Ormanda 53 turizm tesisine `koru-kullan' vizesi geliyor

Ormanda 53 turizm tesisine `koru-kullan' vizesi geliyorHükümetin Meclis'e gönderdiği yeni Turizmi Teşvik Tasarısı, Anayasa Mahkemesi kararı üzerine izinleri iptal edilen ormanlık alandaki 53 tesise şartlı vize getiriyor.


Devam edecek projelerin başında, Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince'nin Antalya-Lara'daki Kentpark yatırımı geliyor.
Anayasa Mahkemesi, 2004 yılında çıkarılan ve orman alanlarına turizm tesisi kurulmasına olanak sağlayan yasayı, "Ormanların korunmasında daha öncelikli kamu yararı vardır" gerekçesiyle iptal etmişti. Bunun üzerine, Turizm Bakanlığı'nın ön izin verdiği 53 proje iptal edildi. Böylece Antalya'da 21, Mersin'de 12, Muğla'da 8, Kars'ta 4, Bursa'da 3, Kayseri, Bolu, Aydın, Isparta ve Kütahya'da 1 proje durduruldu. Mahkemenin, yeni bir düzenleme yapılması için tanıdığı süre 24 Kasım 2008'de sona erecek.
Yeni şartlara uyum: Meclis Başkanlığı'na önceki gün sunulan tasarıda, ön izinleri iptal edilen projelere onay yolu açıldı. Buna göre, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının yayımlandığı 24 Kasım 2007 tarihinden önce izin işlemi yapılan, yatırım belgesi alan, ÇED raporu düzenlenen veya ön izin yükümlülüklerini tamamlayan yatırımcılar, şartlarını yeni yasaya uygun duruma getirmeleri halinde kaldığı yerden yatırıma devam edebilecek. Tasarıda, ön izni iptal edilen 53 tesisle ilgili geçici bir maddeye de yer verildi. Ön izin aşamasındaki yatırımcılar, 30 gün içinde başvurmaları halinde işlemlere kaldığı yerden devam edilecek.
Her ilde ormanın yüzde 1'İ: Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçelerini karşılamak üzere tasarıda "koru-kullan" ilkesi getirildi. Ormanlık alanlarda kurulacak tesislere şu şartlar getirildi: "Turizme tahsis edilecek alan, il genelindeki orman sayılan toplam yerlerin yüzde 1'ini geçemeyecek. Tahsis edilen alanda yapılaşmaya esas inşaat hakkı, yüzde 30'u aşamayacak. Ağaç kesilmesi durumunda, dikimi ve bakımı yatırımcının sorumluluğunda olmak üzere, kesilen ağaç sayısının iki katı ağaç kesildiği alana dikilecek. Bu alanda ağaç dikimi mümkün olmazsa, orman idaresince belirlenecek en yakın alana dört katı sayıda ağaç dikilecek. Bu işlemler kesin tahsisden önce yapılacak."
Amplio, 300 milyon dolara 100 otel kuracak


TÜRKİYE'de otel yapma amacıyla geçtiğimiz yıl kurulan Amplio'nun Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, 5 yılda 20 otel yapma amacıyla yola çıktıklarını, ancak 2 yılda bu hedefe erişeceklerini bildirdi. Babaoğlu, Alman ortağı ile şirketi kurduklarında Türkiye'de iş otelciliği alanında ciddi bir açık olduğunu gördüklerini ve özellikle büyük şehirler dışında kalan bölgelerin büyük potansiyel taşıdığını belirterek, otel yatırımlarının uzun süreli yatırımlar olduğunu, Türkiye'nin istihdam ve potansiyeline inandıkları için bu işe girdiklerini söyledi. Dünyadaki önemli markaları Türkiye'ye getireceklerini, Hilton Hotel Corporation ile 5 senede 20 adet Hilton Garden Inn yapma konusunda sözleşme imzaladıklarını, kendilerinin yatırımcı olduğunu, otellerin işletmesini Hilton'un yapacağını aktaran Babaoğlu, "5 senede 20 otel diye yola çıkmıştık. Şu anda 2 senede bu hedefe erişeceğiz gibi görünüyor" diye konuştu. Babaoğlu, 10 yıllık sürede 100 otel yapmayı hedeflediklerini, dile getirdi. Babaoğlu, 100 otel için 300 milyon dolarlık yatırım öngördüklerini, bunun 150 milyon dolarlık kısmını öz sermaye ile yapmayı planladıklarını belirtti.
(BÜLENT SARIOĞLU/HÜRRİYET)