Osman Gazi Köprüsü'nde sona doğru!

Osman Gazi Köprüsü'nde sona doğru!İzmit Osman Gazi Köprüsü'nde sona yaklaşılıyor. Tabliyelerin yerine yerleştirilmesinin ardından köprünün üzeri, asfaltlama öncesi paslanmayı önleyen özel izolasyon boyalarıyla kaplanıyor.


İSTANBUL-İzmir arasındaki yolun 3,5 saate inmesini sağlayacak Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol projesinin en önemli ayağı olan İzmit Körfez Geçiş köprüsünde sona yaklaşılıyor. Tabliyelerin yerine yerleştirilmesinin ardından köprünün üzeri, asfaltlama öncesi paslanmayı önleyen özel izolasyon boyalarıyla kaplanıyor. Köprünün üzerindeki hummalı çalışma sırasında oluşan yoğun trafikte  iş makineleri, işçi servisleri, malzeme kamyonları için hız sınırı 10 kilometre olarak belirlendi. Ramazan Bayramı öncesi açılacak köprüden ise özel araç sürücüleri 120 kilometrelik hızla geçebilecekler. Öte yandan köprünün Gebze tarafındaki çıkışında yapılan içinde lokanta ve dükkanların bulunacağı dinlenme tesinin inşaatıda tüm hızıyla sürüyor.


Osman Gazi Köprüsü


KÖPRÜ ÖZEL İZALOSYON BOYALARI İLE BOYANIYOR

Geçtiğimiz ay düzenlenen törenle son tabliyesi yerleştirilen İzmit Körfez Geçiş köprüsünde hummalı çalışma sürüyor. Tabliyelerin konumlandırma işleminin yapılması ve kaynaklama işleminin tamamlanmasının ardından tabliyelerin üzeri paslanmayı önleyen özel izolasyon boyalarıyla kaplanıyor. Bu işlem sırasında tabliyelerin üzeri önce kumlama yöntemiyle bugüne kadar oluşan paslardan arındırılıyor. Daha sonra bir daha paslanmaması için farklı özelliklere sahip özel izolasyon boyalarıyla 5 kat boyanıyor. Tüm köprüde bu işlemlerinin tamamlanmasının ardından  asfaltlanma işlemine geçilecek. 24 saat aralıksız süren çalışmalar için köprü üzerine işçilerin yemek yemeleri için özel konteynerler getirildi. Ayrıca köprü üzerinde seyyar tuvalet karavanları bulunuyor.Osman Gazi Köprüsü

AÇILMADAN ÜZERİNDE YOĞUN TRAFİK OLUŞTU

Çalışmalar sırasında köprünün üzerinde yoğun bir trafik oluştu. Köprü üzerinde şu anda hız sınırı 10 kilometre olarak belirledi. İşçileri taşıyan servis minibüsleri, forklifter, vinçler, malzeme taşıyan kamyonlar şu anda köprü üzerinde bu hızda hareket ediyorlar. Çalışmalar tamamlandıktan sonra ise özel araç sürücüleri köprüden 120 kilometre azami hızla geçebilecekler.


Osman Gazi Köprüsü


KÖPRÜNÜN GEBZE ÇIKIŞINA DİNLENME TESİSİ YAPILIYOR

Öte yandan Körfez Geçiş Köprüsünün Gebze tarafındaki çıkışında yapılan dinlenme tesisi inşaatıda tüm hızıyla sürüyor. Sürücüler için bir benzinci bulunacak alanda ayrıca alışveriş yapılacak çeşitli mağazalar da yer alacak.Osman Gazi Köprüsü

3 BÜYÜK TÜNELDE SON ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Öte yandan projede Otoyolun Yalova’nın Altınova İlçesi'nden girip Orhangazi İlçesi'nden çıkan Samanlı Tüneli de tamamlandı. Her biri 3 bin 590 metre olan iki ayrı tüpten oluşan tünelde elektromekanik donanımların da takıldığı ve işletmeye hazır hale getirildiği belirtildi. Projenin Bursa bölümünde yer alan Selçukgazi Tüneli'nde ise her biri 1250 metre olan iki tüpte kazı ve destekleme çalışmalarının tamamlandığı öğrenildi. Beton kaplama çalışmalarının tamamlandığı Selçukgazi Tüneli'nde elektrik ve elektromekanik donanımların takılma işlemine geçildiği belirtildi. İzmir’de bulunan her biri 1605 metre olan iki ayrı tüpten oluşan Belkahve Tüneli'nde ise kazı, destekleme ve beton kaplama işlemlerinin tamamlandığı, elektrik, elektronik ve elektromekanik çalışmaların devam ettiği öğrenildi.


Osman Gazi Köprüsü


GEÇİŞ ÜCRETİ ŞU AN İÇİN 35 DOLAR ARTI KDV

252 metre kule yüksekliği, 35.93 metre tabliye genişliğine sahip, toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığının 1550 metre olacağı ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprü olacağı belirtildi. Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak. Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, şu anda körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek. İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü 1.1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştiriliyor. Proje tamamlandığında halen 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saate inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. Köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar artı KDV olacak. 


Osman Gazi Köprüsü

433 KİLOMETRELİK PROJENİN YÜZDE 57'Sİ TAMAMLANDI

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 94, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde ise yüzde 87, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde yüzde 84 olmak üzere dev projenin tamamında yüzde 62’lik fiziksel gerçekleşme sağlandığı belirtildi. Projede toplam 7 bin 908 personel ile birlikte 1568 adet iş makinesinin çalıştığı öğrenildi.


Hürriyet 
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...İzmir’i İstanbul’a bağlayan Osman Gazi Köprüsü Marmara Denizi’ndeki rekabeti artırdı. Eskihisar- Topçular’da çalışan arabalı vapurların yeni fiyatı belirlenecek. İstanbullines Genel Müdürü Gündüz ‘Yüzde 20 ucuzluk olur’ dedi..


Marmara Denizi'ndeki taşımacılıkta rekabetin artması vatandaşın cüzdanını rahatlatıyor. İstanbullines Genel Müdürü Kemal Gündüz, "Osman Gazi Köprüsü yeni oyuncu, fiyatlar esneyebilir" dedi. Köprünün açılmasını ve bu tür yatırımları olumlu gördüklerini söyleyen Gündüz, "6 dakikalık bir seyahat süresi ve 35 Dolar + KDV binek araç için tek yön fiyatını tüketiciler değerlendirecektir. Körfezi geçmenin maliyeti karayoluyla binek araçlarda 36 TL civarında, İstanbullines feribotları ile gidiş dönüş alınırsa 50 TL ve yeni köprü ile yaklaşık 120 TL olacak. Feribot fiyatlarının köprünün uygulayacağı fiyat politikasına bağlı olmak koşulu ile yüzde 20'lere kadar aşağı yönlü esneyebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu. Takvim'in haberine göre, 9 yıldır Ambarlı Bandırma hattında olduklarını 3 yıldır da Eskihisar-Tavşanlı hattında çalıştıklarını belirten Gündüz, 45 dakika olan yolculuğu 25 dakikaya indirdiklerini söyledi. Ayrıca ödeme kolaylıkları getirdiklerini belirten Gündüz HGS ile geçiş imkanı ve kredi kartı kullanımının kolaylık sağladığını ifade etti.


KÖPRÜ BAYRAMA HAZIR


İstanbul -  İzmir  arasını 3.5 saate indirecek Gebze- Orhangazi- İzmir otoyol projesinin en önemli ayağı olan Osman Gazi Köprüsü Ramazan Bayramı'na hazırlanıyor. Asfalt çalışmaları bitince köprüden 120 km hızla geçilebilecek. Köprüde asfaltlamadan önce paslanmaya karşı 5 kat boya işlemi uygulanıyor. Toplamda 2 bin 682 metre olan köprüden 6 dakikada geçilecek ve 35 dolar + KDV ücret ödenecek...


TRAFİĞE DENİZ ÇÖZÜMÜ


Ambarlı- Bandırma hattı ile İstanbul'dan kamyon trafiğini azalttıklarını belirten Kemal Gündüz, "İstanbullines, 2015 yılında Marmara denizini dikey kesen Ambarlı Bandırma hattında taşıdığı ticari araçlarla toplamda 980 kilometrelik kamyon ve tır trafiğini İstanbul trafiğinden çekti" dedi...Yeni ŞafakHaber Akşam Gazetesinde şu şekilde yer aldı;


İzmit Körfez Geçiş Köprüsü asfaltlama öncesi paslanmayı önleyen özel izolasyon boyalarıyla kaplanıyor. Ramazan Bayramı öncesine yetişecek köprüden özel araç sürücüleri 120 kilometrelik hızla geçebilecekler. İstanbul-İzmir arasındaki yolun 3,5 saate inmesini sağlayacak Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli ayağı olan İzmit Körfez Geçiş köprüsünde sona yaklaşılıyor. Tabliyelerin yerine yerleştirilmesinin ardından köprünün üzeri, asfaltlama öncesi paslanmayı önleyen özel izolasyon boyalarıyla kaplanıyor. Köprünün üzerindeki hummalı çalışma sırasında oluşan yoğun trafikte iş makineleri, işçi servisleri, malzeme kamyonları için hız sınırı 10 kilometre olarak belirlendi. Hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, Ramazan Bayramı öncesi açılacak köprüden ise özel araç sürücüleri 120 kilometrelik hızla geçebilecekler.  


Yoğunluk başladı bile 


Çalışmalar sırasında köprünün üzerinde yoğun bir trafik oluştu. Köprü üzerinde şu anda hız sınırı 10 kilometre olarak belirlendi. İşçileri taşıyan servis minibüsleri, forklifter, vinçler, malzeme taşıyan kamyonlar şu anda köprü üzerinde bu hızda hareket ediyorlar. 


Gebze çıkışına dinlenme tesisi 


Öte yandan Körfez Geçiş Köprüsü'nün Gebze tarafındaki çıkışında yapılan dinlenme tesisi inşaatı da tüm hızıyla sürüyor. Sürücüler için bir benzinci bulunacak alanda ayrıca alışveriş yapılabilecek çeşitli mağazalar da yer alacak.


Geçen ay düzenlenen törenle son tabliyesi yerleştirilen İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde hummalı çalışma sürüyor. Tabliyelerin konumlandırma işleminin yapılması ve kaynaklama işleminin tamamlanmasının ardından tabliyelerin üzeri paslanmayı önleyen özel izolasyon boyalarıyla kaplanıyor. Bu işlem sırasında tabliyelerin üzeri önce kumlama yöntemiyle bugüne kadar oluşan paslardan arındırılıyor. Daha sonra bir daha paslanmaması için farklı özelliklere sahip özel izolasyon boyalarıyla beş kat boyanıyor.  


Akşam

Haber Korkusuz Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;İstanbul - İzmir arasındaki yolun 3.5 saate inmesini sağlayacak Gebze-Orhangazi-Izmir otoyol projesinin en önemli ayağı olan İzmit Körfez Geçiş köprüsündesona yaklaşılıyor. Tahliyelerin yerine yerleştirilmesinin ardından köprünün üzeri,asfaltlama öncesi paslanmayı önleyen özel izolasyon boyalanyla kaplanıyor.Köprünün üzerindeki hummalı çalışma sırasında oluşan yoğun trafikte iş makineleri, işçi servisleri, malzeme kamyonlan için hız sının 10 kilometre olarak belirlendi. Ramazan Bayramı öncesi açılacak köprüden ise özel araç sürücüleri 120 kilometrelik hızla geçebilecekler. Öte yandan köprünün Gebze tarafındaki çıkışında yapılan içinde lokanta ve dükkanlann bulunacağı dinlenme tesisinininşaatı da tüm hızıyla sürüyor.

Korkusuz


Haber Güneş Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


İzmir –İstanbul arası mesafeyi 3.5 saate düşürecek köprüde son tabliyelerin yerine yerleştirilmesinin ardından köprünün üzeri, asfaltlama öncesi paslanmayı önleyen özel izolasyon boyalarıyla kaplanıyor. Hummalı çalışma sırasında oluşan yoğun trafikte  iş makineleri, işçi servisleri, malzeme kamyonları için hız sınırı 10 kilometre olarak belirlendi. 

GEÇİŞ ÜCRETİ 35 DOLAR 

Körfezi Geçiş Köprüsü 1.1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştiriliyor. Proje tamamlandığında halen 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saate inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. Köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar artı KDV olacak. 

YÜZDE 57'Sİ TAMAMLANDI 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 94, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde ise yüzde 87, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde yüzde 84 olmak üzere dev projenin tamamında yüzde 62’lik fiziksel gerçekleşme sağlandığı ve çalışmaların sürdüğü belirtildi.  

Güneş