25 / 09 / 2022

Neden özellikle okulların çatısı uçuyor?

Neden özellikle okulların çatısı uçuyor?

Şiddetli rüzgarlarda özellikle okulların çatılarının uçmasının çatılara yeterli önemi vermemesinden kaynaklandığı bildirildiŞiddetli rüzgarlarda özellikle okulların çatılarının uçmasının, inşaatçıların, yapıda özellikle taşıyıcı unsurları önemli görüp çatılara yeterli önemi vermemesinden kaynaklandığı bildirildi.

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl ve bu yıl Konya'da esen şiddetli rüzgarların özellikle bazı okulların çatısının uçmasına, bazı minarelerin de yıkılmasına neden olduğunu, Türkiye'nin pek çok yerinden de benzer haberler geldiğini belirtti.

Bunların, can ve mal kaybına neden olabilecek önemli olaylar olduğunu anlatan Çınar, özellikle okul çatılarının uçmasının sorgulanması gereken bir konu olduğunu vurguladı.

-ÇATILAR İHMAL EDİLİYOR-
Son dönemde esen şiddetli rüzgarlarla özellikle okulların çatılarının uçmasının, inşaatçıların çatılara yeterli önemi vermemesinden kaynaklandığı düşündüklerini dile getiren Çınar, şunları kaydetti:

"Artık küresel ısınmanın etkileriyle birlikte yaşanan iklimsel değişiklik ve buna bağlı olduğu tahmin edilen iç bölgelerde bile şiddetli fırtınaların görülmeye başlanması nedeniyle, özellikle okul binalarının çatıları daha sağlam yapılmalı. İnşaatçılarımız maalesef, inşaatta taşıyıcı unsurları önemli gördükleri ve inşaatın sonuna gelindiği için çatıyı, eski malzemelerle yapma eğiliminde oluyor. Diğer katlarda kullanılan kalıplar ve diğer unsurlar çatıya kullanıldığı, ayrıca bağlantı noktaları iyi tutturulmadığı için çatılar, zarar görmemesi gereken rüzgarlarda bile uçabiliyor."

-"TAŞIYICI UNSURLAR, DEMİR VE BETON ÇOK SIKI DENETLENİYOR AMA"-
Ayrıca çatıların kesinlikle o bölgenin rüzgar ve yağış şartlarına uygun inşa edilmesi gerektiğini dile getiren Çınar, "Çatı inşa edilirken malzeme ve işçilikten taviz verilmemelidir. Çünkü Allah korusun sağlam yapılmayan çatılar, can kayıplarına da neden olabilir. Eğer böyle bir olay yaşanırsa, bunun maddi anlamda karşılığı yoktur" dedi.

Çatısı uçan okulların ihaleyi kazanan firmalarca inşa edildiğini belirten Çınar, "Bu ihalelerde yüzde 50'ye varan kırımlar yapılıyor. Firmalar bu işten para da kazanacağı için, bir şekilde maliyeti aşağı çekmeye çalışıyor. Taşıyıcı unsurlar, demir ve beton kalitesi artık çok sıkı denetlendiği için burada sorun yok. Ancak çok önemli bir unsur olarak görülmemesi nedeniyle bu tür binalarda çatılarda kalite ve güvenlik ihmal edilebiliyor" dedi.

Etkin bir denetim mekanizmasıyla çatıların okul binaları ve kamu binaları başta olmak üzere tüm inşaatlarda çatıların da etkin şekilde denetlenmesi gerektiğini belirten Çınar, çatısı uçan binaların masrafının ve ortaya çıkacak mağduriyetin, gerçek anlamda inşaat hatası olması durumunda, inşaatçı firmadan karşılanmasıyla ilgili yasal düzenleme yapılabileceğini sözlerine ekledi.
AA
Geri Dön