Ödemiş Rahmanlar Barajı inşaatının yüzde 40'ı tamamlandı!

Ödemiş Rahmanlar Barajı inşaatının yüzde 40'ı tamamlandı!

İzmir’in Ödemiş ilçesinin içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak Rahmanlar Barajı’nda inşaatı seviyesi yüzde 40’lara ulaşırken, barajın 2016 yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.İzmir’in Ödemiş ilçesinin içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak Rahmanlar Barajı’nda inşaatı seviyesi yüzde 40’lara ulaşırken, barajın 2016 yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.


25 milyon 150 bin metreküp su kapasitesi ile Ödemiş ilçesine yıllık 9 milyon 360 bin metreküp içme suyu, 14 bin 940 dekar tarım arazisine de sulama ihtiyacı sağlayacak Rahmanlar Barajı inşaatı, tüm hızıyla devam ediyor. İnşaatın seviyesi ise yılbaşı itibariyle yüzde 40’a ulaştı. Barajda, toplam 900 bin metreküpte kaya dolgusu tamamlandı. Konuyla ilgili Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "Rahmanlar Barajı’nda 25 milyon 150 bin metreküp su depolanacak ve Rahmanlar deresi su potansiyeli değerlendirilerek,  İzmir  ili Ödemiş ilçesi Ödemiş ovasında brüt 14 bin 940 dekar tarım alanı yüksek basınçlı borulu sistemle sulanacak. Ayrıca proje ile Ödemiş ilçesine yıllık 9 milyon 360 bin m3 içme-kullanma suyu sağlanmış olacak" şeklinde ifadelerine yer verildi.


Barajın ön yüzünün beton kaplı kaya dolgu tipinde projelendirildiğini dikkat çekilen açıklamada, "Temelden 90 metre, talvegden 78 metre yüksekliğinde inşa edilecek. Projenin uygulanması ile 2015 yılı fiyatlarıyla dekar başına 825 TL olmak üzere, 14 bin 940 dekarlık alanda yaklaşık 12 milyon 330 bin TL yıllık net gelir artışı sağlanacak ve yaklaşık bin kişiye ek istihdam imkanı sağlanmış olacak. Rahmanlar Barajı’nın sulayacağı sahada halihazırda hububat, mısır, zeytin, pamuk, sebze, bostan ve yonca tarımı yapılıyor. Rahmanlar Barajı devreye girip sulu tarıma geçildiğinde, yörede entansif tarımın gelişmesinin yanı sıra ikinci ürün tarımı artacak olup mevcut ürünlerde verim ve üretim artışı sağlanmış olacak" denildi.

Barajın yıl sonuna kadar ise tamamlanması bekleniyor.


HürriyetHaber Yeni Asır gazetesinde şu şekilde yer aldı;


İzmir'in Ödemiş ilçesinin içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak Rahmanlar Barajı'nda inşaatı seviyesi yüzde 40'lara ulaşırken, barajın 2016 yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

25 milyon 150 bin metreküp su kapasitesi ile Ödemiş ilçesine yıllık 9 milyon 360 bin metreküp içme suyu, 14 bin 940 dekar tarım arazisine de sulama ihtiyacı sağlayacak Rahmanlar Barajı inşaatı, tüm hızıyla devam ediyor. İnşaatın seviyesi ise yılbaşı itibariyle yüzde 40'a ulaştı. Barajda, toplam 900 bin metreküpte kaya dolgusu tamamlandı. Konuyla ilgili Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Rahmanlar Barajı'nda 25 milyon 150 bin metreküp su depolanacak ve Rahmanlar deresi su potansiyeli değerlendirilerek, İzmir ili Ödemiş ilçesi Ödemiş ovasında brüt 14 bin 940 dekar tarım alanı yüksek basınçlı borulu sistemle sulanacak. Ayrıca proje ile Ödemiş ilçesine yıllık 9 milyon 360 bin m3 içme-kullanma suyu sağlanmış olacak" şeklinde ifadelerine yer verildi.

Barajın ön yüzünün beton kaplı kaya dolgu tipinde projelendirildiğini dikkat çekilen açıklamada, "Temelden 90 metre, talvegden 78 metre yüksekliğinde inşa edilecek. Projenin uygulanması ile 2015 yılı fiyatlarıyla dekar başına 825 TL olmak üzere, 14 bin 940 dekarlık alanda yaklaşık 12 milyon 330 bin TL yıllık net gelir artışı sağlanacak ve yaklaşık bin kişiye ek istihdam imkanı sağlanmış olacak. Rahmanlar Barajı'nın sulayacağı sahada halihazırda hububat, mısır, zeytin, pamuk, sebze, bostan ve yonca tarımı yapılıyor. Rahmanlar Barajı devreye girip sulu tarıma geçildiğinde, yörede entansif tarımın gelişmesinin yanı sıra ikinci ürün tarımı artacak olup mevcut ürünlerde verim ve üretim artışı sağlanmış olacak" denildi. Barajın yıl sonuna kadar ise tamamlanması bekleniyor.Yeni Asır