Neden kentsel dönüşüm?

Neden kentsel dönüşüm?

Bugün geldiğimiz nokta itibariyle dünya ile bütünleşmeye çalışan ve Avrupa Birliği'ne üye olmaya hazırlanan bir Türkiye ile karşı karşıyayız.İstanbul, Ankara,  İzmir  ve  Adana  başta olmak üzere Türkiye'nin büyük kentleri gecekondu olgusundan, salaş ve kaçak yapılar ile depreme karşı dayanıklı olmayan konutlardan kurtulması gerekiyor.

Bu olgu Türkiye'de ciddi altyapı bozukluklarına ve yetersizliklerine sebep oluyor. Kaynak israfı olarak karşımıza çıkıyor. Şehirlerin gelişmesinin ve güzelleşmesinin önünü tıkıyor. Su havzalarını, tarım ve orman alanlarını ve tarihi dokuyu tehdit ve tahrip ediyor. Küresel ısınma ile birlikte bu tahribatın etkileri çok daha fazla hissedilecek.

Artık gelişmekte olan ülke sürecinden kurtulmaya çalışan ve gelişmiş ülkeler arasında yer almaya hazırlanan Türkiye'nin bu çirkin görüntülerden mutlaka kurtulması gerekir. Bugün hükümetlerin ve belediyelerin ana işlev olarak yerine getirmesi gereken icraat bu olmalı.

Türkiye'de il ve ilçe merkezleri ile büyük beldelerde 16 milyon konut var. Bunun en az yarısının yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Yeni nüfus artış ihtiyacı var. Bunların ihtiyaç duyacağı konutların yapılması kaçınılmaz.

Biz  TOKİ  olarak önümüzdeki 10 senelik süreçte kendimizi kentsel yenilemelere ve gecekondu dönüşümlerine odaklayacağız. Kırmadan, dökmeden, kimseyi mağdur etmeden ama aynı zamanda açık gözlere de fırsat vermeden, sosyal devlet olmanın gereği olarak bu uygulama ana hedefimiz. Ana azmimiz.

Nasıl yapılacak?

Bu uygulamalarda devletin sosyal yapısı ve şefkati ile belediyelerin halka yakınlığı birleştirilerek mutlaka TOKİ, belediyelerle işbirliği yapacak. Hak sahiplerinin hakkı korunacak. Kiracıları az peşinat ve uzun vadeli taksitlerle ev sahibi yapacağız.

Gecekondu sahiplerini ise; isterse konut isterse nakit vererek mağdur etmeyeceğiz. Sağlıklı, altyapısı tam, sosyal donatıları yerinde; parkı, bahçesi bol, otoparkı, hastanesi, okulu, sağlık ocağı olan, güneşten azami derecede faydalanan konutlarda yaşamasını sağlayacağız. Modern dünyanın konut anlayışı ne ise, bu anlayıştan gecekondularda yaşayanlar faydalanabilecek.

Şimdiye kadar gecekondu dönüşümü ve kentsel yenileme çerçevesinde 119 belediye ile protokol yaptık. 62 yerleşim merkezinde uygulamamız var. Kimseyi mağdur etmediğimizi buradan araştırabilirler. Denizli, Karabük, Erzincan, Trabzon Zağanos ve İstanbul Ayazma ve  Ankara  Havaalanı Yolu'nda yaşayanlara sorabilirler

E-mail: ebayraktar@toki.gov.tr