Palladium kapılarını kira indirimiyle açtı

Palladium kapılarını kira indirimiyle açtı Palladium kapılarını kira indirimiyle açtı

İstanbul'un finans merkezi olması tartışmalarıyla gündeme gelen Anadolu yakası, holding merkezlerinden sonra alışveriş merkezlerinin de gözdesi oldu.Tahincioğlu İnşaat tarafından 230 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Palladium Alışveriş Merkezi, kapılarını yarın açıyor. 3 milyon kişilik potansiyeli olan Kadıköy bölgesinde inşaatı devam eden Optimum ve Rönesans Alışveriş Merkezleri'nin de hayata geçmesiyle Anadolu Yakası'nda rekabetin artması bekleniyor..

Perakende sektöründeki durgunluğun önüne geçmek amacıyla ciro payı sistemiyle çalışılacak olan merkezde, baz kiralar ilk 5 ay yüzde 20 indirimli olacak, sonrasında ise ciro üzerinden alınacak kira yüzde 7 ile yüzde 12 oranında olacak.
Gün ışığından faydalanmayı sağlayacak dev cam küresiyle dikkat çeken alışveriş merkeziyle ilgili bilgi vermek amacıyla dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Tahincioğlu Gayrimenkul CEO'su Özcan Tahincioğlu, perakende sektöründeki durgunluğa moral olmayı hedeflediklerini söyledi. Merkezin sadece Anadolu Yakası'nın değil, tüm İstanbul'un beklentilerini karşılayacak şekilde hizmete sunulacağını belirten Tahincioğlu, "Artık Anadolu yakasında oturanlar kendilerini Avrupa yakasına geçmek zorunda hissetmeyecek" dedi.
 

Ciro payı alınacak
Şu anda İstanbul'da 1.5 milyon metrekarelik kiralanabilir alan bulunduğunu, bunun gelecek yıl 2.9 milyon metrekare olmasının düşünüldüğünü ifade eden Tahincioğlu, ancak Türkiye'de bin kişiye düşen alanın 120 metrekare, Avrupa'da ise 200 metrekare olduğunu söyledi. Sektörde düzenleme ihtiyacının olduğunu vurgulayan Tahincioğlu, "Arsa değerini artırmak için her yere merkez yapılmasına karşıyız. Biz bu araziyi 1998 yılında aldık ancak uzun süren bir araştırma sürecinin ardından doğru zamanı bekledik" diye konuştu.
Perakende sektörünün alışveriş merkezlerindeki sıkıntılarını bildiklerini anlatan Tahincioğlu, "Bu nedenle alışveriş merkezinde mağaza kiralayan perakendecilerin, geçiş sürecinde yatırımcıların desteğine ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. 2008 yılının sıkıntılı geçeceğini düşünerek, baz kira oranı oluşturarak, ciro payı sistemini getirdik" dedi.
Merkezde 2 bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Tahincioğlu, ciro hedefinin, 300 milyon dolar olduğunu, haftaiçi 30 bin, haftasonu ise 40 bin ziyaretçi beklediklerini anlattı. Tahincioğlu, Levent ve Dikiltaş'ta konut projeleri, Antakya'da da Soyak Yapı ile beraber bir alışveriş merkezi inşaatına daha devam ettiklerini, yeni proje arayışlarının ise devam ettiğini söyledi.
Palladium Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Semet Yolaç Canlıel ise, alışveriş merkezinin tüm katlarına, cam küre tasarımı sayesinde güneş ışığının girebileceğini anlattı. Canlıel, Sephora, Kitchenette, Armani Jeans gibi bir çok markanın İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki ilk mağazasını Palladium'da açtığını söyledi.
 

160 mağaza için 700 başvuru

- 5 katlı Palladium, 205 bin metrekare alan üzerine kurulu.
- 160 mağazanın tamamı kiralandı.
- Merkezde yer almak için 700 başvuru yapıldı.
- 30 metrekarelik cam küre merkezin her yerinin güneş almasını sağlayacak.
- 40 bin metrekarelik kiralık alanı bulunuyor.
- İnşaat 2 yıldan kısa sürede bitirildi.
- 2 bin 500 araç kapasiteli otopark bulunuyor.
- 2 bin kişiye istihdam sağlayacak.

İlgili haberler

Palladium'a nasıl gidilir?

Palladium Residence'ta 647 bin dolara! Ekim'de teslim!

Hürriyet Emlak