Nükleer santral inşaatı için Fransa da devreye girdi!

Nükleer santral inşaatı için Fransa da devreye girdi!Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ve Japonya"dan sonra Fransızların da Türkiye"de nükleer santral kurma yönünde talebleri olduğunu açıkladı


TKİ tesislerinde enerji sektöründe 2010 yılı değerlendirmesi ve 2011"e ilişkin toplantı düzenleyen Yıldız, nükleer santral için Japonya ile devam eden görüşmelerin yanı sıra Fransızlar"la da görüştüklerini söyledi.

Fransızlar"ın Türkiye"de nükleer santral yapma talebini değerlendirdiklerini belirten Yıldız, 3 ekip kurduklarını, Rusya, Japonya ve Fransa masası oluşturduklarını, Fransa ile alakalı da bir çalışma başlattıklarını kaydetti. şžu anda Japonya ile görüşmeleri ağırlıklı olarak sürdürdüklerini belirten Yıldız, Fransa"da hangi şirketlerin istekli olduğuna ilişkin bir soru üzerine de, Fransa"da Areva, GDF ve EDF gibi önemli enerji şirketlerinin bir kısım tekliflerinin olduğunu ifade etti. Yıldız, Japonya ile görüşmeleri öne almak kaydıyla bunu değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.
İran"a ödeme yok
 
Mersin-Akkuyu"da bir nükleer santral yapımı için Rusya ile anlaşan, Sinop"taki santral için de Japonlarla bir ön anlaşma imzalayan Türkiye"de üçüncü bir nükleer santral için de İğneada"nın adı geçiyor. Bu arada, bugün İran"a gidecek olan Yıldız, bu gezide fiyat indirimi dahil bir çok konunun gündeme geleceğini söyledi. œAl ya da öde kapsamında alınacak doğalgazın parasının anlaşmalar gereği avans olarak ödendiğini, 5 yıl içerisinde de bunu kullanma hakkı olduğunu kaydeden Yıldız, œBiz bu parayı veriyoruz ve unutuyoruz şeklinde bir yanlış anlama olduğunu söyledi. œ2011 yılında İran"a al ya da öde"den dolayı bir rakam ödemeyeceğiz diyen Yıldız, şöyle konuştu: œAzerbaycan"a çok az bir miktarda ödeyeceğiz, Rusya"ya ağırlıklı olarak al ya da öde"den dolayı bir rakam ödeyeceğiz ama bu rakam bizim kullanmadığımız gaz için ödenen avans rakamıdır. Belki 2 yıl içerisinde tüketimlerimiz arttıkça, belki 3"üncü yılda bu gazı alacağız, o zaman da bedel ödemeksizin alacağız. Al ya da öde bir bağış rakamı, karşılıksız verilen rakam değildir. Bir avans niteliğindedir.

Türkiye"den Boğazlar"da ˜altın frank" resti

ENERJİ Bakanı Taner Yıldız, Türkiye"nin Boğazlardaki trafiği azaltmak için Montrö Anlaşması"ndaki ˜altın frank" maddesinin işletilebileceğini açıkladı. Bu madde uygulanırsa mevcut geçiş ücretleri katlanacak. Yoğun tanker geçişi konusunda Türkiye"nin hassasiyetlerinin son noktaya geldiği uyarısını yapan Yıldız, œİstanbul"u hiçbir şekilde riske atamayız dedi.
Hürriyet

Basında yer alan diğer haberler:

Nükleerde Fransa da topa giriyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yakın vadede doğalgaz ve elektrikle alakalı bir zam görünmediğini hesap ettiklerini söyledi.

Yıldız, TKİ tesislerinde enerji sektöründe 2010 yılı değerlendirmesi ve 2011 yılı beklentilerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun akaryakıt fiyatlarına dönük bir çalışma olup olmadığı ve 2011 yılında doğal gaz ve elektrikte zam yapılıp yapılmayacağını ilişkin sorusu üzerine Yıldız, primer enerji kaynaklarından petrol ve doğal gaza bakıldığında yurtdışında ciddi bir hareketlenme olduğunu gördüklerini, yılbaşında 75 dolarlar civarında olan ham petrol fiyatlarının şu anda 95 doları bulduğunu söyledi.  

Ulaşım sektörüyle ilgili dengelenebilecek bir kısım varsa bunu Maliye Bakanı ve Hazineden sorumlu Başbakan Yardımcısı ile konuşmanın daha doğru olacağını belirten Yıldız, enerji açısından bakıldığında da kendilerinin 2010 yılında yerli üretimle dengeleyerek balans ettikleri bazı kısımlar olduğunu söyledi.  

çALIşžMALAR SÜRÜYOR

Fiyatlara siyasi bir müdahalenin söz konusu olmadığını vurgulayan Bakan Yıldız, şöyle devam etti:  

œKamu karlarının bir kısmının vatandaşın hakkı olduğu gerekçesiyle, biz yerli kaynaklardan ürettiğimiz üretim karlarının bir kısmını enerjinin bazı kalemlerinde karşıladık. Enerjideki fiyat yükselmesine gerekçe gösterilecek bir rakamı yine enerji girdileriyle balans ettik. Ama vergi ile kısmı bana sormanız doğru olmayabilir onu ilgili Bakan arkadaşlarımızla görüşmeniz daha doğru olur.  

8 yıl içerisindeki yatırımlarda kamuya yük olmadan; enerji sektörünün kendi yapılanmasına sağlamaya dönük çalışmalar yaptık. Başbakanımızdan, Maliye Bakanımızdan, enerji sektörü olarak artı hiç bir ödenek istemedik. Özel sektör 2010 yılı için çok iyi bir performans gösterdi, 2011 yılında da umuyorum ki daha az performans göstermeyeceklerdir.  

Bakan Yıldız, enerji sektörü içindeki kalemlere bakıldığında da özellikle yakın vadede doğalgaz ve elektrik ile alakalı bir zam görünmediğini hesap ettiklerini belirtirken, fiyatların 3 aylık tarifelere göre belirlendiğini, bu fiyatlamalara, tarifelere müdahale etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.  

Yıldız, œancak enerji kalemlerinden kamunun kazandığı kazançları vatandaşlarımızla paylaşmak bizim en temel görevlerimizden biridir dedi.  

NÜKLEER ENERJİ KONUSU

Nükleer santrale dönük görüşmelerine ilişkin bir soru üzerine de Bakan Yıldız, Japonya ile görüşmeler yaptıklarını, Fransa ile de nükleer güç santralleri ile ilgili görüşme yaptıklarını söyledi.  

Bu çerçevede Fransa'nın Türkiye'de nükleer santral yapma talebi olduğunu bildiren Yıldız, bunu değerlendirdiklerini, 3 ekip kurduklarını, Rusya, Japonya ve Fransa masası oluşturduklarını, Fransa ile alakalı da bir çalışma başlatıklarını kaydetti.  

şžu anda Japonya ile görüşmeleri ağırlıklı olarak sürdürdüklerini belirten Yıldız, Fransa'da hangi şirketlerin istekli olduğuna ilişkin bir soru üzerine de, Fransa'da Areva, GDF ve EDF gibi önemli enerji şirketlerinin bir kısım tekliflerinin olduğunu ifade etti. Bakan Yıldız, Japonya ile görüşmeleri öne almak kaydıyla bunu değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.  
Radikal