Türk müteahhitleri, 2007 yılında 350 proje üstlendi. Özellikle ticaret merkezleri ve ulaşım sektörlerinde öne çıkan Türk firmaları, en fazla projeyi Türkmenistan'dan aldı. Proje tutarında ise Libya 4.9 milyar dolarla başı çekiyor.


Özellikle ticaret merkezleri yapımı ve ulaşım sektöründe öne çıkan Türk firmaları, en çok projeyi Türkmenistan'dan aldı. Türk firmalarına en yüksek tutarda iş ihale eden ülke ise 4.9 milyar dolarla Libya oldu. 2007 yılında 34 ülkede toplam 19.4 milyar dolarlık proje üstelenen Türk müteahhitleri rekora koşuyor. Türk firmaları; bu yıl Ortadoğu ülkelerinde 4.7 milyar dolarlık 54 proje, BDT ülkelerinde 7.4 milyar dolarlık 192 proje, Afrika ülkelerinde 5.7 milyar dolarlık 40 proje, Asya ülkelerinde 148 milyon dolarlık 19 proje, Avrupa ülkelerinde 1.2 milyar dolarlık 47 proje, KKTC'de ise 57 milyon dolarlık 2 proje aldı.


Proje sayısında 78 adetle Türkmenistan ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 59 projeyle Rusya, 34 projeyle Romanya, 30 projeyle Libya izledi.HÜSEYİN ÖZAY

pus