ÖTV indirimi konutu büyüttü!

ÖTV indirimi konutu büyüttü! ÖTV indirimi konutu büyüttü!

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, KDV oranları ve tapu harçlarında sağlanan indirimlerin sektöre olumlu yansıdığını söyleyerek, ''Bu tarz teşviklerin devamlılığının olması sektör açısından büyük önem arz ediyor'' dedi.Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 2018’in kendileri için teslim yılı olduğunu belirterek “Bu yıl da 4 projede toplam 2 bin 534 adet konut teslim ettik. Avrupa Konutları Atakent 4, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupa Konutları Kale 2 ve ortak girişimle hayata geçirdiğimiz Vadistanbul projemizin son etabı Vadistanbul Park’ta yaşam başladı. Avrupa Konutları Yamanevler ve ortak girişimle gerçekleştirdiğimiz Tema İstanbul projemizin ikinci etabında yer alan Tema İstanbul Bahçe’de de inşa çalışmaları tüm hızıyla sürüyor” dedi.

ÖTV ETKİSİ BÜYÜKTÜ

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, kredi faiz oranlarındaki dalgalanmalar nedeniyle sektörün zor zamanlar yaşadığını anlatan Çetinsaya “Kurlardaki dalgalanmalar yerli yatırımcıların bir kısmım bekleme durumuna geçirirken yabancı yatırımcılar nezdinde durum aksine bir seyir izledi. Türkiye’den konut yatırım yapan yabancıların sayısı geçtiğimiz yıla kıyasla artış gösterdi. Burada tabi ki; yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı için minimum yatırım tutarının 250 bin dolara çekilmesinin de büyük etkisi oldu. Sektörümüzün ülkemize döviz girdisi sağlama noktasında oluşturduğu bu katkıdan dolayı memnuniyet duyuyoruz” dedi. Çetinsaya “Öte yandan KDV oranları ve tapu harçlarında sağlanan indirimlerin olumlu dönüşlerini gördük. Bu tarz teşviklerin devamlılığının olması sektör açısından büyük önem arz ediyor. Yıl içinde zaman zaman yükselen kredi faiz oranlan ise son dönemde düşüş trendine girdi. Bu durum özellikle yerli yatırımcı açısından memnuniyet verici. Yerli satışların da bu gelişme paralelinde artacağını ümit ediyoruz” diye konuştu.

PROJELERE YOĞUNLAŞTIK

Projelerinin tamamlanmasına uğraştıklarını ifade eden Süleyman Çetinsaya, şunları söyledi: “Konut satış verilerine baktığımızda geçtiğimiz yıla kıyasla genelde bir düşüş yaşandı. Bu noktada doğru yerde doğru proje geliştiren firmalarda bu etkinin çok hissedildiğini söyleyemeyiz. Satışına devam ettiğimiz projelerimizde yılı hedeflediğimiz doğrultuda tamamlıyoruz. İçinde bulunduğumuz piyasa ortamına kıyasla memnun edici bir satış grafiği yakaladık. Satış rakamlarında her ne kadar düşüş yaşansa da inşaat sektörü 2018’i ekonomimize katkı sağlayarak tamamlayacaktır. 2019 yılının ise ekonomimiz ve sektörümüzün satış rakamları açısından bir toparlanma yılı olacağı kanaatindeyim. Artaş İnşaat olarak yeni yılda Yamanevler projemizin inşa çalışmalarını hızla sürdürürken Avrupa Konutları Arıcılar projemize de başlamayı planlıyoruz. Bununla birlikte Tema İstanbul Bahçe’de inşa çalışmalarımızı tamamlayarak bu projemizi teslim etmeyi planlıyoruz.''

YENİ YILDA SEKTÖR CANLANIR

Çetinsaya, yeni yılın sektörü hareketlendireceğini de belirterek “2019 yılının gerek ekonomimiz, gerekse inşaat sektörü acısından geride bıraktığımız yıla kıyasla çok daha hareketli olacağı aşikar. Artas İnşaat olarak sektördeki yatırımlarımıza yeni yılda da ara vermeden devam edeceğiz'' dedi.