Nakiti olmayana hangi banka kredi vermiyor?

Nakiti olmayana hangi banka kredi vermiyor?

Türkiye'de 5 yabancı bankanın, risk almak istemediği için hesabında `nakit karşılık' olmayan müşteriye kredi vermeye yanaşmadığı öğrenildi.


Bankalar kredi talebi kadar tutarı, taksit sürecince teminat ayırmak istiyor.

KÜRESEL mali krizin Türkiye'ye yansıması bankaların krediler konusundaki tavrında hissedilmeye başlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın da `kriz gerekçesiyle kredilerini geri çağırmayın' diyerek uyardığı bankaların bir kısmı kredi talebine `nakit karşılık' zorluğu çıkarıyor. Son yıllarda Türkiye'de banka satın alan 5 yabancı bankanın Türkiye'de kredi için başvuranlara `hesabınızda nakit karşılığı yoksa kredi veremeyiz' diyor. Bu bankalar örneğin 40 bin YTL'lik taşıt kredisi için başvuranlara hesabında 200 bin YTL bile olsa bunun 40 bin YTL'sini teminat olarak ayırma şartı koşuyor. Böylece kredi için başvuranın hesabında nakit olsa bile bunun kredi kadar tutarını taksitler bitinceye kadar, deyim yerindeyse, `rehin bırakmak' zorunda.

`İŞSİZ KALIRSA' ENDİŞESİ VAR

DÜNYA genelinde daha fazla risk almak istemeyen söz konusu bankaların, krizin Türkiye'ye de yansıması sonucu 2009 yılında da işlerin durabileceği ve müşterinin işsiz kalabileceği endişesiyle `nakit karşılık' şartına başvurdukları öğrenildi. Bir banka yetkilisi `Müşterimizin bir bölümü ortak. Bu bankalardan bize gelen müşteriler, kredilerin geri dönüşünü şüpheli buldukları ve risk almak istemedikleri için kredi vermemek için zorluk çıkardıklarını söylediler' dedi. Öte yandan nakit karşılık şartının dışında sektör genelinde bankaların, kredisini düzenli ödeyen büyük müşterilerine bile yeni kredi talebiyle karşılaşmaları halinde, kredi vermek konusunda isteksiz davrandıkları da gelen bilgiler arasında.

Gayrimenkul ve çek teminatı da ağırlaştırıldı


BANKALARIN kredilerde daha sıkı garantiler istemesinin normal karşılanması gerektiğini belirten Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, `Son haftalardaki finansal gelişmeler nedeniyle kredi arzı maalesef kısıldı. Bankalar fazla kredi vermek istemiyorlar. Daha fazla teminat alma ihtiyacı duyuyorlar' dedi. Bankaların kredii politikalarının değişmesinin mevcut şartlara bağlı olduğunu da belirten Atakan, en çok talep edilen teminatlar arasında bulunan gayrimenkulün de son haftalarda daha düşük değerler üzerinden kabul edildiğine dikkat çekti. Atakan `Kredi geri dönmediğinde nakte çevirmek gerekeceği için artık daha fazla gayrimenkul teminat olarak isteniyor. Ayrıca çek karşılığı kredi de çok yaygın. Aynı şekilde talep edilen çek sayısında da artış oldu' diye konuştu. Atakan ayrıca krizin kredilere yansımasının çok uzun sürmesini beklemediğini, krizin etkisi yavaşladığında teminatların da normale döneceğini ifade etti.

Star