Oyak, Avrupa'da çimento şirketi bakıyor

Oyak, Avrupa'da çimento şirketi bakıyor

Oyak Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, çimento sektöründe Avrupa ülkelerinde satın alma planları olduğunu açıkladı.


Çağlar, "Bize şu anda bazı teklifler geliyor. Ancak pek çok şirketin henüz satıp satmama kararı netleşmedi. Bir ay içinde satışlar netleşir. Biz de alıp almayacağımıza bakarız" dedi. TÜBİTAK işbirliğiyle düzenledikleri Liselerarası Matematik Yarışması ödül töreninde soruları yanıtlayan Çağlar, çimento sektöründe şu anda Türkiye'de ciddi bir kapasite fazlası yaşandığını, ancak yurtdışında, özellikle batı ülkelerinde alım yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Bugün de nakitteyiz

Oyak'ın, 200 bin üyesi bulunan bir ek emeklilik fonu olduğunu hatırlatan Çağlar, "Bu nedenle de her zaman varlıklarımız yüzde 40-60 arasında nakitte olmuştur. Bugün, ciddi bir nakitteyiz dememizin nedeni, banka ve Axa'nın satılması. Ama bu zaten olağan bir durum. Bunu çok fazla abartmamak lazım. Oyak her zaman nakitti, bugün de nakit. Biz bugüne kadar hiçbir şekilde para kaybetmedik ve hiçbir zaman o anlamda riskli bir yatırım da yapmadık" diye konuştu.

Çağlar, otomotivde ÖTV indiriminin 15 Haziran gibi bitmesinin ardından sektöre yeni bir açılım bulunması gerekeceğini kaydetti. Gerçek çözüm için hurda kanununun geçmesi gerektiğini vurgulayan Celal Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hurda teşviki son derece iyi bir fikir. Uygulaması da çok iyi bir şekilde yapılabilir. Ortak bir çözüm bulunmaması için hiçbir neden yok. Bundan önceki uygulamada bazı koordinasyon bozuklukları olmuş olabilir. Ama daha önceki sıkıntılar, bu fikrin kötü olmasını gerektirmiyor. Şu anda da Almanya ekonomisini bu fikir kurtarıyor."

Matematik şampiyonları İskenderun'dan çıktı

OYAK Çimento Grubu'nun 2002 yılından beri düzenlediği 'Liselararası Matematik Yarışması'nda bu yıl birinciliği, Hatay İskenderun Tosçelik Fen Lisesi kazandı. 493 okulun katıldığı yarışmada finale kalan 17 okulun öğrencilerine plaket verildi. Bu yıl 7'ncisi gerçekleştirilen yarışmanın birinci etabı 15 Kasım'da çeşitli illerde yapıldı. 20 Nisan'da da, TÜBİTAK tarafından hazırlanan sorularla İTÜ Gümüşsuyu Kampusu'nda 17 ilin birincileri kendi aralarında şampiyon okulu belirlemek için yarıştılar. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere çeşitli hediyeler verilirken, şampiyon okula 15 bin TL değerinde karma laboratuvar kurulacak. 
Hürriyet