Özgür Hızal: Tepekule ve Çay'da herkes mağdur olacak!

Özgür Hızal: Tepekule ve Çay'da herkes mağdur olacak!AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Özgür Hızal, Tepekule ve Çay Mahalleleri İmar Revizyon Planlarının vatandaşı mağdur edeceğini öne sürerek, "Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, kimsenin mağdur olmasına izin vermeyeceğiz diyor ama herkes mağdur olacak" dedi.AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Özgür Hızal, Tepekule ve Çay Mahalleleri İmar Revizyon Planlarının vatandaşı mağdur edeceğini öne sürerek, "Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, kimsenin mağdur olmasına izin vermeyeceğiz diyor ama herkes mağdur olacak" dedi.


Vatandaşların mağdur olacağını savunan Hızal, "Bayraklı Belediye Meclisinin Kasım ayı ilk oturumunda, Tepekule ve Çay Mahalleleri İmar Revizyon Planlarına askı süresi içinde, tapulu ve ruhsatlı binalarının yıkılıp, diğer hak sahipleriyle ortaklığa zorlanacakları ve bu sebeple mülkiyet haklarının zarar göreceği gerekçesiyle yeni revizyon imar planına itiraz eden vatandaşların itirazları, AK Parti Meclis Grubumuzun muhalefetine rağmen oy çokluğuyla reddedilmiştir. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, meclis oturumu sonrası basına yaptığı açıklamada, 'Kimsenin mağdur olmasına izin vermeyiz' demekte ancak önümüzdeki günlerde, itirazları Belediye Meclisi gündemine taşınan 25 vatandaştan çok daha fazlasının mahkemelere koştuğuna, sonu gelmek bilmeyen sayısız dava sebebiyle, yürütülmek istenen imar revizyon planlarının uygulanamaz hale geleceğine hep birlikte şahit olacağız. Çok sayıda vatandaşın, sadece Tepekule ve Çay Mahalle İmar Revizyon Planlarının iptali için İdari Yargıya koşacağı şimdiden ayan beyan ortada" dedi.


Tepekule ve Çay Mahalle halkının pek çoğu revizyon imar planının ne getireceğinden habersiz odluğunu öne süren Hızal, "İmar Kanununun 18. maddesi açık, yoruma dahi fırsat vermeyecek şekilde, belediyelere vatandaştan muvafakat alınmadan imar uygulaması yapma ve imar adaları oluşturma yetkisi veriyor. Orada önümüze getirilen İmar Revizyon Planına göre, bugünden sonra İmar Kanununun 18. maddesine göre, ruhsatlı veya imar aflı yapısı bulunan tapulu mal sahiplerinin muvafakati alınmadan, re'sen düzenleme sahaları ve imar adaları oluşturulacak, küçük ölçekli arsa ve imar aflı ruhsatlı yapılar, büyük ölçekli arsa sahipleri ve müteahhitler tarafından izale-i şüyu davalarının muhatabı yapılacak ve küçük yer sahipleri, güçlünün karşısında ezilerek, ömür boyu çalışıp bin bir emekle edindikleri evleri ucuza ellerinden alınacak. Hatta küçük arsa sahiplerinin mülkiyet hakları güçlü müteahhitler, arsa vurguncuları ve korsanları tarafından yok edilip vatandaş sokağa atılacak. Zira bu revizyon imar planı, rant vurguncularının iştahını kabartacak nitelikte" görüşünü dile getirdi.Hürriyet