Ontex, Silivri’ye 60 milyon liralık yatırım yaptı!

 Ontex, Silivri’ye 60 milyon liralık yatırım yaptı! Ontex, Silivri’ye 60 milyon liralık yatırım yaptı!

Hijyenik ürünler üreticisi Ontex, Silivri’de 60 milyon liralık fabrika yatırımı yaptı.2000 yılında Canbebe, Canped ve Canlady’i bünyesinde bulunduran Astel Kağıtçılık’ı satın alarak Türkiye pazarına girdi...

Hijyenik ürünler üreticisi Ontex, Silivri’de 60 milyon liralık fabrika yatırımı yaptı.2000 yılında Canbebe, Canped ve Canlady’i bünyesinde bulunduran Astel Kağıtçılık’ı satın alarak Türkiye pazarına giren Ontex, yeni yatırımıyla Ortadoğu ve Afrika pazarını Türkiye’den yönetmeyi hedefliyor.


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı açılış töreninde yaptıkları yatırımın 60 milyon lira değerinde olduğunu ifade eden Ontex CEO’su Charles Bouaziz, 10 ayda tamamlanan fabrikanın 18 milyon lirasının binaya, 42 milyon lirasının ise makine, teçhizat ve teknoloji yatırımlarına harcandığını dile getirdi. Yeni yatırımları ile yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacaklarının bilgisini veren Bouaziz, “Yaptığımız yatırımla Türkiye’ye olan güvenimizi gösterdik. Türkiye’ye ve potansiyeline çok inanıyoruz. Biz her ülkeye yatırım yapan bir şirket değiliz. Türkiye faaliyet gösterdiğimiz ülkeler içinde fabrikamızın bulunduğu nadir ülkelerden biri” dedi.


PAKİSTAN’DA FABRİKA


Türkiye’nin gelişime ve yeniliklere çok açık bir ülke olduğunu belirten Ontex ME&A Genel Müdürü Özgür Akyıldız, “Markalarımıza yaptığımız yatırımların da geri dönüşünü çok hızlı bir şekilde alıyoruz. Fabrikamız üretim miktarı açısından Ontex’in tüm dünyadaki fabrikaları arasında üçüncü sırada yer alıyor. Bizi diğer Ontex fabrikalarından ayıran en önemli özelliğimiz ise kendi markamız Canbebe markası için üretim yapıyor olmamızdır. Diğer Ontex fabrikaları bu düzeyde büyük bir markaya sahip olmadıkları için ağırlıklı olarak private label ürün üretiyor” dedi. Akyıldız, Ontex şu anda Pakistan’daki fabrikanın kurulumu konusunda çalıştıklarını ifade etti. Akyıldız, 2012 yılını 160 milyon Euro’luk ciro ile kapattıklarını söyledi. Dolar ve Euro’da yaşanan artışın firmalarını etkilediğinin altını çizen Akyıldız, “Ürünlerimizi Euro ile alıp Türk Lirası olarak satıyoruz. Ancak 2013 için koyduğumuz yüzde 20’lik büyüme hedefimiz devam ediyor. Kurların düşmesiyle hedefi daha rahat yakalarız” dedi.


Büyümede Avrupa şampiyonu olduk


ONTEX’in Ar-Ge ve yönetim merkezini de Türkiye’ye taşıması gerektiğini belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, Ontex’in yaptığı yatırımla ‘can yatırımcı’ olduğunu söyleyerek, “Teşvik kapsamında geçen yıla göre yüzde 60’ın üzerinde bir artışla 76 milyar TL’lik sabit yatırım öngörülüyor. Ocak-temmuz ayı ise bir yıl öncesine göre yüzde 31 teşvik belgesi artışı, yüzde 81 de sabit yatırım artışı söz konusu” dedi. Çağlayan, “Biz dün ikinci çeyrek büyüme rakamlarıyla Avrupa şampiyonu olduk” dedi.


Hürriyet Gazetesi