Nihan ve Okan Buruk evlerinin kapısını Maison Française dergisine açtı!

Nihan ve Okan Buruk evlerinin kapısını Maison Française dergisine açtı! Nihan ve Okan Buruk evlerinin kapısını Maison Française dergisine açtı!

Nihan ve Okan Buruk, üç yıl önce taşındıkları ‘mutluluk yuvalarının’ kapısını Maison Française dergisine açtı. Çift, yaşadıkları eski köy evini ve Alaçatı’daki hayatı çok sevince, komşu binayı da satın alarak yaşam alanlarını genişletmiş.




Ege köy hayatının geleneksel izlerinin Provence stiline özgü detaylarla harmanlandığı dekorasyon ve evlerin orijinal ruh halinin korunduğu renovasyon, yetenekli ev sahibi Nihan Buruk’un imzasını taşıyor.


Üç yıl önce Alaçatı’ya gelip eski bir köy evi satın alan Buruk ailesi, geçtiğimiz yıl komşu bina satışa çıkınca hemen talip olmuşlar. 100 yıldır aynı avluya bakan bu iki komşu evi orijinal ruhlarını koruyup yenileyerek burada yepyeni bir yaşama başlamışlar.


“Ben eskinin ruhunu seviyorum” diyen Nihan Buruk, mekânı dekore ederken de geleneksel detayları, geçmişi ve Provence stilini düşünmüş. Üç kişilik ailenin ihtiyaçları eskinin içine, eskiye zarar vermeden adapte edilmiş.


ÇATIDA AÇIK HAVA SİNEMASI KEYFİ


Buruk ailesinin üç yıl önce taşındığı ev, mutfak ve üç yatak odasından oluşuyor. Geçen yıl alınıp eve eklenen yapıda ise ebeveyn yatak odası, çocuk odası ve salon konumlanıyor.


Avluda asma ağacının altındaki yemek masası her akşam dostları ağırlıyor. Çatıda projektörle kurgulanan açık hava sineması ise tüm ailenin ve dostlarının Alaçatı’da en çok sevdikleri aktivite.


DEKORASYON ALANINDA İLERLEMEYİ HEDEFLİYOR


Nihan Buruk, moda tasarımının yanı sıra dekorasyon alanında da çalışmalarını ilerletmeyi hedefliyor. Modadaki modern avangard çizgisi, dekorasyonda modern eklektik bir stile dönüşüyor. 


Alaçatı’nın ruhuyla örtüşen bir dekorasyon kurgulamak için aksesuvar seçerken özellikle basit taşra evlerine uyum sağlayacak ve bir araya geldiklerinde kendisinin tasarımcı kimliğini de yansıtabilecek objeler üzerinde durmuş.


HİKÂYESİ OLAN OBJELERDEN ASLA VAZGEÇMEM


Nihan Buruk: Her mekânın ruh halini hissederek oraya özgü tasarımlar yapmaya çalışıyorum. Ama içimdeki nostalji tutkunu kadın, hikâyesi olan objelerden asla vazgeçmiyor.


Hürriyet