Osmanlı'nın ilk toplu konut projesine lüks merkez

Osmanlı'nın ilk toplu konut projesine lüks merkezLüks merkeze dönüşen Akaretler Sıraevler dün açıldı. Başbakan Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada,`İstanbul'daki tarihi binalar otel olacak' dedi.


Lüks alışveriş konseptinin yeni bir halkası İstanbul, Beşiktaş'ta dün açıldı. Akaretler yokuşunda yer alan ve Osmanlı devletinin ilk toplu konut projesi olan 135 yıl önce yapılan merkezin restorasyonuyla tamamlanan projede, ünlü otel zinciri W Hotel, rezidanslar, dünyaca ünlü markaların mağazaları ve restoranlar bulunuyor. Maliyeti 75 milyon doları bulan proje Akaretler Turizm Yatırımları A.Ş. tarafından yapıldı.
Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, tarihi eser yenileme çalışmalarında çıkarılan bürokratik engellerden yakındı. Erdoğan, "Bu eserleri almak, yenilemek yetmiyor. İçerde birileri adeta bariyer kuruyor. `Hayır yapamazsın, yapacaksan da benden geçeceksin', `Senden nasıl geçeceğim, onun yolunu söyle' dediğin zaman işte orada ahlaki olmayan durumlarla karşı karşıya kalıyorsunuz" dedi.

Ucube Sulukule!
İstanbul'daki tarihi binaları otele çevirmek için bir karar aldıklarını da belirten Erdoğan, Sulukule'yi de ucubeye benzetti. Erdoğan, "Sulukule Projesi var. Bunun hakkında garip garip şeyler konuşuluyor. Onu konuşanlar Allahualem daha Sulukule'yi gidip, görmüş değildir" diye konuştu.
Akaretler Turizm'in Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, "Projede bölgenin tarihini koruyarak yeni bir kültürel doku yaratacak şekilde şehre kazandırdık. Burası İstanbul'un uluslararası bir marka ve çekim merkezi haline gelmesine katkı sağlayacak" dedi.
Bilgili, Beşiktaş bölgesinin ve İstanbul'un mimari ve kültürel çehresini değiştiren bir çalışmayı tamamlamaktan mutluluk duyduklarını vurguladı. İstanbul Belediyesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün yaptığı büyük katkı için teşekkür eden Bilgili şöyle konuştu:
"Osmanlı döneminin ünlü Saray Ressamı Zonaro, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım da burada oturmuş. Atatürk'ün kendisi de bir süre kalmış, Kurtuluş Savaşı'nın planlarını hazırlamış. Bu kadar değerli."

10 yeni marka geldi
Caroline Koç'un markası Haremlique'in ilk mağazası
Akaretler Sıraevler'de, farklı büyüklükte 56 rezidans, toplam 11 bin metrekarede 34 mağaza, 6 kafe-restoran bulunuyor. Ünlü otel zinciri W Hotel de 1 Nisan'da faaliyete geçecek.
Cornelliani, Jimmy Choo, Bottega Venetta, Paul Smith, Marc by Marc Jacobs, Etro, Fred Perry, Haaz, Nux, Mandarina Duck, 1930 Antika, Tumi, Piaget, Chronos, Damas, Stork gibi markalar mağaza açmış durumda.

Vertu da var
Pahalı telefon markası Vertu,  Sevan Bıçakcı, Carolin Koç'un markası Haremlique, Marc Jacobs, Sergio Rossi, Alberta Feretti, Marni, Lanvin, D-Squared ve Berlutti'de Akaretler Sıraevler'de yer alan markalar arasında

Bölgede yürüyüş yasağı uygulandı!
Akaretler Sıraevler projesinin açılışı için, dün etkinlik merkezine yakın yollar araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Bu yasaktan bölgede yaşayanlar da olumsuz etkilendi. Çünkü görevliler yürüyerek evine gitmek isteyenlere de engel oldu. Akaretler Sıraevler`de 3 sokak girişine kapatılması nedeniyle vatandaşlar yürüyerek dahi evlerine gidemedi. Bunun üzerine bazı vatandaşlar, polisle tartıştı. Bu arada basın mensupları da sadece bir sokak girişinden etkinlik merkezine alındı.

Özhan Canaydın da açılışa katıldı
Akaretler Sıraevler'in açılışına siyaset ve iş dünyasından yoğun katılım oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt etkinliğe katıldı. Geçtiğimiz günlerde iş hayatına geri döndüğünü açıklayan Cüneyd Zapsu'nun da katıldığı açılışta, Ahmet Nazif Zorlu, Özhan Canaydın, Temel Kotil, Başaran Ulusoy, Timur Bayındır, Hüsnü Güreli gibi isimler de vardı.

NEVİN DONAT / ŞAKİR AYDIN / MİLLİYET