Oturabilirsiniz denilen binanın önünde duruyorlar!

Oturabilirsiniz denilen binanın önünde duruyorlar!Vanda 9 Kasım günü meydana gelen 5.6lık depremde ikisi otel 25 bina çöktü. En az 22 kişi öldü. Ölenlerin tamamı 2 otelin enkazından çıktı. Peki diğer binalar neden boştu


Yer Halil Ağa Mahallesi, İki Nisan Caddesi Kurtbey Sokak. Köşebaşı. 6 katlı apartman. Ağansoy ailesinin ağırlıklı olarak yaşadığı apartmanda 9 Kasım akşamı, girişteki market hariç kimse yoktu. Mehmet Ağansoy, valilikten 4 uzmanın 23 Ekimdeki 7.2lik depremden 5 gün sonra apartmanlarına geldiğini anlattı: Geldiler, sadece dışarıdan gözle inceleme yaptılar. İçeriye bile girmediler. Bize oturabilirsiniz dediler. Keşif ekibine güvenmedik. Kapıya kilit vurup gittik.
 
Beni basınç sokağa fırlattı
 Diyadin Oktay, apartmanın en alt katında market işletiyor: Ekip Erzurumdan gelmiş. Bize bu mahalleye kendilerinin baktığını söylediler. İnceleyip gittiler. Binada oturabileceğimizi söylediler. Yazılı bir rapor vermediler. Deprem sırasında markette yemek yiyorduk, kendimizi dışarı zor attık. Basınç beni zaten kapının dışına fırlattı.
Mustafa Altınbaş market çalışanlarından: Ekibin koluna girip, Lütfen içeriye girip kolonlara da bakın dedim. Elleri ceplerinde inceleme yapıp gittiler. Girmediler binanın içine. Oturabilirsiniz bu binada dediklerinden sonra markette çalışmaya devam ettik. Kendimizi deprem anında sokağa zor attık.
 
Kemal Delen de yapılan incelemeye güvenememiş: Mersine gitmiştik. Kurban Bayramı için. Pazar dönüp eve yerleşecektik. İyi ki de gelmemişiz. İnceleme yapan ekibe, Binanın röntgeni ne zaman çekilir diye sordum. Cevap vermediler.
Aslan Otelin sahibi otelinde hasar tespiti yapıldığını ve oturulabilir dendiğini iddia ediyordu. Bayram Oteln sahibi ise dün inceleme yapıldığı iddiasından vazgeçti.

Bütün otellere bakılacak
Bayram ve Aslan otellerinin çökmesinin ardındanVandaki oteller dün Ankaradan gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerince incelenmeye başlandı. Vanlıların Birkaç dakikada bitiyor dediği ilk incelemelerin aksine, bu kez inceleme 30 dakika sürdü.
 
Radikal kentin en büyük otellerinden Büyük Urartu Oteline gelen 4 inşaat mühendisini çalışırken buldu. Otelin özellikle bodrum ve giriş katında incelemelerde bulunan ekip, çekiçle duvarları kırdı ve kolonlarda çatlak aradı. İnşaat mühendisi Emrah Kaya, Eğilme çatlağı, kesme çatlağı ya da sıva çatlağı olup olmadığına bakıyoruz. Bazen gizli çatlaklar da olur. Ancak bizim şu anda yaptığımız sadece bir ön inceleme. Buna bağlı bir tutanak hazırlayacağız. Otelin kesin olarak sağlam olup olmadığı için detaylı inceleme yapılması gerekir dedi.
 
Ekip, notlar tuttuktan sonra otelden ayrıldı. Ekibin gün içinde Vandaki diğer otelleri de gezeceği öğrenildi. Ekip üyesi Emrah Kaya, Siz olsanız bu otelde kalır mıydınız sorusuna şu yanıtı verdi: Ben Vanda bir çadır ya da konteynırda kalmayı tercih ederim. Çünkü deprem çok büyüktü.
Radikal/Serkan Ocak