Özbekistan'dan konut alana vize muafiyeti!

Özbekistan'dan konut alana vize muafiyeti! Özbekistan'dan konut alana vize muafiyeti!

Turizmin geliştirilmesi için  yönelik son dönemde önemli kararlar alan Özbekistan, 1 Şubat itibarıyla 45 ülkenin vatandaşına 30 günlük vize muafiyeti, 76 ülkenin vatandaşına da sadeleştirilmiş vize imkanı tanıyacak. Özbekistan'da turizmin geliştirilmesi için hazırlanan kararnameyi, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev imzaladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, kararname kapsamında AB ülkelerinin ağırlıkta olduğu 45 ülkenin vatandaşına 30 günlük vize muafiyeti tanınırken, 76 ülkenin vatandaşına da "e-vize" uygulaması üzerinden sadeleştirilmiş vize alma imkanı sağlandı.

Özbekistan'ın, 1 Şubat 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek uygulamanın ardından vize muafiyeti sağladığı ülke sayısı 64'e ulaşacak.

Kararnameye göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 109 ülkenin vatandaşına konut satın almaları durumunda ülkede ikamet izni verilecek. Buna göre, Taşkent’te 400 bin dolar, Semerkant, Buhara, Namangan, Andican, Fergana ve Harezm’de 200 bin dolar, diğer kentlerde ise 100 bin dolar değerinde konut alacak yabancı vatandaşlar, Özbekistan'da ikamet etme hakkına sahip olacak.

Yeni vize çeşitleri de yürürlüğe girdi

Cumhurbaşkanı kararına göre ayrıca, ülkede yeni vize çeşitleri de yürürlüğe girdi. Buna göre, aslen Özbek olan yabancı ülke vatandaşları ve onların ailelerine "vatandaş", ülkede eğitim alacak yabancı öğrencilere "öğrenci", ülkede araştırma yapacaklara "akademik", ülkeye tedavi için gelenlere "sağlık" ve inanç turizmi için gelenlere de uzun süreli "ziyaret" vizelerinin verilmesi planlanıyor.

Özbekistan, son bir yılda, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkenin vatandaşına 30 günlük vize muafiyeti, 39 ülkenin vatandaşına da sadeleştirilmiş vize uygulamasını hayata geçirmişti.