Müteahhitlerden faiz artışına set!

Müteahhitlerden faiz artışına set! Müteahhitlerden faiz artışına set!

Konut kredisi faiz oranları yeniden yüzde 1’in üzerine çıktı. Gayrimenkul geliştiriciler konut satış ivmesinde süren artışı sürdürmek için faizi sübvanse eden kampanyalar düzenliyor...Koronavirüs salgını sürecinde tüketicinin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli kredilerde faiz oranlarını düşüren kampanyalar hayata geçiren kamu bankaları, bu dönemde ekonomiye sunulan katkıyı da artırdı. 

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; konut sahibi olmak isteyenler de aynı dönemde düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanlarından yararlandı. Eylül ayıyla birlikte konut kredilerinin vade oranları yeniden arttı. TTüketiciyi konut alımına teşvik eden ‘psikolojik sınır’ olarak belirtilen yüzde 1 faiz oranının üzerine çıkan bankaların konut kredisi vadeleri, yüzde 1.05 ile yüzde 1.64 arasında değişiyor. Fakat, konut satışında hareketli geçen süreci sürdürmek isteyen gayrimenkul geliştirici firmalar, yaptıkları kampanyalar ile bu oranı sübvanse eden kampanyalar düzenliyor. Bankalarla ya da şirket bünyelerinde yapılan çalışmalar uzun vade dönemleri ve mevcut kredilere göre daha düşük faiz oranlarına sahip. 

Haziran ayında normalleşme sürecine geçiş ile ‘avantajlı konut kredisi’ paketi kamu bankaları tarafından hayat geçirildi. Yeni konutlar için 15 yıla varan vadede, 0.64 faiz oranı ile kredi sunulurken, ikinci el konutlar için bu oran 0.74 olarak başlarken, daha sonra yüzde 0.87’ye yükselmişti. Paket, Ağustos ayı başında sona erdi. 

‘Çalışmalar var’

İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, bu dönemde özel bankaların kredi faizlerindeki hareketin ‘yavaş’ kalması sebebiyle düşük faiz oranlarının sürdürülebilir olmadığını belirtti. Yeni süreçte ise firmaların konut alımını cazip hale getirmeye devam ettiğini dile getiren Durbakayım, “Özel bankalar tüketici ve sektör için atılan adımlara biraz daha destek verseydi ortaya çıkan sinerjiden kazançları da misli olacaktı. Şimdi el birliği ile gayret içindeyiz. Firmaların kendi kampanyalarıyla konut alımını cazip tutmak için faizleri sübvanse eden çalışmaları var. Elbette tek bir tarafın yaptığı çalışma sürdürülebilir olmuyor. Ancak özellikle ihtiyacı olan kesim için bir süre daha koşulların avantajlı olmasını sağlıyoruz” açıklamasında bulundu. 

Teknik Yapı olarak banka ile yüzde 0.99 faiz imkanı sunulduğunu dile getiren Durbakayım, İstanbul’daki projeleri için kendi bünyelerinde 0.64 oranla 72 ay vadeyi içeren ödeme modelleri de olduğunu kaydetti. 

‘Maliyet artıyor’

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, konut kredi faiz oranlarındaki düşüşlerin genellikle bankalar ya da sektör tarafından sunulan özel paketler ile bir süre düşük tutulabildiğine dikkat çekerken, bu durumda yüzde 0.99 oranın da 10 yıllık vadede makul bir seviye olduğunu kaydetti. Elmas, “Kamu bankaları tarafından özellikle birinci el konutta sunulan yüzde 0.64 faiz oranı bir fırsattı. Kullanabilen tüketici kullandı. Ancak bu oranları sürekli bu seviyede tutmak tabii kolay değil. Bu nedenle konut maliyetleri ile yeni konut fiyatlarını karşılaştırdığımızda hala fiyatların yüzde 50 uygun olduğunu görüyoruz. Konut alımını erteleyenler, aslında bekledikçe fiyatların arttığını görüyor. Bu nedenle faiz düşük olsa bile ödedikleri oran belki de daha çok artacak. Mevcut koşulların da tüketici tarafından değerlendirilmesini öneriyoruz” diye konuştu.

Sur Yapı olarak İstanbul projelerinde yüzde 20 peşinat, yüzde 20 indirim ile 10 yıl sabit taksitle banka kredisi sağladıklarını açıklayan Elmas, Antalya projesinde yüzde 10 indirim, yüzde 10 peşinat ile 10 yıl sabit taksitle banka kredisi kullandırdıklarını belirtti. 

Kredi hacmi 269 milyar lira

Temmuz ayında konut kredisi toplam hacmi 269 milyar TL olarak kaydedilerek büyük bir rekor kırdı. Ağustos'ta yükselen konut kredisi faiz oranları sebebi ile talepte düşüş yaşanacağı öngörülürken konut kredisi kullanım hacminde de bu yüzden azalma yaşanacağı tahmin ediliyor. 

Konuta dayalı bankacılık

Yeni bir kampanya üzerinde çalıştıklarını ve hem faizi sübvanse ederken, hem de ödeme modellerini genişleteceklerine dikkat çeken Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, gayrimenkul sektörü için özel ‘bir banka’ ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Daha önce yaptığı açıklamalarda da ‘Konut Bank’ önerisini sık sık dile getirdiğini kaydeden Akbalık, “Faiz oranları konut sektörünü tetikleyen en önemli faktör. Bunu kabul etmek lazım. Düşük faizli bir kampanya başlatan kamu bankaları ve buna bir miktar katkı veren özel bankalar ile satışlar hızlandı, talep çok arttı. Bugünün şartlarında en iyi yatırım enstrümanının gayrimenkul olduğunu herkes görüyor. Ama bu sistem artık sürekli hale gelmeli. Mortgage sistemi, konuta dayalı bir bankacılık sisteminin, devletin de sübvanse ettiği şekilde hayata geçmeli. Emlak Katılım var ama bu rolü üstlenebilmiş değil. Konut Bank dediğim şey, mortgage sürecini gelişmiş bir şekilde donatıp, kamuya yük olmadan sağlıklı yürütülmesini sağlamalı. Konuta özel bir durum istediğimiz anlaşılmasın. Bugün onlarca alt sanayi kolunu harekete geçiren gayrimenkul sektörünün önemini çok iyi biliyoruz” şeklinde konuştu.

Bankalar muslukları kapattı! Konut kredisi faizleri yine yükseldi!

Konut fiyatları ne olacak?