Ortadoğu Grup Rize`deki projeyle yurtdışı işi kaptı

Ortadoğu Grup Rize`deki projeyle yurtdışı işi kaptıİnşaat sektöründe 27 yıldır hizmet veren Ortadoğu Group, Rize'nin Güneysu ilçesinde yaptığı kültür merkezi sayesinde Özbekistan ve Hindistan'da müteahhitlik işleri almaya başladı. Ortadoğu, Şişli'ye de Middleist projesi yapıyor


Bugüne kadar daha çok İstanbul'un Şişli ilçesindeki gayrimenkul projeleriyle adını duyuran Ortadoğu Group, Rize'nin Geneysu ilçesinde yaptığı kültür merkezinin referans kabul edilmesiyle yurtdışına da açıldı. Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Azerbaycan Kültür Merkezi restorasyonunu üstlenen Group, Hindistan'da da kültür merkezi inşaa edecek.

Perpa işmerkezinin arkasında, kendi yaptıkları Memorial Hastanesi'nin yanıbaşındaki arsa üzerinde yapacakları Middleist isimli proje hakkında konuştuğumuz Ortadoğu Group 'un Genel Koordinatörü Mehmet Gür, bugüne kadar yaptıkları projelerin birbiri için referans teşkil ettiğini söyledi. Özbekistan'da 105 daireden oluşan Özbek ve Türk mimarisinin sentezi bir projenin müteahhitliğini yaptıklarını bildiren Gür, 'Yine Azerbaycan'da Azerbaycan Kültür Merkezi'nin restorasyonunu yapıyoruz. Hindistan'da da bir kültür merkezi yapacağız. Rize'nin Güneysu ilçesinde Rize Kültür Merkezi yaptık. O, Azerbaycanlılar için bize referans oldu. Siz onu yaptıysanız, bu projeyi yaparsınız dediler. Projeye bakmadılar bile' diye konuştu.

Sektörde genel talebin düşük olmasının da kendilerini etkilemeyeceğini öne süren Gür, 'Etrafta bizim gibi proje yok. Şişli'de genelde alışveriş merkezlerinin üzerine rezidans yapılıyor. Bu bölgede bu arsayı bekleyen insanlar vardı. Bu bölgenin ayrı bir müşteri portföyü var. Proje yapılmadan henüz arsa halindeyken talep geliyorsa, demek ki proje kendini satacaktır. Daha satışa çıkmadan 30-35'e yakın talep geldi. 20'si satıldı' diye konuştu.

'ÖNCE AİLEM' DİYENLERE

Mehmet Gür, Middleist'in, iş merkezlerine yakın olması ve tamamen aile yaşantısına dönük olarak projelendirilmesi dışında diğer projelerden pek farkı olmadığını söyledi. Projenin mimarı Hakkı Moltay'ın da burada oturacağını belirten Gür, '1+1 daire yok. 2+1 dairelerin en küçüğü 125 m2'den başlıyor. Mimari olarak da sadeliği tercih ettik. Ailesine öncelik veren işadamlarına hitap ediyoruz' dedi.

İstanbul'un yedi tepesini birbirine bağlayacak tünellerden Beşiktaş uzantısının E-6 bağlantısının projenin yanında olacağını ve Metrobüs hattının da Darülaceze'ye kadar geleceğini belirten Gür, projenin ulaşım açısından çok uygun bir konumda olduğunu kaydetti.

İki plazaya bir arsa

Middleist, ilk sahibi Başak Sigorta olan bir arsa üzerine kuruluyor. Arsa karşılığında Ortadoğu Group, 8 ve 12 kattan oluşan iki adet plaza veriyor. Toplam 15 bin metrekare alana sahip plazaların satış fiyatı yaklaşık 25-30 milyon dolar olarak ifade ediliyor. Middleist, toplam 182 daireden oluşuyor. Projede, 2+1, 3+1, 4+1 ve 4+2 (dubleks) daireler, aile ortamının huzurunu sunuyor. Middleist'te metrekare fiyatlar 2 bin 720 YTL ile 3 bin 500 YTL arasında değişiyor.

YILMAZ YILDIZ/YENİ ŞAFAK