Özel bankalardan konuta özel faiz indirimi!

Özel bankalardan konuta özel faiz indirimi! Özel bankalardan konuta özel faiz indirimi!

Kamu bankalarından sonra özel bankalar da harekete geçti. İki hafta önce en düşük yüzde 1.47 olan faiz oranı yüzde 1.36 seviyesine indi.


Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesinin ardından özel bankalarda da hareketlenme oldu. Ağustos'un başında 500 bin liraya kadar olan konutta kredi faiz oranlarını 15 yıl vadede yüzde 0.99’a düşüren kamu bankalarının ardından, özel bankalarda da faiz düşüşe geçti. 

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, özel bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.47 iken, bu oran dün itibariyle yüzde 1.36 seviyesine kadar geriledi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın faiz indirimi için 10 gün önce yaptıkları açıklamaya göre, kredi başvurusunda bulunan kişi sayısının bir haftada 34 bini geçmişti. Ayrıca, toplanan konut kredisi başvurularının toplam tutarının 5.9 milyar liraya ulaşmıştı.

Özel bankaların daha önceki faiz oranıyla 120 ay vadede 100 bin liralık kredinin taksidi 1.790 lira iken, mevcutta taksit tutarı 1.680 liraya kadar düştü. 300 bin liralık kredide ise aynı vadede yüzde 1.36 faiz ile aylık 5 bin 50 lira taksit ödenirken, yüzde 1.47 faiz oranı ile 5 bin 350 lira taksit ödeniyordu.

Faiz indiriminin, ipotekli konut satışı olarak bilinen banka kredili satışlara olan etkisi, Eylül ayında açıklanacak konut satış verilerinde ortaya çıkacak. Asıl etki Eylül ayı konut satışlarında yüzünü gösterecek. Son çeyrekte konut satış verilerinin hızlı bir artışla, geçen yıla yakın bir rakamla yılı kapatması bekleniyor.

Faizlerdeki gevşeme yatırımcılarğın yeniden gayrimenkule yönelmesini sağlıyor. Sektör temsilcileri, gayrimenkul fiyatlarının, artan maliyetlere nazaran düşük kaldığını, bu nedenle alım için cazip bir süreç yaşandığını belirtiyor. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, kamu bankalarının konut kredisinde aylık faiz oranlarını yüzde 0.99’a çekmesinin etkilerinin gelecek ay daha net bir şekilde görülebileceğini ifade etti.

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Merkez Bankası’nın özel bankaların kredi verme oranında düşüş olduğu saptamasını hatırlatırken, mevcut mevduatların yavaş yavaş kredi kullandırmaya dönebileceğini dile getirdi. Akbalık şu ifadeleri kullandı:


 “Geçmiş yıllara göre düşen kredi kullandırma oranı, bankalara bir likidite oluşturdu. Piyasalar biraz daha stabil hale gelince bankalar da mevcut koşullara uyum sağlıyor. Kamu bankaları 0.99 ile kredi verirken, 1.70 ile para satmak mümkün olmaz. Bu nedenle özel bankalar da yeni bir pozisyon alıyor. 0.99’un biraz üzerinde kredi vermeye devam edecekler. Piyasa önemli bir canlanma yaşıyor.” 

Konut kredisi talebinin 100 bini aşması bekleniyor!

Konut fiyatları artacak mı?

Garanti BBVA konut kredisi faizleri yüzde 1.36’ya düştü!