Müteahhitlerin konut stokları eridi!

Müteahhitlerin konut stokları eridi!Temmuz ayının kayıpları ağustosta kapandı. Türkiye genelinde konut satışları Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 41, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 artarak 114 bin 751 oldu.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Ağustos ayı Konut Satış İstatistikleri'ni açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları 2016 Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 41, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 oranında artarak 114 bin 751 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17 bin 503 konut satışı ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul'u 12 bin 300 konut satışı ile Ankara, 6 bin 419 konut satışı ile  İzmir  izledi.


VADELER UZADI

Kampanyaların artması ve bankaların faizleri aşağıya çekmesinin olumlu etkileri de izlendi. Nakit ve şirket bünyesinde kredilendirme yöntemiyle satılan konutlar Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 oranında artarak 78 bin 293 oldu. İpotekli konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 artarak 36 bin 458'e yükseldi. Kredi kullanarak konut alanlar vadeyi de uzattı.


53 BİN 784'Ü YENİ

Satılan konutların 53 bin 784'ünü yeni konutlar oluşturdu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46,9 olarak belirlendi.


Yabancı düşüşü geçici

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26 azalarak bin 512 oldu. Yabancıya satıştaki düşüşün moralleri bozmayacağına dikkat çeken sektör temsilcileri, yabancıların yakın zamanda Türkiye'den yeniden konut alımını hızlandıracağını aktardı. Müteahhitler, birçok yabancının alım için beklediğini de söyledi.Müteahhitler stokları eritti

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 60 bin konutluk stokun yüzde 10'unu sattıklarını söyledi. Torun, “Kampanya kapsamında 2 bin civarında konut satışı yaptık. Emlak Konut'ta bir o kadar satış yaptığını bildirdi. Bu da 60 bin stokluk konutun yüzde 10'unun satıldığı anlamına geliyor" dedi.


Yeni Şafak / Emine Açar