04 / 02 / 2023

Müteahhitler orta sınıfı keşfetti

Müteahhitler orta sınıfı keşfetti

Lüks konut fazlalığı müteahhitleri orta gelir grubuna yöneltti. Mimart'ın yaptığı Armina Evleri de bu kapsamda. Yüzde 90'ının satıldığı projede metrekare satış fiyatı bin 100 dolar.TÜRKİYE son dönemde önemli bir inşaat furyası ile karşı karşıya. Bunda ekonomideki olumlu gidiş, gelir seviyesideki artış ve enflasyondaki düşüş etken oldu. Konuta olan talep pahalı ve marka ürünlere olunca da lüks konut üretiminde patlama yaşandı. Lüks konutta 300 bin adetlik bir fazla oluştu. Müteahitler Türkiye'de konut açığının orta gelirlilere yönelik olarak yaşandığını keşfettiler. Bu nedenle de artık yatırımlarını orta gelir olarak adlandırılan ayda bin YTL taksit ödeyebilen, küçük metrekareli evleri tercih eden müşterilere dönük üretim yapmaya başladılar. Mimart Yapı da bu durumun farkına varan firmalardan. Bahçeşehir'de 720 konutluk projeyi başlatan Mimart Yapı Armina Evleri projesini 23 ayda tamamladı.

DEPREM GÜVENLİ DAİRELER

ŞİRKET 720 konutun 642 adedini de sattı. Mimart'ın ortaklarından Mustafa Ulucan, dört katlı ve yüzde 80'i yeşil alan olarak planlanan projenin Bahçeşehir'in yakınında, yeni yerleşime açılan bölgede başladığını, dairelerin 90 metrekare ile 120 metrekare arasında değiştiğini söyledi. 90 metrekarelik daire fiyatının 158 bin YTL, 120 metrekarelik daire fiyatının ise 202 bin YTL olduğunu söyleyen Ulucan `Yaptığımız daireler 4 katlı olmasına rağmen çok katlı yapılarda kullanılan radye temel sistemi kullanıldı. Böylece depreme karşı ekstra olarak güçlendirildi' diye konuştu. Dairelerin yüzde 30'unun peşin, geri kalan kısmının da 48 ay vade ile satıldığını söyleyen Ulucan `Yüzde 1.08 oranında kredi faizi uyguluyoruz. Projelerin tamamını kendi özsermayemizle yaptığımız için de yurtdışı piyasalardaki finansal dalgalanmadan etkilenmiyoruz' dedi.

Yüzde 80'i yeşil alan

MİMART ortaklarından Mustafa Ulucan 110 dönüm arazi üzerine kurulan projenin yüzde 80'inin yeşil alan olarak planlandığını söyledi. Ulucan `Bizim projemizle insanlar güvenlikli, altyapısı tamam, spor tesislerinin olduğu şehirlerde yaşayabilecekler. Bunu yaparken pahalı projelerde olduğu gibi yüksek fiyatlar da ödemeyecekler. Dairelerimizin metrekare fiyatı bin 100 dolar. Benzer dairelerin metrekare fiyatları bin 500-2 bin dolara kadar çıkabiliyor' dedi. Yeni yatırımların da sırada olduğunu söyleyen Ulucan `Yakında 100 adetlik villa projemize başlayacağız' dedi. 10 yılda 5 bin konut üretmek gibi bir hedeflerinin de olduğunu söyleyen Ulucan `Yakında Çorlu'da 2 bin konutluk bir projeye başlayacağız. İki bin 500 dönüm üzerine yapılacak yatırımın büyüklüğü ise 200 milyon dolar' dedi. Ulucan, devam eden projelerinde 350 kişinin çalıştığını da belirterek `Ekonominin düzelmesi ile yatırımcıların hızlanması istihdama da yansıdı. Biz de yaptığımız yatırımlarla insanlara iş vermekten mutlu oluyoruz' dedi. (Star)
Geri Dön