Nevşehir'e golf tesisi

Nevşehir'e golf tesisi

Nevşehir'in merkeze bağlı Çat beldesine,40 milyon dolar harcama yapılarak golf tesisleri kurulacağı bildirildi.
 
Çat Belediye Başkanı Kamil Duru, yaptığı açıklamada, Nevşehir'e yapılacak golf yatırımı için tüm hazırlıkların tamamlandığını, sadece yatırımcı firmanın hazine arazisinin devrini beklediğini söyledi.


Golf tesislerinin Çat beldesi sınırları içinde bulunan, mülkiyeti hazineye ait olan 3 bin 500 dönüm arazi üzerinde kurulacağını belirten Duru, inşaatın başlaması için arsanın yatırımcı firmaya devri anlaşmasının beklendiğini kaydetti.


Anlaşmanın Milli Emlak ve ilgili firma arasında imzalanmasıyla çalışmalara hemen başlayacağını ifade eden Duru, "Bütün hazırlıklar, proje çizimleri tamamlandı. Sadece arazinin golf yatırımı amaçlı olarak devri kaldı. Bu sorun da önümüzdeki günlerde çözülecek" dedi.


Golf turizminin başlamasıyla özellikle yabancı turistin bölgede konaklama süresinin 4 geceye kadar uzatılabileceğini belirten Duru, şöyle devam etti: "Golfle ilgilenenler, günde 1000 dolar harcayabiliyor. Kapadokya bölgesi olarak maalesef yabancı ülkelerin elit turistine hitap edemiyoruz. Bu sektör, tüm bölgemize de önemli katkılarda bulunacak.


Dünyanın en güzel turistik bölgelerinden biri olan bölgemizi aynı zamanda tüm dünyaya daha etkin bir şekilde tanıtımı sağlanmış olunacak.


Yatırımın yapılacağı saha üzerinde 534 yataklı 5 yıldızlı otel inşa edilecek. En az, kadrolu 105 kişi istihdam edilecek. İnşaat sırasında binlerce işçi çalışacak. Bölgeden birçok dalda insan da dolaylı olarak faydalanacak. Yatırım tutarı 35-40 milyon dolar olarak hesaplanıyor. 


İnşaat başladığı andan itibaren tesisler 36 ayda tamamlanacak. Belediye olarak projeyi yakından takip ediyoruz. Elimizden gelen bütün yardımı yapıyoruz. Beldemizin geleceği açısından da büyük önemi olan bu yatırımın bir an önce başlamasını istiyoruz."