Müteahhitler: Ev alacaklar elini çabuk tutsun! 

Müteahhitler: Ev alacaklar elini çabuk tutsun!  Müteahhitler: Ev alacaklar elini çabuk tutsun! 

Müteahhitler, konut fiyatları artmadan ve tamamlanan projelerde değer artışı yaşanmadan önce alım yapmayı tavsiye etti. Yeni proje üretimi mevcut konutları değerlendirmeye devam ediyor. Başta İstanbul olmak üzere ülke genelinde konut stoku azalmaya devam ediyor. 

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, sektör temsilcileri bu yıl ve gelecek yıl daha az konut üretilmesini bekliyor. Türkiye'nin yıllık 650 bin yeni konut ihtiyacı olduğunu anımsatan temsilciler, azalan yeni yapı ruhsatı sayesinde stok düşerken, mevcut konutların daha değerli hale gelmesini bekliyor.


Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, sektörde bir anlamda dengelenme süreci yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Yeni yapı ruhsatlarının düşüşü bunu gösteriyor. Bu nedenle mevcut konutların kıymeti artacak. Ev sahibi olmak isteyen tüketiciye ve yatırımcıya ellerini çabuk tutmalarını öneririm. Mevcutta tüketicinin konut talebinin arttığı malum. Artık bunun alıma dönmesi için bütün koşullar da hazır durumda.”

Elmas, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ile katılım bankalarının 500 bin liraya kadar olan konutta 15 yıl vadede yüzde 0.99 kredi faizi uygulamalarına ise bugüne kadar 50 bin kişinin başvuru yaptığını açıkladı.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, tüketicinin okul sezonunun başlamasıyla daha hızlı şekilde konut talebini alıma yönlendireceğini söyledi. Durbakayım, “Çok yüksek bir konut talebi var ama beklemedeydi. Artık konut almanın tam zamanı. Üreticiler de yeni ürün üretmediği için, eski projeler ve inşa halindeki projeler değerleniyor. Piyasalarda hareket olunca inşaatçı yapamadığı zamları ilave edecek. Fiyatlarla direndik ama bir yere kadar. Tavsiyemiz; ev sahibi olmak isteyen, bu fiyatlar ve oranlardan yararlansın. Konut almak için tüm koşullar hazır durumda” dedi.

Maliyet artıyor

TÜİK, Ocak-Haziran dönemine ilişkin yapı izin istatistiklerine göre, yapı ruhsatlarında bina sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60, yüzölçümü yüzde 60.1, değeri yüzde 50, daire sayısı yüzde 66.3 azaldı. TÜİK’in inşaat maliyeti endeksinde ise artış devam ediyor. Son veri olan mayıs ayında, bir önceki aya göre yüzde 1.69, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.86 maliyet artışı var. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 2.18, işçilik endeksi yüzde 0.59 arttı. Endeksler bir önceki yılın aynı ayına göre de artış kaydetti.

Şimdi projeden ev alma zamanı!

Bu krediyle konut alınır, elini çabuk tutanlar kazanır!

Ev almak için doğru zaman!