25 / 05 / 2022

O arsadan bize 565 milyon YTL gelecek, hemen onayı veririm

O arsadan bize 565 milyon YTL gelecek, hemen onayı veririm

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Emlak Konut'a ait İstanbul Zeytinburnu'ndaki "define var" diye ünlenen arsanın ihalesini KDV dahil 462 milyon 560 bin YTL'ye TOBB'un kazanmasına çok sevindi.
Bayraktar, "Bu ihaleye hemen onay vereceğim. Bundan iyi bir ihale olamazdı. Yanındaki arsayla birlikte oradan bize 565 milyon YTL gelecek" diye konuştu.

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, büyük parçasını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) KDV hariç 392 milyon YTL'ye kazandığı Zeytinburnu'ndaki "defineli arsa" ihalesiyle ilgili olarak, "Diğer parça da dahil o arsadan bize 565 milyon YTL gelecek. Böyle bir teklifi bulmuşken ihale sonucunu onaylamaz olur muyum? Satıcı benim, yetki bende, hemen onaylayıp, parayı kasamıza koymaya bakacağız" dedi.

ÜÇ KEZ İPTAL ETTİM: Emlak Konut'a ait Zeytinburnu'ndaki 73 bin metrekarelik 'defineli arsa' diye ünlenen alanın satışı konusunun üç kez gündemlerine geldiğini ifade eden Erdoğan Bayraktar, şunları söyledi: "Aslında ekspertiz değeri her nedense çok yüksek değildi. Daha önce üç kez ihaleye çıkma aşamasına geldik, hatta ihaleye de çıktık. Ancak, üçünde de içime sinmeyen birşeyler hissettim ve iptal etme yoluna gittim. İyi ki de iptal etmişim. Şimdi çok iyi alıcı bulmuş olduk."

İYİ Kİ TOBB GELDİ: Bayraktar, büyük arsaya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) alıcı çıkmasına çok memnun olduğunu kaydederek, şunları dile getirdi: "O arsaya uzun süredir müşteri arayışımız vardı. İstanbul'da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen birçok yabancı kuruluşla da görüştük. O görüşmeler sırasında belki de 200-250 milyon YTL verene arsayı satabilirdik. Ancak, o görüşmeler sırasında da tatmin edici sonuca ulaşmadık. İhaleye TOBB'un girmesi bana sürpriz oldu. Önceden TOBB'un böyle bir niyeti olduğunu bilmiyordum. TOBB ihaleye girip, iyi bir fiyat teklif etmesine çok sevindik."

5 ŞİRKET KATILDI: TOKİ'ye bağlı Emlak Konut'un İstanbul Zeytinburnu'ndaki iki arsasının ihalesine TOBB'la birlikte 6 şirket katılmıştı. KDV hariç 184 milyon YTL muhammen bedelle ihaleye çıkan 73 bin 15 metrekarelik 'defineli arsa'ya TOBB'dan KDV hariç 392 milyon YTL'lik teklif geldi. TOBB'un bu arsa için ödeyeceği bedel KDV dahil 462 milyon 560 bin YTL'yi buldu. Aynı yerdeki 15 bin 550 metrekarelik ikinci arsaya ise KDV hariç 87 milyon YTL'lik peşin teklifi Ottoman Emlak İnşaat verdi. Ottoman İnşaat'
ın kasasından da bu arsa için 102 milyon 660 bin YTL çıkacak.

DEFİNE BULUNURSA PAYLAŞILACAK: Zeytinburnu'ndaki arsada "devletin define-altın arayacağı" iddia ediliyordu. TOKİ'ye bağlı Emlak Konut ise tapuya "Define bulunması halinde bu definenin yüzde 50'sinin devlete, yüzde 25'nin arsa sahibine ve yüzde 25'inin de Emlak Konut'a ait olacağına dair bir şerh koydu. İlk ihalede en yüksek teklif 184 milyon YTL ile TOBB'un teklifinin yarısı düzeyindeydi.

Konut Edindirme Yardımı ödemelerini yapacağız

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Zeytinburnu'ndaki iki arsadan kasanıza 565 milyon YTL girecek. Bununla Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarını ödemeniz söz konusuyd. Ne zaman başlayacak?" sorusuna, "Öncelikle TOBB'un ve diğer alıcının bize parayı yatırmasını bekleyeceğiz. Arsaların devri önümüzdeki bir-iki hafta içinde gerçekleşir. Para bize geldikten sonra KEY'le ilgili çıkan yasa ve tebliğ bize hangi takvimi gösteriyorsa, o takvim içinde ödemeleri gerçekleştiririz" yanıtı verdi. TOKİ, bu paranın kalan bölümünü de dar gelirliye konut yapımı ve kentsel dönüşüm projelerinde kullanmayı planlıyor.

TOBB'un İstanbul'daki merkezi Zeytinburnu olacak

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Emlak Konut'a ait Zeytinburnu'ndaki arsayı, İstanbul'da yeni bir merkez inşa etmek üzere almayı planladı. Halen İstanbul'daki birimleri Levent'teki kendine ait binada bulunan TOBB, inşaat tamamlandıktan sonra Zeytinburnu'na taşınacak. Ancak, Levent'teki bina da yine TOBB'un bazı birimlerinin kullanımına kalacak. TOBB, Zeytinburnu'ndaki 73 bin metrekarelik alana kendi merkezini yapmanın yanısıra, bölgenin dokusuna uygun başka bina da inşa etmeyi planlıyor.
(Hürriyet)