Obama'nın onaylanan tasarısında askeri inşaatlar yok!

Obama'nın onaylanan tasarısında askeri inşaatlar yok!

Temsilciler Meclisinde 87ye karşı 336 oyla kabul edilen düzenleme, 1 Ekimde başlayacak 2012 mali yılı için, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) taban bütçesinde, şu anki düzeyinden 17 milyar dolar civarında artışı içeriyor

 

ABD Temsilciler Meclisi, 2012 yılında savunma harcamalarına 649 milyar dolar ayrılmasını öngören düzenlemeyi onayladı.

ABD Başkanı Barack Obamanın genel savunma harcamaları için talep ettiği miktarın ise yaklaşık 8 milyar dolar altında olan düzenleme, Pentagonun taban bütçesi için 530 milyar dolar, Afganistan ve Irakta devam eden savaşlar içinse 119 milyar dolarlık pay ayırıyor.

Obama, 2012 yılında askeri harcamalar için 690 milyar dolar civarında bir bütçenin ayrılmasını istemişti. Temsilciler Meclisinin kabul ettiği paket, ABDnin nükleer silah programları ve askeri inşaatlar için ayrılan ve savunma harcamalarına 33 milyar dolar dolayında ek oluşturan fonları içermiyor. Bu fonlar, ayrı tasarılarda ele alınıyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçilerin baskıları sonucu diğer tüm hükümet kuruluşlarında milyarlarca dolarlık kesintiye gidilirken, Pentagon, yeni mali yılda bütçesinde çift haneli artışı görecek tek kuruluş özelliğini taşıyor.

Askeri harcama tasarısının Kongrede onaylanarak, Obamanın imzasına sunulmasına aşamasına gelinmesinin ise haftalar sürebileceği belirtiliyor. Bunun için önce, Temsilciler Meclisinde kabul edilen tasarının, Senatoda onaylanacak bir düzenlemeyle birleştirilmesi gerekiyor. Senato ise, savunma harcamaları konusundaki kendi düzenlemesini henüz tamamlamadı.

AA