03 / 12 / 2023

Onur Öymen'in oğlu 1.5 milyar dolarlık projeyle sahneye çıktı

Onur Öymen'in oğlu 1.5 milyar dolarlık projeyle sahneye çıktı

Bomba!!! Bomba!!! Bomba!!! CHP'li Onur Öymen'in oğlu Burak Öymen, Kazakistan merkezli Capital Partners'ın ortağı olarak Milas Bozbük'te 1.5 milyar dolarlık turizm projesiyle iş dünyası sahnesine çıktı. Proje tamamlandığında Akdeniz'in en büyük ve en lüksBurak Öymen, Kazak ortağı Serzhan Zhumashov'la yapacağı Kaplankaya projesinden yılda 350 milyon dolar gelir bekliyor. İçinde 5 otel, villalar, yat limanı bulunacak projenin ilk aşaması 2009'da bitecek.

CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in 35 yaşındaki oğlu Burak Öymen, iş dünyası sahnesine 1.5 milyar dolarlık bir turizm projesiyle çıktı. Burak Öymen'in ortağı olduğu Kazakistan kökenli gayrimenkul geliştirme firması Capital Partners, Muğla Milas/Bozbük'te 1.5 milyar dolarlık yatırımla çok amaçlı turizm projesi geliştiriyor.

ADINI ANADOLU PANTERİNDEN ALDI: Burak Öymen'in Capital Partners'daki Kazak ortağı ise Serzhan Zhumashov. Kasım ayında inşaatı başlayacak 4 bin 817 metrekarelik alanda yapılacak projenin ilk aşamasının 2009'da, tamamının ise 2012'de bitmesi planlanıyor. Nesli tükenen Anadolu panterinin bir zamanlar arazide yaşamakta olduğuna dair bölge halkının açıklamalarından yola çıkılarak ''Kaplankaya'' adı verilen proje, villalar, evler, oteller, yat limanı, alışveriş ve eğlence alanları, okullar, sağlık ve spor merkezlerinden oluşacak. Kaplankaya'da, toplam 2 bin 58 konut ve 2 bin yatak kapasitesine sahip 5 otel yer alacak.

YILDA 350 MİLYON DOLAR GETİRECEK: Kaplankaya projesinin tanıtım toplantısında konuşan Capital Partners ortaklarından Burak Öymen, her yıl 70 bin yerli ve yabancı konuğun ağırlanacağı Kaplankaya'da, inşaat döneminden itibaren 5 bin kişinin istihdam edileceğini belirterek, projenin yılda 350 milyon dolarlık döviz geliri yaratmasının beklendiğini kaydetti. Türkiye'de daha önce İstanbul'da 2 tane restorasyon yaptıklarını belirten Burak Öymen, Kaplankaya'nın Türkiye'deki ilk ciddi projeleri olduğunu dile getirdi. Şehir merkezinde yatırımdan ziyade Güney Ege'de potansiyel gördüklerini belirten Burak Öymen, bu nedenle 2004 yılında projeye başladıklarını, Muğla Milas Bozbük'teki arsayı 60 milyon dolara aldıklarını anlattı.

ZEYTİNYAĞI FABRİKASI KURULACAK: Burak Öymen, Türkiye'nin paket tatil anlayışı olduğunu bunu aşmak için kendi projelerinin fırsat olacağını vurgulayarak, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: ''Üst kitleyi hedef aldık. Zengin turistin nereye gittiğini ve ne istediğine baktık. Standart paketlerden ziyade, özgün deneyim istiyorlardı. Proje çevresinde bölgede sosyal sorumluluk çalışmaları da yapıyoruz. Bölgede yapılan lisenin inşaatına katkı sağladık. Köylerden okullara giden çocuklar için servis konulmasını sağladık. Tarıma da destek veriyoruz. Bölgede ileride zeytinyağı fabrikası yatırımı da yapacağız. Hayvancılık için de çiftçiye destek vereceğiz.''

9 MİLYAR DOLARLIK PROJE YAPILDI: Capital Partner'in kurulduğu 2001'den bu yana Türkiye, Rusya, Kazakistan ve Ukrayna'da yaptığı projelerin toplam değerinin 9 milyar dolar olduğunu belirten Öymen, projelerin bitmesiyle bu değerin 16 milyar dolara çıkacağını söyledi. 6 yıllık sünede 9 milyar dolarlık finansmanın nasıl sağladığına yönelik soruya ise Öymen, şu yanıtı verdi: ''Döner sermayemiz var. Bir yatırımda başarılı olunca değeri daha yükseliyor ve diğer yatırımlara kaynak oluyor. Kazakistan'a gittiğim dönemde ciddi potansiyel vardı. Ekonomisi ciddi yükseliyordu, pazar boştu. Şansımız yaver gitti. Bölgede son beş yılda 50 milyon dolarlık yatırımla 500-600 milyon dolarlık değer yaratmak mümkün oldu.''

Türk şirketleriyle 4 milyar dolarlık kontrat imzaladık

BURAK Öymen, gerçekleştirdikleri projelerde bugüne 30 bin kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, projeleri için her alanda çeşitli şirketlerle ortaklıklar kurduklarını, bankalar, mühendislik, mimarlık, otel ve alışveriş yönetim firmalarıyla çalıştıklarına da dikkat çekti. Projelerinin hepsini Türk şirketleriyle inşa ettiklerini söyleyen Öymen, Türk inşaat şirketleriyle 4 milyar dolarlık kontrat yaptıklarını açıkladı.

Gayrimenkulde 12 yıllık deneyimi var

CAPITAL Partners'ın ortaklarından olan Burak Öymen, Temple Üniversitesi'nden mezun oldu. Daha sonra MBA yaptı. Rusya, Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan'da 12 yılllık gayrimenkul sektörü deneyimi var. 1994-1998 yılları arasında Moskova'da yaşayan Öymen, ilk olarak Moskova'nın önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketi Mosenka için çalıştı. Şirketin genel direktör yardımcısı olarak da görev yaptı. Daha sonra çok uluslu gayrimenkul danışmanlık şirketi olan DTZ için çalıştı. 1998'de, Resco A.Ş'yi kurdu. Resco, 2000 yılında Colliers International'in Türkiye temsilcisi oldu. 2001'de Öymen Kazakistan'a gitti ve burada Serzhan Zhumashov'la Capital Partners'ı kurdu. 2001-2003 yılları arasında Burak Öymen, Almatı'da iş yaptı ve ticari gayrimenkul portföyü geliştirme işine odaklandı. Capital Partners'ın uluslararası gelişimi için 2003'de Moskova'ya giden Öymen, 2006'dan beri İstanbul'da iş yapıyor.

Capital Partners'ın yaptığı ve yapacağı projeler

Almatı Finans Merkezi'nin toplam inşaat alanı 1.740.000 m2, 2009-2010'da tamamlanacak.

Almatı Esentai Park'ın toplam inşaat alanı 340.000 m2, 2008'de tamamlanacak.

The Ritz-Carlton Moskova'nın toplam inşaat alanı 59.331 m2, 2007 Temmuz'da hizmete girdi.

Almatı Esentai Park'taki bölgenin ilk İngiliz okulu Haileybury School, 2008 yılında tamamlanacak.

Kazakistan'da Medeu Şimbulak Kayak Merkezi, Orta Asya'nın dünya çapındaki ilk kış sporları merkezi olacak.

Moskova'daki Metropolis İş ve Alışveriş Merkezi toplam inşaat alanı 340.000 m2, 2008 Ekim'inde tamamlanacak.

Rusya Puşkino'daki Puşkino ve Domodedovo lojistik tesisleri. Puşkino tesislerinin inşaat alanı 324. 299 m2, 2006 yılında tamamlandı.

Ukrayna, Kiev A Sınıfı Ofis Binası kiralanabilir alanı 27.000 m2, 2009 yılında tamamlanacak.

Türkiye'nin en planlı kıyı yerleşim projesi

CAPITAL Partners Genel Müdürü ve Kaplankaya Projesi'nin Ekip Lideri Cem Çelik, 2005 yılının sonunda arsanın alındığını ve üç ay projenin geliştirilmesinin ardından Kültür ve Tanıtma Bakanlığı'ndan izin alındığını belirterek, proje hakkında şunları söyledi: ''Türkiye'deki en planlı kıyı yerleşim projesi olacak. Projede yeşil enerji kullanılacak. Projeyle bölgesel kalkınma modeli ortaya koyuyoruz. Capital Partners'ın hedefi pazara yeni bir bakış açısı getirmek.''

Kapkankaya'da ünlü mimarlar çalışıyor

CAPITAL Partners, farklı tarzların bileşimiyle doğayı ve modern tasarımı bir araya getirmek üzere uluslararası alanda ödül sahibi son derece etkileyici mimarlar ile çalışıyor. Lord Norman Foster, Baumschlager-Eberle, Steven Holl, Robert Stern ve Carlos Ferrater'ın yanı sıra Can Çinici, Şevki Pekin, Nevzat Sayın ve Han Tümertekin gibi Türk mimarlar da projede görev alıyor. Kaplankaya'nın vaziyet planı, Wimberly Allison Tong&Goo (WATG) firması tarafından hazırlandı.

Maktum'la görüşmedim Daha önce bazı gazetelerde çıkan araziyi Dubai Şeyhi Maktum'a satacakları yönündeki haberleri de yalanlayan Burak Öymen, ''Projeye ortak aramıyoruz. Kendimiz yapacağız. Hiçbir projemize ortak aramıyoruz'' dedi.

(Hürriyet)

Geri Dön